Поточний № 5 (1432)

22.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Додайте льону до раціону


02.07.2012

«Хто посіє льон, пожне золото», - мовиться в українському прислів’ї. Якщо до золота прирівняти наше здоров’я, то зміцнити його на довгі роки можна, збагативши раціон льоном - підтверджують сучасні наукові дослідження.
Ще 5000 років тому у древньому Вавилоні із зерен мололи борошно, 2000 тисячі років тому Гіппократ лікував насінням, а король Карл Великий, вважаючи льон панацеєю від усіх хвороб, видав закон, згідно з яким всі вірнопіддані зобов’язані були вживати льон в їжу.
Сучасні дослідження підтверджують: насіння льону попереджує та ефективно допомагає лікувати хвороби серця, судин, шкіри, волосся, шлунково-кишкового тракту, ожиріння, діабет, інсульт, рак молочної залози, оздоровлює організм та нормалізує обмін речовин.

ЛЛЯНЕ НАСІННЯ ПРИ ЗАХВОРЮВАННЯХ
Рак
Численні дослідження підтвердили, що лляне насіння захищає проти раку, особливо молочної та передміхурової залоз і товстої кишки. Крім того, лігніни насіння впливають на пухлини, чутливі до гормонів. Аналогічну дію має препарат Тамоксифен, який застосовують для хіміотерапії раку молочної залози. Лігніни блокують ферменти, що беруть участь в гормональному обміні речовин, пригнічують ріст і поширення ракових клітин. Антиканцерогенну дію мають також антиоксиданти, на які багате насіння.
Серцево-судинні захворювання
Омега-3 жирні кислоти (ЖК) нормалізують тиск, запобігають затвердінню артерій і майже на 75% попереджають відкладення холестерину та налипанню білих клітин крові до внутрішніх стінок артерій. Омега-3 ЖК підтримують природний ритм серця і корисні в лікуванні аритмій (порушення серцевого ритму) та серцевої недостатності. Щоденне вживання лляного насіння нормалізує обмін холестерину. Клітковина льону, з’єднуючись в кишечнику з холестерином, сприяє його виведення з організму.
Діабет
Щоденне споживання лігнінів лляного насіння може покращити рівень цукру в крові у дорослих пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу. Клітковина перешкоджає швидкому всмоктуванню глюкози в тонкому кишечнику, захищаючи організм від різких перепадів рівня цукру в крові: цукор надходить повільно та рівномірно з їжі в кров.
Запалення
Два компоненти лляного насіння блокують та пригнічують запальні процеси, які супроводжують багато захворювань, зокрема, хворобу Паркінсона та астму. Хронічне запалення виникає також при “налипанні” атеросклеротичних бляшок в артеріях, тому вживання лляного насіння допомагає запобігти інфарктам та інсультам, оскільки стимулює утворення простагландинів Е1, які мають протизапальну та протиалергічну дію, розріджують кров і запобігають утворенню тромбів, покращують кровотік, розширюють кровоносні судини і знижують артеріальний тиск.
Ці протизапальні властивості використовуються при лікуванні хвороб шкіри та суглобів.
Припливи
Дослідження жінок в менопаузі, опубліковане в 2007 році, показало, що 2 столові ложки лляного насіння в день, домішаних до каші, соку, йогурту, вдвічі скорочують частоту та інтенсивність припливів у жінок. Всього 40 грамів насіння на день можуть бути м’яким замінником гормональної терапії для поліпшення легких симптомів менопаузи, такі як припливи, дратівливість та нічна пітливість.
Депресія, хвороби нервової системи, хвороба Альцгеймера
Докозагексаєнова кислота, яка також відноситься до класу омега-3 ЖК, якої немало в насінні льону, необхідна для нормального функціонування клітин головного мозку, зменшує прояви депресії, безсоння та неспокій, знижує ризик розвитку хвороби Альцгеймера. Льон є найбагатшим джерелом омега-3 в рослинному світі.
Чи всім корисне лляне насіння?
Насіння у невеликих кількостях можна вживати майже всім, лише вагітним та годуючим груддю жінкам бажано обмежити його вживання до 1 чайної ложки в день. Всім іншим – 2-5 чайних ложок.
Насіння, олія чи клітковина – що краще?
Багато експертів вважають, що перевагу слід надавати саме насінню, а не готовим продуктам із нього, наприклад, олії та клітковині, оскільки в насінні міститься повний комплекс всіх біологічно цінних речовин. Враховуючи високу поглинальну здатність насіння, потрібно пити багато води для запобігання закрепів.
Зберігайте насіння в холодильнику, а мелене – у морозильній камері, оскільки олія, що міститься в ньому, легко окислюється і з корисної перетворюється на шкідливу.

Оксана СКИТАЛІНСЬКА, лікар-дієтолог.