Поточний № 4 (1431)

15.06.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Закон №3219: актуальні питання оподаткування юридичних осіб


15.09.2023

У  Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему «Закон №3219: актуальні питання оподаткування юридичних осіб». На запитання платників податків відповідала в.о. заступника начальника управління – начальник відділу оподаткування ПДВ управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Олена Полуектова.   
 
Скажіть, будь ласка, чи зупиняється на період дії правового режиму воєнного стану перебіг строків для формування податкового кредиту, визначених пунктом 198.6 статті 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (зі змінами та доповненнями) (далі - ПКУ) (365 календарних днів з дати складання податкової накладної) та пунктом 80 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ?
Відповідно до пункту 102.9 статті 102 ПКУ на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених ПКУ, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених ПКУ. Це положення зупиняло у тому числі перебіг строків і для формування податкового кредиту.
Пункт 102.9 статті 102 ПКУ та підпункт 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, що встановлював окремі особливості зупинення перебігу строків, діяли до 01.08.2023.
Тому перебіг строків для формування податкового кредиту, визначених пунктом 198.6 статті 198 ПКУ (365 календарних днів з дати складання податкової накладної) відновився з 01.08.2023.
Таким чином, строк на включення до податкового кредиту сум ПДВ (за зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними, у тому числі складеними до введення воєнного стану на території України), встановлений пунктом 198.6 статті 198 та пунктом 80 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, починаючи з 01.08.2023 продовжується на ту кількість днів, протягом яких платник податку мав право на включення сум ПДВ до податкового кредиту, які припадають на період починаючи з дати введення воєнного стану на території України і до 01.08.2023.
Приклад: сума ПДВ, зазначена у податковій накладній з датою складання 01.02.2022 та зареєстрована в ЄРПН, може бути включена покупцем до складу податкового кредиту не пізніше 08.07.2024, тобто, у податковій звітності за липень 2024 року.
 
Підкажіть, будь ласка, у якому звітному періоді контрагент (покупець) платника податку (постачальника) має право на віднесення до податкового кредиту сум ПДВ за операціями з придбання товарів/послуг, здійснених до переходу постачальника на спрощену систему з особливостями оподаткування (2 відс.) та зареєстрованими в ЄРПН після відновлення реєстрації постачальника платником ПДВ?
Якщо постачальник зареєстрував в ЄРПН такі податкові накладні протягом 60 календарних днів з дня відновлення реєстрації платником ПДВ, то покупець отримує право на податковий кредит у тому звітному періоді, у якому була здійснена операція та відповідно була складена податкова накладна. У даному випадку, якщо покупець сформував податковий кредит у звітному періоді, у якому було придбано товари/послуги, необоротні активи, на підставі первинних документів, то такий податковий кредит коригувати не потрібно.
Якщо постачальник не зареєстрував в ЄРПН такі податкові накладні протягом 60 календарних днів з дня відновлення реєстрації платником ПДВ, то покупець втрачає право на податковий кредит, сформований на підставі первинних документів за відповідними операціями з придбання товарів/послуг у такого постачальника.
Такий податковий кредит має бути зменшений шляхом подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій з ПДВ за відповідні звітні періоди.
Право на такий податковий кредит поновлюється у періоді, коли відповідні податкові накладні будуть зареєстровані в ЄРПН постачальником - особою, реєстрація платником ПДВ якого відновлена.
 
Можна дізнатися, які особливості формування податкового кредиту після відновлення реєстрації платником ПДВ за товарами та необоротними активами, які були ввезені на митну територію України в періоді використання платником спрощеної системи з особливостями оподаткування (2 відсотки)?
У разі, якщо платником в періоді використання ним спрощеної системи з особливостями оподаткування (2 відс.) було ввезено на митну територію України товари та необоротні активи, то такий платник після відновлення реєстрації платником ПДВ включає суми ПДВ, сплачені при ввезенні таких товарів та необоротних активів на митну територію України, до податкового кредиту.
Суми ПДВ, сплачені при ввезенні на митну територію України таких товарів/необоротних активів, мають бути віднесені до податкового кредиту такими платниками не пізніше 31 жовтня 2023 року на підставі належним чином оформлених відповідних митних декларацій.
Тобто, останній звітний (податковий) період для формування податкового кредиту за такими товарами та необоротними активами – жовтень 2023 року.
При цьому, податкові зобов’язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ нараховуються у тому ж звітному періоді, у якому платником включено до податкового кредиту суми ПДВ, сплачені при їх ввезенні таких товарів/необоротних активів на митну територію України.
База оподаткування при нарахуванні таких податкових зобов’язань, передбачених пунктом 198.5 статті 198 ПКУ, визначається:
- за товарами – виходячи з їх митної вартості;
- за необоротними активами - виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на перше число місяця, протягом якого вони були використані (поставлені, реалізовані), а у разі відсутності обліку необоротних активів – виходячи із звичайної ціни.