Поточний № 5 (1432)

24.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Готуємо виноград до зими


12.10.2016

Це дуже важливий, хоча і складний процес. Але ви обов’язково повинні знайти час, щоб виконати всі заходи, необхідні для захисту винограду від морозів.

МОРОЗ МОЖЕ НАШКОДИТИ

Виноградники одержують різні ступені ушкодження від сильних холодів, але найчастіше це:

загибель однолітнього приросту винограду та багаторічних рукавів, на випадок чого активний ріст дадуть тільки порослеві пагони та пагони зі сплячих бруньок;

загибель надземної частини винограду, коли коренева система не страждає від морозів і залишається життєздатною;

загибель основних плодових бруньок, що приведе до розвитку нових пагонів, але ніяк не цвітіння;

або ж найсерйозніші ушкодження, які приводять до загибелі не тільки надземної частини, але й усієї кореневої системи.

Мороз швидко ушкоджує молоду лозу винограду, здерев’янілі гілки й кореневу систему, якщо не підготувати кущ до зими. Уникнути подібних наслідків обмороження винограду можна, якщо заздалегідь продумати посадку морозостійкого винограду, але завжди є сенс поборотися й за кущі, які не здатні самостійно переживати сильні морози.

Підготувати виноградник до зими дійсно складно, якщо ви не зібралися просто накрити його чим-небудь і чекати весни. Складним є цей процес для початківців, адже досвідчені садівники вже все давно знають і вміють.

ЗИМУВАТИ ЗДОРОВИМ

Здоровий виноград набагато простіше переносить зими, тому що його не послабляють різноманітні патогени, що живуть на лозі або в місці утеплення в ґрунті. Тому виноград варто правильно обрізати перед зимівлею, але не просто зрізати лозу, як при стандартній обрізці, а добре придивитися до неї й видалити з куща кожний пагін, уражений хворобами або шкідниками. Не варто шкодувати, але й чикрижити кущ бездумно також не потрібно.

Після обрізки, виноградний кущ обробляється спеціальними фунгіцидами, здатними не тільки вбити патогенні організми, але й на певний період захистити лозу від подальшого інфікування.

Фахівці радять провести просту обробку куща з обприскувача і застосувати для цього розчин мідного або залізного купоросу 3-5%. Бажано обробляти виноград відразу після обрізки, розгорнувши добре кущ, щоб засіб потрапив на всі його ділянки.

СИЛЬНИЙ ПРОСТІШЕ ПЕРЕНОСИТЬ ЗИМУ

Цілком природно, що сильна лоза більш непохитно переносить холоди, а тому нам варто привести її в тонус. На підтримку всіх життєвих процесів виноградна лоза витрачає певну кількість живильних речовин, які були накопичені до зимівлі. Набагато більше даних речовин іде під накриттям, коли виноград переживає зиму, але деяка порція має залишитися й на весну, адже розвиток пагонів ґрунтується саме на цих запасах. Тобто, щоб виноград пережив зиму й навесні пішов у ріст, він повинен бути дійсно сильним, а допоможуть цьому планові підживлення мінеральними й органічними добривами протягом усього сезону.

ДЛЯ ЗИМІВЛІ – ДОСПІЛА ЛОЗА

Доспіла лоза має характерний коричневий колір, більш стовщена і покрита корою. Молода ж деревина, що не встигла набратися сили, має бути вилучена з куща. Якщо цього не зробити, вона однаково загине протягом холодної зими, але забере у куща і просто так витратить серйозну частину живильних речовин, яких може потім не вистачити на весняний розвиток. Крім того, слабка лоза створює серйозний ризик появи різних захворювань під накриттям, які дуже просто заражають і весь кущ.

Визрівання деревини залежить від багатьох факторів, серед яких навантаження на деревину, наповнення її живильними речовинами, а також правильність санітарних обробок, адже хвора лоза дуже довго буде визрівати, і то навряд чи їй це вдасться.

Щоб допомогти деревині визріти, необхідно забезпечувати виноградний кущ калієм. Для цього використовують деревний попіл і сірчанокислий калій, де не міститься хлор. Проводити варто як стандартні, так і позакореневі підживлення.

На кожний дорослий кущ за підживлення можна виділяти до 30 г калію, які необхідно розчинити у відрі води, або ж настій деревного попелу, що готується дуже просто. Для його одержання необхідно настояти літр попелу у відрі води протягом декількох днів, і далі проводити підживлення.

Азотні ж добрива для винограду варто виключити вже з другої половини літа, тому що дане підживлення дасть основний акцент на ріст пагонів, але ніяк не на визрівання врожаю й зарядку рослини силами.

Допомогти пагонам визрівати можна і стандартним садовим карбуванням, яке застосовують багато садівників. Це обрізка великої частини верхівки пагона приблизно над 15-м листом. У такому випадку ріст припиняється, а живильні речовини йдуть прямо в грона й витрачаються на визрівання деревини.

Карбування варто провести дуже вчасно, коли період росту пагонів починає гальмувати, якщо ж обрізати пагони хоч на тиждень раніше, ви можете запустити зворотний процес і одержати величезну кількість пасинків.

Визначити даний період дуже просто, адже ростуть тільки вигнуті пагони, а якщо вони стають прямими, значить і ріст припиняється. Якщо ви помітили на кущі винограду половину рівних і половину вигнутих пагонів, то вже можна проводити карбування.

Карбування не вважається обов’язковим, тим більше в тих випадках, коли лоза визріває й за допомогою інших методів. Крім того, далеко не в кожному регіоні можна визначити, коли виноград зупиняється в росту, а тому часто можна наробити помилок, тим більше новачкам.