Поточний № 8 (1435)

14.12.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Готуємо малину до холодів


28.10.2015

Готувати кущі малини до зимівлі необхідно наприкінці жовтня, тобто до того часу, коли температура повітря опуститься нижче нуля. На зиму малину пригинають, але перед цим кущі готують.

Як обрізати малину восени?
Тільки-но посаджені кущики обрізають дуже просто - зрізуючи все, окрім двох нижніх бруньок. Не треба шкодувати, якщо залишити більше - кущі будуть погано рости і плодоносити. На двох бруньках вдається зібрати більше ягід, чим з цілого, необрізаного пагона. Заодно і хвороби підхопити зі старої плантації ризик менший.
Посаджені кущі потрібно добре полити і замульчувати.
Якщо хочете збирати тільки великі ягоди, тоді плодоносні кущі обрізайте на метровій висоті. На такій висоті вони добре плодоносять і дають менше ягід, зате у 1,5-2 рази крупніше, ніж звичайно. Збирати такий урожай одне задоволення. Хоча більш практично залишити 1,5-2-метрові батоги і, зв’язавши їх у пучки, пригнути до землі. Тоді врожай буде найбільш щедрим, але ягоди будуть дрібнішими, а пагони буде складніше підв’язувати до шпалер.
Якщо ви проживаєте в районі, де зими досить теплі, обрізку можна виконувати навесні. Вагомою причиною для такої техніки обрізки є пізніше замерзання ґрунту. Коли ґрунт не замерзає протягом місяця після обрізки, бруньки на кореневищі починають передчасно проростати. Це приведе до втрати врожаю в майбутньому.
Що стосується підготовки ремонтантної малини до зими, тут є кілька варіантів. Деякі садівники обрізають малину наступної весни після другого плодоношення. Навесні можна добре роздивитися, де свіжі та сильні пагони, а де сухі і слабкі, котрі потребують обрізки. Інші фахівці радять обрізати пагони до рівня ґрунту. Це дає рослині можливість випустити навесні сильні пагони і дати гарний урожай, починаючи із серпня.
На кожному кущі прибираємо під корінь усі старі сухі та молоді тонкі гілки. Після видалення зайвих відростків у нас повинні залишитися тільки товсті нові стовбури, які зверху вкорочують на 10-20 см. Відстань між кущами повинна бути близько 60 см, якщо чагарник розрісся, то обрубайте зайві стовбури лопатою. Ці прості рекомендації дозволять підвищити врожайність і позитивно вплинуть на розмір ягід.
Перед зимівлею малини необхідно з її кущів видалити листя. Робити це потрібно дуже акуратно, не ушкоджуючи бруньки. Тут можна використовувати наступний метод: надягнути рукавицю або рукавичку і провести нею по пагону знизу нагору. Це дозволить прибрати листя, не ушкоджуючи бруньки. Листя залишати не можна, тому що воно зволожується, загниває і обпалює бруньки. Видаленню листя варто приділити час.
Після очищення кущів від листя можна пригинати малину до землі і закріплювати дротом. Пригинати потрібно максимально низько (нижче 50-ти сантиметрів), щоб малина не залишалася над сніжним покривом і не замерзла.
Для того щоб чагарник добре перезимував, недостатньо просто очистити його від листя і низько пригнути до землі. Узимку теж необхідно стежити за рослиною. Потрібно буде підсипати сніг, якщо його виявиться замало і малина буде не повністю накрита.
Якщо ви всі дії виконали правильно, то більша частина пагонів повинна добре перезимувати. Пагони, які сильно ушкоджені морозом, потрібно навесні видаляти, щоб інші кущі не піддавалися хворобам. Для цього ретельно оглядають всі кущі, звільнивши їх від снігу. Краще це робити рано навесні, коли рослини перебувають ще в стані спокою.