Поточний № 4 (1431)

18.05.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

День спротиву окупації Криму


04.03.2020

Щорічно 26 лютого в Україні відзначатимуть День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя,  - повідомив президент Володимир Зеленський. Шість років тому цього дня в Сімферополі провели останній багатолюдний проукраїнський мітинг.
«У цей день рівно шість років тому в Сімферополі відбулося найбільше зібрання на підтримку цілісності та єдності нашої держави. Вшановуючи мужність та героїзм усіх учасників мітингу, сьогодні мною підписується указ про День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Цей день буде відзначатися щорічно 26 лютого», – сказав Зеленський.
Він підкреслив, що повернення Криму під контроль України – в інтересах усієї міжнародної спільноти.
«Це не просто моя мета як президента або позиція як громадянина України, це не тільки наша спільна мрія, але й запорука безпеки на планеті і відновлення віри в міжнародне право та справедливість», – вважає глава держави.
Він сказав, що відчуває підтримку в цьому питанні з боку іноземних партнерів.
«Ми знаємо, що світове співтовариство нас підтримує, не заспокоїться і продовжить із нами цю роботу, цю, я б навіть сказав, велику боротьбу. І ми знаємо, що цей день обов'язково настане. І (я в це вірю) наш чемпіон Олександр Усик проведе бій у Судаку, Джамала дасть концерт у Коктебелі, Олег Сенцов презентує нову стрічку в Ялті, а Меджліс кримськотатарського народу зможе повернутися до Сімферополя на вулицю Шмідта в будинок номер два, у свою рідну та законну будівлю», – резюмував президент.
На цьому ж форумі глава держави підкреслив, що Крим не стане ціною для миру на Донбасі. «Ми зробимо все, щоб над Кримом знову замайорів український прапор. Так, це дуже складне завдання, яке, на жаль, не може вирішитися завтра», – сказав Зеленський.
Росія анексувала Крим і Севастополь після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу. 26 лютого 2014 року, ще до окупації півострова Росією, біля кримського парламенту в Сімферополі проводили два мітинги: на одному були кримські татари, які виступали за єдність України, на іншому – прихильники приєднання півострова до Росії. На акції сталися зіткнення, двоє людей загинуло. За даними видання «Крим.Реалії», у проукраїнській акції взяло участь близько 10 тис. осіб.
Нагадаємо, Кримська правозахисна група повідомляла, що у «справі 26 лютого» проукраїнським активістам у Криму ухвалили вісім вироків, зокрема до восьми років позбавлення волі в колонії суворого режиму засудили заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза. Його звільнили у 2017 році в межах обміну.
Крим був незаконно анексований Росією в березні 2014 року після проведення «референдуму», не визнаного ні Україною, ні світовим співтовариством. У тому числі «кримський референдум» не визнає і ООН.
Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу ввели низку економічних санкцій. У свою чергу Міжнародний кримінальний суд (Гаазький трибунал) визнав, що дії Росії під час окупації Криму розцінюються як військовий конфлікт проти України. У Гаазі відзначають, що цей міжнародний конфлікт може бути розслідуваний за нормами Римського статуту.