Поточний № 5 (1432)

24.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Корисне сусідство овочів


26.02.2016

Рослини, як і люди, впливають одна на одну. Деякі уживаються разом краще, ніж інші. Відносини рослин-супутників складаються по-різному. По-перше, вони можуть поліпшити здоров’я або аромат один одного. По-друге, вони можуть сприяти росту сусіда. По-третє, можуть відганяти шкідливих і приваблювати корисних комах. Метод сполучених посадок відомий людству вже давно. Поряд з мульчуванням, полікультурою та зміною зернових культур цей метод широко використовується в сільському господарстві. Наукові дослідження даного методу посадки підтвердили його користь. А практичний досвід продемонстрував багатьом садівникам, як необхідно комбінувати рослини для одержання взаємовигоди.

Баклажани рекомендується саджати серед кущової квасолі, що відлякує колорадського жука. Сприятливий вплив на баклажан має чебрець.

Боби. Найбільш сприятливі взаємини, які можна охарактеризувати як взаємодопомогу, існують між бобами й огірками. Тому рекомендується саджати боби навколо грядок з огірками. Вони добре сполучаються з цукровою кукурудзою, картоплею, редискою, редькою, шпинатом, гірчицею.

Вкраплення бобів у посадки цих культур поліпшує живлення їх азотом. Запашний базилік, посаджений поруч із бобами, зменшує ушкодження їх бобовою зерновкою.

Не рекомендується саджати боби з цибулею, цибулею-пореєм, шніт-цибулею і часником. На боби погано діє сусідство чорнобривців і полину гіркого.

Горох. Відносини взаємодопомоги помічені у гороха з морквою, ріпою, огірками. Він добре росте між рядами цих культур, допомагаючи їм у свою чергу тим, що, як і усі бобові, збагачує ґрунт азотом. Горох можна сполучати на одній грядці з редискою, редькою, качанним салатом, кольрабі, петрушкою. Несприятливими є сполучення гороху з різними видами цибулі, часником, томатами.

Про взаємини гороху з картоплею та капустою існують суперечливі думки: одні вважають ці комбінації цілком можливими, інші ставляться до них негативно.

Капуста. Для різних видів капусти характерні досить близькі переваги відносно супровідних рослин.

Відносини взаємодопомоги у капусти з кущовою квасолею та селерою. Ці види сприятливо діють один на одного, а селера, крім того, захищає капусту від земляних блішок.

Кріп, посаджений між рядами капусти, поліпшує її смак. Дуже гарна супровідна культура для капусти - усі види салату. Вони також захищають її від земляної блішки.

Капуста потребує захисту від різноманітних капустяних метеликів, що відкладають яйця на листі. Цю роль можуть виконати ароматичні трави, що своїм сильним запахом маскують запах капусти. Тому навколо посадок капусти рекомендується саджати чебрець, шавлію, розмарин, м’яту, ісоп, полин лікувальний, ромашку.

Цибуля-порей відлякує гусениць совки. Капусту можна сполучати на одній грядці з огірками, томатами, шпинатом, буряком, мангольдом, картоплею, цикорієм.

З усіх видів капусти, кольрабі - найбільш придатний партнер для столового буряка та поганий сусід для томатів. Капуста погано співіснує з петрушкою і сильно страждає від близько зростаючого винограду.

Картопля. Сприятливим є вирощування картоплі в змішаній культурі. Вона менше хворіє і може довше рости на одному місці без зниження врожаю. Кращі партнери для картоплі - шпинат, кущова квасоля й боби. Квасоля, посаджена в міжряддях, збагачує ґрунт азотом і відлякує колорадського жука. Картопля добре сполучається з капустою, особливо цвітною і кольрабі, різними видами салату, кукурудзою, редискою.

Сприятливо на картоплю діє хрін, посаджений по кутах картопляної ділянки.

Колорадського жука відлякують котовник, коріандр, красоля, пижмо, чорнобривці. Не рекомендується саджати картоплю із селерою, пригнічує картоплю соняшник і лобода.

Полуниця. На полуницю сприятливо впливають кущова квасоля, шпинат, петрушка. Петрушку рекомендують саджати в міжряддях полуниці для відлякування слимаків. Полуниця може сполучатися з часником, капустою, салатом, цибулею, редиско, редькою, буряком. Із трав на неї добре діють бурачник (огіркова трава) і шавлія. Мульчування ґрунту ялиновими та сосновими голками сприяє істотному поліпшенню смаку полуниці.

Кукурудза. Належить до рослин дуже вимогливих до живлення, тому радять блоки кукурудзи чергувати із блоками кущової квасолі; вона виграє від сусідства цієї бобової рослини, покращувача ґрунту. Кукурудза сполучається з огірками, томатами, салатом, бобами, ранньою картоплею. Ці культури стимулюють її ріст. Огірки рекомендується саджати навколо кукурудзяних ділянок.

З погляду алелопатії, кукурудза - дуже дружня рослина для багатьох культур. Вона сприятливо впливає на соняшник, картоплю, виноград. Погані сусіди для неї - селера та буряк столовий.

Цибуля. Класичне сполучення - цибуля і морква. Ці дві культури захищають одна одну від шкідників: морква відганяє цибульну муху, а цибуля - морквяну муху. Завдяки компактній формі, цибуля використовується як додаткова культура, що розміщується в міжряддях основної культури.

Вона сполучається з буряком, салатом, огірками, полуницею, шпинатом, редисом, крес-салатом.

Ромашка добре діє на цибулю, але в невеликих кількостях: приблизно одна рослина на метр грядки. Не сполучається цибуля із квасолею, горохом, бобами. Для неї несприятливим є сусідство шавлії.

Морква. Добре виносить сусідство багатьох культур, прекрасно росте поруч із цибулею та шпинатом, а також добре сполучається з томатами, редискою, редькою, мангольдом, шніт-цибулею, часником, салатом. Але найближча рослина для моркви, з якою у неї існує відношення взаємодопомоги - це горох.

Моркву рекомендується оточувати наступними культурами для відлякування морквяної мухи: розмарином, шавлією, тютюном, цибулею. Ворожі трави - кріп, аніс.

Огірки. Для огірків рослини-супутники - квасоля кущова й кучерява, селера, буряк, салат, капуста, часник, цибуля, шніт-цибуля, редиска, шпинат, фенхель. Найбільш сприятливий вплив на огірки здійснюють боби, тому радять саджати боби навколо ділянки з огірками. Самі ж огірки саджають навколо кукурудзи, яка дуже виграє від такого сусідства.

Сприятливі для огірків трави - ромашка, кріп, огіркова трава. Не ясне питання про сумісність огірків з томатами: одні вважають, що це гарне сполучення, інші - що це абсолютно неможливе сполучення. Так що це питання кожному садівнику доведеться з’ясовувати самому дослідним шляхом.

Петрушка. Є рослиною-супутником для багатьох культур: спаржі, троянд, селери, цибулі-порею, гороху, томатів, редиски, полуниці, салату. Її рекомендують саджати по краях грядок з томатами. Посаджена по сусідству з трояндами, вона зменшує на них кількість попелиць; посаджена в міжряддях полуниці - відганяє слимаків.

Перець. Рослина-супутник - базилік, ворожа рослина - фенхель.

Редиска. Добре переносить змішані посадки з томатами, шпинатом, петрушкою, мангольдом, різновидами цибулі, часником, видами капусти, полуницею, горохом. Особливо сприятливим для редиски є сполучення її в одному ряду з листяним і качанним салатом, які захищають її від земляної блішки.

Редиска, посаджена між кущовою квасолею, має особливо ніжний смак і великі коренеплоди. Квасоля також захищає редиску від шкідників. Оскільки насіння редиски швидко проростає, його рекомендується висівати разом з культурами, що повільно проростають (буряк, шпинат, морква, пастернак) для маркування рядів.

Редиска не любить сильної спеки, тому її часто висівають рядами, що чергуються з кервелем, який трохи затінює й охороняє від перегріву. Красоля і крес-салат, що облямовують грядки з редискою, поліпшують смак редиски, надаючи гостроти, а під впливом листяного салату вона набуває більш ніжного смаку.

Несприятливим для редиски є сусідство ісопа. Деякі садівники вважають, що й огірки - поганий сусід.

Ріпа. Рослина-супутник - горох. Несприятливі для ріпи сухоребрик, гірчиця й горець пташиний (спориш).

Салат. Салат качанний і листяний (шніт-салат) добре сполучається з більшістю городніх культур. Він гарний супутник для томатів, огірків, квасолі кучерявої та кущової, шніт-цибулі, шпинату, полуниці, гороху.

Сусідство його особливо сприятливе для овочів із сімейства хрестоцвітних - усіх видів капусти, редиски, редьки, тому що він відлякує земляну блішку. А для нього самого корисне сусідство цибулі, що відлякує попелиць.

Салат не любить перегріву й має потребу в частковому затіненні, але тільки в частковому, тому близьке сусідство рослин з густим листям, таких, як морква, буряк, є несприятливим для салату.Кущики салату можна розміщати в різних місцях саду, де він буде рости під покривом більш високорослих рослин. Особливо сприятливе для нього сусідство хризантем.

Буряк столовий. Хубманн, який багато років перевіряв сумісність столового буряка з іншими овочами, стверджує, що п’ять видів овочів - картопля, томати, кущова квасоля, буряк і шпинат - стимулюють один одного. За його спостереженнями, буряк також дуже добре впливає на капусту всіх видів, салат, редиску і редьку, для буряка особливо сприятливим є сусідство цибулі, кольрабі, шпинату, салату, крім того, він добре переносить спільні посадки з часником, огірками, полуницею, кореневою селерою.

Щодо несумісності буряка з іншими культурами немає єдиної думки. Деякі садівники стверджують, що він погано росте в сусідстві зі шніт-цибулею, кукурудзою і картоплею. Є припущення, що кореневі виділення буряка мають властивості антибіотиків і тому підсадження його до деяких культур, зокрема, до моркви, може чинити на них оздоровлюючу дію. Але при цьому не слід забувати про дотримання достатньої відстані між рослинами, тому що потужне листя буряка затінює сусідні культури.

Селера. У селери й білокачанної капусти відзначені відносини взаємодопомоги: капуста стимулює ріст селери, а селера відганяє від капусти метеликів-білянок. Селера добре сполучається з томатами, шпинатом, огірками, салатом, буряком. Особливо благотворно на неї діють шніт-цибуля і кущова квасоля, не рекомендується саджати селеру поруч із кукурудзою, картоплею, петрушкою, морквою.

Томати. Дехто вважає томати «егоїстичними» рослинами, які люблять рости самі по собі, окремо від інших культур. Але досвід німецьких і швейцарських городників говорить, що томати непогано переносять сусідство інших овочів і цілком годяться для змішаних посадок. Вони добре сполучаються з селерою, ендивієм, редискою, редькою, кукурудзою, салатом, капустою, часником, морквою, буряком. Відзначено взаємну сприятливу дію зі шніт-цибулею, шпинатом, кущовою квасолею, петрушкою, що часто саджають у якості облямівки грядок з томатами.

У томатів ворожі відносини з кольрабі, фенхелем і кропом. Що стосується відносин томатів з картоплею й огірками, тут думки розходяться, можливо, це залежить від способу посадки. Сприятливе для томатів сусідство наступних трав, що поліпшують їхній смак і стан: базилік, меліса лимонна, огіркова трава, шніт-цибуля, чорнобривці, м’ята, шавлія, чабер. Дводомна кропива, що росте поруч із томатами, поліпшує якість томатного соку і подовжує строк зберігання плодів.

Гарбуз. Лунки з гарбузом радять розташовувати між рослинами кукурудзи. Кукурудза затінює гарбуз у спекотний час і рятує його від перегріву.

Квасоля. Квасоля кущова - найбільш дружелюбна рослина з овочів сімейства бобових. Відносини взаємодопомоги та взаємного стимулювання відзначені для квасолі й редиски, всіх видів капусти, кукурудзи, селери, огірків, картоплі, томатів, буряка, шпинату.

Кореневими виділеннями, що багаті на азот, квасоля допомагає зростаючим поряд з нею овочам інших видів. Крім того, вона сумісна з мангольдом, салатом, полуницею, цибулею-пореєм. Квасоля погано переносить сусідство цибулі, часнику, фенхеля, гороху.

Із трав для квасолі рекомендують чабер, що захищає її від чорної попелиці.

Часник. Очевидно, у Західній Європі він не користується великою популярністю, тому його рідко використовують у змішаних посадках. Відомо, що часник добре сполучається з томатами, буряком, морквою, огірками, полуницею і погано діє на квасолю, горох, капусту.

Шпинат. Йому приписують багато позитивних якостей, у тому числі холодостійкість, короткий період дозрівання, компактну форму. Усе це робить його дуже зручною культурою для послідовних і сполучених посадок. Крім того, корені шпинату сприятливо впливають на властивості ґрунту, а сапонін, що входить до складу його кореневих виділень, стимулює поглинання живильних речовин корінням зростаючих поруч із ним овочів.

Відносини взаємосприятливого впливу відзначені для шпинату й картоплі, томатів, квасолі, буряка. Найбільш часто зустрічаються комбінації - шпинат з кольрабі, редискою, салатом. Він також добре сполучається з морквою, цибулею, петрушкою, крес-салатом, селерою, капустою, полуницею. З жодним видом рослин у шпинату немає ворожих відносин.

Усі наведені поради щодо методів вирощування овочів варто сприймати як рекомендації. Кожний садівник може перевірити їх на своїй ділянці.