Поточний № 5 (1432)

24.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно


13.03.2019

Доброго дня, Павле Дмитровичу!  Хочу звернутися 
до  Вас за порадою. Я довго судилася і нарешті виграла суд про визнання права власності на квартиру. Отримала рішення і тепер не знаю, куди звернутися. Я  людина похилого віку, і мені складно самій розібратися в законах. Прошу, поясніть, що робити з цим рішенням  суду?
Любов КРИВА.
Перш за все  хочу пояснити, що таке державна реєстрація речових прав на нерухоме майно.  Це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
 
Які права підлягають  державній реєстрації?
Обов’язковій державній реєстрації прав на нерухоме майно підлягають:
· право власності;
· речові права, похідні від права власності такі , як право користування (сервітуту),  право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису); право забудови земельної ділянки (суперфіції), іпотека тощо;
·  право власності на об’єкт незавершеного будівництва.
До кого необхідно звернутись?
Сьогодні державну реєстрацію, зокрема права власності на об’єкти нерухомого майна (квартиру) здійснюють:
· виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації;
·  акредитовані суб’єкти;
·  нотаріуси.
 
Які документи необхідно подати для державної реєстрації права власності?
Для реєстрації права власності на нерухоме майно на підставі рішення суду необхідно подати такі документи:
· паспорт та податковий номер;
· рішення суду, що набрало законної сили щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно або ухвали суду про затвердження (визнання) мирової угоди з оригіналом підпису секретаря та мокрою печаткою;
· квитанцію про сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав.       
 
Як довго чекати документів?
Державна реєстрація права власності та інших речових прав (крім іпотеки) проводиться протягом 5 робочих днів від дня реєстрації відповідної заяви в Державному реєстрі прав і коштує 190 грн.
За бажанням особи, реєстраційні дії можуть вчинятись у менші строки, але доведеться сплатити додатково. 
За реєстрацію протягом 2 робочих днів – 1920 грн., за реєстрацію протягом 1 робочого дня – 3840 грн., а якщо протягом 2 годин – 9600 грн.
Чи можуть вам відмовити у державній реєстрації прав?
Так, Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» містить  перелік  обставин, через дію яких може бути відмовлено у державній реєстрації прав. 
Наведу декілька з них:
· заявлене речове право, обтяження не підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону заява про державну реєстрацію прав, подана не належною особою;
·  подані документи не відповідають вимогам, встановленим Законом;
· подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно;
· наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;
· наявні зареєстровані обтяження речових прав на нерухоме майно;
· заявника, який звернувся із заявою про державну реєстрацію прав, що матиме наслідком відчуження майна, внесено до Єдиного реєстру боржників.
Який результат розгляду документів?
За результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації.
Після проведення реєстраційних дій та внесення відповідного запису до Державного реєстру прав, формується витяг з такого реєстру, після чого реєстратор/нотаріус роздруковує витяг без використання спеціальних бланків, але  з  підписом та печаткою. Тобто витяг з реєстру, що підтверджує проведення реєстрації права власності
 
Куди звертатися 
за більш детальними роз'ясненнями 
та консультацією?
Якщо у вас залишились питання з цього приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. У центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги  ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.
Павло ПЕТРЕНКО, 
міністр юстиції України.