Поточний № 8 (1435)

31.10.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Дивовижна капуста - броколі


05.02.2016

Броколі вважається перехідною формою цвітної капусти. Батьківщина її - Південна Італія. Ця дивовижно смачна, ніжна, ароматна, а головне - корисна капуста дуже популярна в Європі, Англії та Америці. Не новачок вона й на наших городах.

З італійської слово «броколі» перекладається як «короткі пагони». І дійсно, у броколі на коротких квітконіжках утворюється багато дрібніших, ніж у цвітної капусти, головок. Ці вкорочені пагони із соковитим листям і недорозвиненими квітками і вживають у їжу.

У бутонах броколі вітаміну С більше у 2-3 рази та сухих речовин у 2 рази, ніж у бутонах цвітної капусти, а пагони багатші на цукор. Метіоніну в ній більше, ніж у цвітній, а пуринових речовин, шкідливих для хворих на подагру і страждаючих нирково-кам’яною хворобою, у 4 рази менше. Клітковина броколі сприяє очищенню організму від радіонуклідів.

Капуста броколі - більш скоростигла та врожайна культура, ніж цвітна капуста, і менш вимоглива до умов вирощування. Від появи сходів до утворення головки проходить усього 30-35 днів (у ранніх сортів).

ЩО НЕ ЛЮБИТЬ БРОКОЛІ

Капуста броколі не любить кислих ґрунтів, не виносить високої та низької температури й різкі її перепади. Вирощування тривалий час за температури 2–8°С веде до утворення рослиною стрілки, зниженню якості головок, а сухим і спекотним літом вони швидко розсипаються, утворюючи квітки. До загущення броколі також ставиться негативно, сухість повітря різко знижує врожайність і якість продукції. Погано почуває себе броколі при повторному вирощуванні на тому ж самому місці.

СЕКРЕТИ ВИРОЩУВАННЯ

Відберіть насіння, продезінфікуйте його у гарячій воді (48-50°С) протягом 15-20 хвилин, а потім остудіть. Після цього посійте його у горщики, заповнені компостною землею, на глибину 1 см. Бажано зверху присипати ґрунт попелом шаром 1 см.

Поставте горщики у теплицю для пророщування насіння, розмістивши їх біля добре освітленого вікна, ближче до скла. Зазвичай сходи з’являються на 3-4-й день після посіву. Через 10 днів розсаду потрібно прорідити, залишивши в горщиках по одній рослині. Перед висадженням у ґрунт 30-денну розсаду необхідно загартувати. Вчасно висаджена ваша розсада буде мати 5-6 листків. Відстань між рядками - 50-70 см, між рослинами у ряді - 25-30 см.

Броколі віддає перевагу родючим, суглинним, заплавним ґрунтам. Добре реагує на внесення гною та інших органічних добрив (8-10 кг/кв. м) і мінеральних (по 40-80 г/кв. м калійної солі та суперфосфату). Чутлива до поливів, кращі попередники для неї – морква, бобові, картопля, зелень. Оптимальна температура повітря для вирощування броколі 16-25°С, вологість ґрунту - 70% від повної польової вологоємності, вологість повітря 85%, pН ґрунту 6,5-7,5.

Розвивається броколі швидко, не потрібно чекати, поки зонтик досягне великого розміру. Поки бутони зімкнуті, не відокремилися, броколі ніжна і дуже смачна. З розходженням бутонів смак погіршується, але й у такому вигляді броколі можна вживати у їжу.

Хоча у броколі шкідники та хвороби спільні з іншою капустою, вона рідко хворіє через свою невибагливість і скоростиглість. Щоб одержати більшу головку, не забувайте поливати рослини в посушливі періоди, а перед її утворенням підживити коров’яком, розведеним водою у співвідношенні 1:6. Однієї лійки такого розчину вистачить для 10-12 рослин. Також не забувайте просапувати бур’яни, рихлити ґрунт після поливу та підсапувати рослини. На відміну від цвітної капусти, головку-зонтик не притінюють.