Поточний № 4 (1431)

16.04.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Корисна зола


13.09.2012

СКЛАД золи залежить від того, що спалювали: деревину, солому, стебла соняшнику, бадилля картоплі, гній, торф і т. д. Після того, як вогонь прогорить, залишається сіра речовина, іменована золою, а саме - цінне мінеральне добриво, яке може містити до 30 потрібних рослині елементів живлення. Головні з них: калій, кальцій, фосфор, магній, залізо, кремній, сірка. Є у складі золи як добрива і мікроелементи: бор, марганець та ін. А ось азоту в золі практично немає, його сполуки випаровуються разом з димом.
Найбільше калію в попелі, отриманому при спалюванні трави, соломи, картопляної гички і листя. Зола твердих порід деревини теж багата калієм, наприклад, дуба і берези. Березові дрова також лідирують за віддачею кальцію і фосфору. Останнього багато в корі дерев. При згорянні хмизу і молодих дерев утворюється попіл, більш багатий поживними речовинами, ніж при спалюванні товстих старих дерев.
Про бадилля картоплі варто сказати окремо. Після спалювання його в золі залишається близько 30% калію, 15% кальцію, 85 фосфору. А якщо перерахувати всі мікроелементи, то перед нами - частина таблиці Менделєєва.
Застосування золи на садовій ділянці - явище традиційне, однак, не всяка зола як добриво корисна. Наприклад, робити ставку на золу від вугілля, особливо низькосортного, не варто. У ньому зовсім мало поживних речовин і багато сполук сірки. І звичайно, не варто застосовувати те, що залишається від спалювання «хімічного» сміття. Продукти згоряння багатьох полімерних плівок і барвників отруйні.
Застосування золи на городі особливих хитрощів не вимагає. Підгодівля золою проводиться, зазвичай, в сухому або розчиненому вигляді. Якщо хочете, щоб усі корисні речовини були швидко засвоєні рослинами, розведіть золу у воді. Зазвичай достатньо однієї склянки на відро води. Цього розчину вистачить на 1-2 квадратних метри грядки.
Як добриво зола застосовується і в сухому вигляді. Суху золу вносять при перекопуванні або розпушуванні ґрунту, витрачаючи 3-5 склянок на 1 кв. метр. На глинистих ґрунтах це роблять як навесні, так і восени, а на піщаних - тільки навесні, оскільки зола швидко вимивається.
Корисно також вносити золу в компост. Вона сприяє швидкому перетворенню органіки в родючий перегній. Укладаючи компостну купу, кожен шар трави, бур'янів і харчових відходів слід пересипати золою. При цьому витрачається до 10 кг добрива на 1 куб. метр компосту.
А ще золою присипають зрізи м'ясистих кореневищ. Зола не тільки сушить поверхню, але і запобігає розвитку різних гнильних захворювань при зберіганні коренеплодів і овочів.