11.12.2014
Грип таки буде. Можливо, не такий масовий, як завжди. Адже цього року погода не сприяє інтенсивному розмноженню вірусу і його масованим атакам. Утім, до чого буде статистика, якщо хвороба уразить? Тому проблема щодо щеплення від грипу - знову актуальна. Поговоримо про неї. До розмови ми запросили доцента, кандидата медичних наук Григорія ГРАДІЛЯ.
- Отже, чи треба робити щеплення від грипу?
- Думки фахівців стосовно щеплення від грипу розділилися приблизно порівну. Ті, що «за» щеплення від грипу, наводять наступні аргументи. Щеплення від цієї хвороби знижує ризик підхопити вірус на 70-90 відсотків. А ще на користь щеплення свідчить те, що воно багатофункціональне, тобто працює не тільки проти вірусу грипу, але й проти інших вірусів, що викликають ГРВІ. Перенесений грип - це сильний удар по імунітету. Після цього організм надто слабкий, щоб чинити гідний опір навіть слабкому вірусу або атаці бактерій. Тому багато хто невдовзі після перенесеного грипу підхоплюють ангіну або застуду.
І якщо врахувати, що більшість існуючих медичних препаратів, рекламованих як панацея при лікуванні грипу, просто знімають симптоми захворювання, геть не впливаючи на причину хвороби - вірус, то краще вже зробити щеплення і не хворіти, ніж витрачати гроші на малоефективне лікування.
- А в чому полягають заперечення противників щеплення від грипу?
- Жоден ясновидець не візьметься з великою часткою ймовірності визначити, який штам вірусу грипу вразить людство цього року. Щеплення від грипу - завжди стрес для імунітету. Який же сенс так жорстко «тренувати» імунітет, якщо може прийти не той штам грипу, від якого захищаємося?
Ще одне: для вироблення імунітету після щеплення від грипу організмові потрібно півтора-два місяці. Протягом цього часу організм трохи ослаблений боротьбою із тією дозою вірусу, яку принесла із собою вакцина. Де гарантія, що у цей же час на організм не нападе інший штам грипу та не спричинить ускладнений перебіг хвороби на тлі ослабленого щепленням імунітету?
Питання про щеплення від грипу дуже ускладнене й комерційною стороною: реклама вакцин наполегливо пропонує більш дорогі вакцини, звичайно, підкреслюючи їх особливу ефективність. А ось переважна більшість фахівців стверджують, що ефективність усіх вакцин приблизно однакова. Різниця лише у ціні.
Ще один важливий нюанс: деякі вакцини продовжують містити ртуть. Якщо у людини ослаблені печінка і нирки (а у кого вони абсолютно здорові?), щеплення від грипу може погано позначитися на їх роботі.
- Абсолютно здорових людей, як відомо, немає, тож практично в кожному організмі йде прихована війна імунітету проти якогось запального захворювання. Чи не завадить його перемозі додаткове навантаження?
- Звісно, цілком імовірно, що імунітет виявиться сильнішим за запальний процес, але тільки у тому разі, якщо його не змусять у розпал «бойових дій» частину сил віддати боротьбі із міні-грипом, принесеним вакциною. Це може викликати загострення прихованих запальних захворювань. Більш того, у цьому випадку імунітет до грипу може й не сформуватися. Проте замість нього запросто може вискочити алергійна реакція на вакцину.
- А чи робити щеплення від грипу дітям?
- Переважна більшість педіатрів закликають бути дуже обережними у цьому питанні. Адже імунітет дитини тільки формується, і хто знає, як він відреагує на таке безцеремонне вторгнення у свою вкрай делікатну роботу?
- Коли ж потрібно робити щеплення, якщо таке рішення прийнято?
- Для максимальної ефективності щеплення потрібно робити за 2-4 тижні до початку епідемії - саме стільки часу потрібно для вироблення антитіл. Через місяць після щеплення концентрація антитіл в організмі стає максимальною і тримається ще кілька місяців, дозволяючи організму боротися з інфекцією.
- А чи існують люди, яким щеплення від грипу категорично протипоказане?
- Звичайно, є. Щеплення від грипу категорично не можна робити людям, здоров’я яких обтяжене наступними проблемами. Це - будь-яка хвороба у стадії загострення, бронхіальна астма, хвороби нирок і надниркових залоз, захворювання нервової системи, хронічні захворювання легень і верхніх дихальних шляхів.
У жодному разі не слід робити щеплення тим, у кого діагностовані - серцево-судинна недостатність, гіпертонічна хвороба, хвороби крові та ендокринної системи. Не можна щепити від грипу й вагітних.
- А які заходи можуть посилити імунітет і певною мірою замінити щеплення?
- І все ж таки альтернатива щепленню проти грипу існує. І не одна. Ті ж самі західні вчені не так давно з’ясували, що прийом вітаміну D цілком успішно може замінити цю вакцинацію. Головне - його прийом безпечний. Інша справа, що мало хто з лікарів знає про цю властивість вітаміну D. Але практика показує, що чотирьох крапель на день буває цілком достатньо. Курс - один місяць.
Випробуваний і ефективний засіб на період епідемії грипу - прийом дибазолу по 1 таблетці на день для дорослих і від 1/4 таблетки для дітей залежно від віку. Приймати протягом 20 днів. Зробити 10-денну перерву і знову повторити курс. І так - весь період епідемії. Справа в тому, що в малих кількостях дибазол стимулює імунітет проти вірусів. Але з дозуванням краще не експериментувати. Зі збільшенням дози дибазол працює як сечогінний засіб. І дибазол, і вітамін D треба приймати тоді, коли небезпека епідемії вже очевидна!
Розмову вів Ярослав ШЛАПАК.
Залишить свій відгук