Поточний № 5 (1432)

14.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Грудень-календар: і взимку знайдеться робота!


10.12.2012

Календар робіт садівника - городника на грудень місяць залежить від того, якою буде погода. Звичайно, якщо не дуже холодно, немає снігу чи дощу, то в грудні садівники та городники на своїх дачах, присадибних ділянках, в саду, на городах можуть виконувати багато робіт, які не встигли зробити в листопаді. Зима - не привід сидіти, склавши руки. І якщо у вас вже морози щосили розігралися, замело та не хочеться ніс висовувати за двері, то займіться кімнатними квітами, приділіть їм більше уваги. А ще посадіть город в хаті на підвіконні. Ви отримаєте вітамінну зелень до столу, так само зможете задовольняти свою тягу до роботи на землі. Адже спілкування з рослинами завжди покращує настрій.

Роботи в саду
Перевіряйте закладені на зберігання яблука. Регулюйте вологість і температуру в сховищі. Якщо далі не буде можливості їх зберігати, то просто зробіть з яблук заготовки. Вживайте заходів проти виникнення хвороб яблук при зберіганні. Не забувайте, що груші зберігаються гірше яблук. Якщо щось піде не так, то переробіть груші в заготовки.
Якщо випав сніг, то накидайте його на пристовбурні круги дерев.
Обов’язково проведіть заходи щодо захисту дерев від пошкоджень – від сонячних опіків, корінь від підмерзання, стовбур і гілки від морозу. Пошкодження деревини та серцевини (побуріння) плодових дерев від морозу може призвести до загибелі рослини. Якщо не провели побілку дерев восени, то при будь-якій можливості зробіть це взимку. Вона буде хорошим захистом штамбів і скелетних гілок від сонячних опіків.
Захищайте сад від гризунів. Досвідчені садівники не просто підкидають до дерев сніг. Вони його втоптують і поливають водою. Гризуни не зможуть пробратися через крижану кірку.
Коли опаде листя, на деревах добре буде видно муміфіковані плоди, гнізда зимуючих шкідників. Зніміть і спаліть їх. Зараз можна зайнятися доглядом за корою плодових дерев, очищенням штамбів і гілок від старої кори, що відшаровується, моху та лишайнику. Звичайно, якщо у вас не дуже холодно. Коли дозволяє погода, можна викопати посадочні ями для весни. Це завжди добре робити заздалегідь. Обов’язково пригорніть кореневу шийку у молодих дерев на висоту до 30 см. Вона дуже чутлива до морозу.

Робота в городі
У квартирі, в будинку можна посадити на зиму і виростити не тільки зелень, а й багато овочевих культур. Це і огірки, і помідори. А що вже говорити про салати, петрушку, селеру, м’яту та інші зелені культури. А вигонка зеленої цибулі найпростіше з того, що можна запропонувати для городу на підвіконні. Для вирощування в кімнатних умовах підбирайте самозапильні сорти огірків.
Перегляньте свої запаси насіння. Складіть списки. Намалюйте свою ділянку, подумайте, що і де будете сіяти. Город бажано поділити на ділянки. Так легше дотримувати сівозміни та відразу видно, що й де буде в наступному році, як готувати ґрунт до посадок. Глибоко копайте землю тільки там, де буде морква або кореневі селера, петрушка. Та й моркву можна сіяти без перекопки.
Якщо якесь насіння викликає у вас сумніви, перевірте його схожість. Якщо воно її вже втратило, то навесні ви загубите багато часу на пересівання, а іноді й на пошук улюбленого сорту.
Підготуйте ґрунтові суміші для вирощування розсади в другій половині зими. Часто використовують співвідношення 1 частина землі, 2 частини перегною, 1 частина піску.
Перевіряйте овочі, опущені в підвал на зберігання. За допомогою вентилювання регулюйте температуру й вологість. Якщо у вас багато капусти та ви сумніваєтеся у своїх можливостях її зберегти, то просто заквасьте капусту різними способами. Вам буде забезпечений різноманітний вітамінний салат на кожен день.
Якщо ви робили підзимові посіви, то саме час розкидати на них гілки, щоб сніг, який випаде, краще затримувався. Так само можна на них накидати сніг. Можна й зараз провести підзимові та зимові посіви, якщо ви підготували грядки. А якщо морози ще не настали, то можна використовувати ці теплі зимові вікна для підготовки ділянок для зимових посівів. Такі овочі дадуть вам ранню зелень.
При підвищенні температури вище 4 ˚С в овочесховищах може вийти із відкладених на картоплі яєць картопляна міль. Вона проникає в бульби та прогризає ходи. Тому підтримка температури в межах 3 ˚С служить загибелі гусениць і лялечок.
У зимовий час ремонтують парники, готують посадочні горщики, ящики.
Якщо ви восени готували ями з перегноєм, гноєм для виловлювання вовчка, то при настанні постійних морозів саме час розкидати їх вміст. Це допоможе знищити велику кількість зимуючого шкідника.
Укрийте листям, перегноєм, компостом та іншими матеріалами овочі - багаторічники, посадки озимого часнику при настанні сильних морозів.

Робота на ягіднику
При випаданні снігу підкиньте його під кущі. Якщо дозволяє погода й ви не встигли обрізати зайві пагони на ягідниках, то можете робити це зараз. Коли випаде сніг, то на білому тлі добре проглядаються кущі. Відразу видно, де що перехрещується, які гілки труться одна об одну. Тому проводити обрізку можна і в грудні.
Спостерігайте за малиною. Якщо ви не встигли підготувати малину до зими вчасно, то можна це зробити й зараз. Вибирайте метод, що підходить найліпше до ваших погодних умов.
Коли землю прихоплять морози, то укрийте суницю на зиму (і полуницю теж). Якщо немає великих морозів, то можна нарізати однорічні пагони аґрусу та смородини. Їх навесні використовують для посадки. А взимку зберігають у вологому піску в підвалі. Як і в саду, на ягіднику можна готувати для весняних висадок посадкові ями.

Робота в квітнику
Перевіряйте покладені на зберігання жоржини. Підтримуйте температуру близько 5 ˚С. Після настання морозів укрийте посадки цибулинних квітів травою, сіном, перегноєм, торфом іншими матеріалами. Викопані на зиму цибулини гладіолусів захищайте від мишей. Відправлені на зимове зберігання канни іноді збризкуйте водою. Хризантеми взимку зберігають на ділянках, на вулиці в ямах, в підвалах. Якщо настали постійні морози, то троянди можна вкрити вже великим захисним шаром.

Робота на винограднику
Якщо ви заготовляли чубуки винограду, оглядайте їх періодично. На півдні при необхідності проводять полив. Де необхідно, проводять укриття кущів, якщо це не встигли зробити.
Загальні поради садівникам - городникам
Якщо ділянка має схил, то зробіть поперечні борозни. Це попередить змив родючого шару талими водами.
Якщо ви не встигли прибрати рослинні залишки, то зробіть це до випадання снігу. Це хороший профілактичний захід для захисту від поширення хвороб. Перегляньте садово-городній інвентар. Купіть все необхідне заздалегідь.