Поточний № 5 (1432)

22.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Кращі способи зимового зберігання овочів


22.10.2014

КАРТОПЛЯ

Саме вона займає більшу частину будь-якого льоху, підвалу або іншого сховища, адже обійтися без неї нам ох як не просто. Але щоб зберегти картоплю протягом всієї зими, доведеться потрудитися.

У теплому приміщенні бульби досить швидко стають в’ялими і проростають. На світлі вони зеленіють, що служить показником того, що в них утворюється найнебезпечніша отруйна речовина - соланін. Надмірна вологість приводить до гниття бульб. Як же цього уникнути?

З огляду на те, що 80-90% вологість повітря і температура близько +2...+3°С - оптимальні умови для зберігання картоплі, а зберігати її необхідно в темному, прохолодному приміщенні, ідеальним варіантом буде льох або підвал, що не промерзає взимку.

Перед тим, як прибрати картоплю на зберігання, гарненько просушіть її, потримавши кілька днів на відкритій, трохи затемненій, добре провітрюваній площадці.

Після просушки відсортуйте картоплю, відкидаючи всі хворі та ушкоджені бульби. Спочатку прибирають картоплю в сарай, а коли середньодобова температура опуститься до +3...+5°С, переносять у льох.

Зберігати картоплю найкраще не насипом, а в спеціальних контейнерах або ящиках, у стінках яких є невеликі отвори для доступу повітря до бульб. Висота таких контейнерів (ящиків), не повинна перевищувати 80-100 см, установити їх треба не на землю, а на спеціальний поміст висотою близько 15 см. Спорудити його можна з товстих дерев’яних брусків. Від усіх стін льоху до контейнера відстань має бути не менше 20 см, інакше повітря просто не зможе надходити до бульб картоплі в достатній кількості. Щоб запобігти гниттю бульб, їх можна пересипати невеликим шаром сухої тирси або здрібненого листя горобини.

МОРКВА

Лежкість коренеплодів моркви в значній мірі залежить від умов її вирощування та сортів. Для тривалого зберігання необхідно вибирати моркву середніх і пізніх сортів, але перш ніж прибирати її на зберігання, коренеплоди варто ретельно очистити від бруду, видалити у них бадилля, зрізуючи його врівень з головкою, і день-два просушити на сонечку.

Найсприятливіші умови для зберігання моркви: температура +1...+2°C і вологість повітря 85-90%. А зберігати моркву, точно також як картоплю, найкраще в спеціальних дерев’яних ящиках, пересипавши тією ж тирсою, листям горобини або піском.

Існує ще один спосіб тривалого зберігання моркви, що заслужено вважається найбільш ефективним, але в той же час досить обтяжним - у глині. Візьміть 10-літрове відро, наполовину заповнене глиною, вливши в нього 4,5 л води, гарненько перемішайте й залишіть на 12 годин. Потім у відро доверху додайте води і знову його вміст гарненько перемішайте, залишивши вже на добу. У результаті глина у відрі має придбати сметаноподібну консистенцію.

Як тільки глиняна бовтанка готова, потрібно взяти невеликий дерев’яний ящик, застелити його поліетиленовою плівкою і, склавши туди в кілька рядів моркву, залити її глиною.

БУРЯК

Найбільш сприятливі умови для зберігання буряка: температура близько +2...+3°C при вологості повітря 85-95%. Перш, ніж прибрати буряк на зберігання, його необхідно ретельно очистити від залишків ґрунту. Не можна очищати буряк ножем або ударами один об інший. Гострі предмети та удари можуть ушкодити шкірочку коренеплодів, і навіть якщо таке пошкодження відразу буде непомітним, буряк не зможе довго зберігатися. Потім потрібно видалити все листя - бадилля, залишивши лише невеликі 2-сантиметрові черешки. Очистивши коренеплоди від залишків ґрунту, просушіть їх пару днів у тіні на вітрі.

Зберігати буряк краще в нещільно закритих дерев’яних ящиках, ємкість яких не повинна перевищувати 20 кг. Якщо у вашому льосі або підвалі занадто волого, буряк необхідно пересипати тирсою, сіллю або листям калини. Відмінно зберігається буряк, якщо пересипати його сумішшю піску та крейди або сухого гашеного вапна. Так ви створите в ящиках лужне середовище, що буде перешкоджати розвитку небажаної мікрофлори. Єдине - перед уживанням буряк у цьому випадку необхідно мити більш ретельно, ніж звичайно. Для готування засипки змішайте 200 г товченої крейди (сухого вапна) з 10 кг піску.

КАПУСТА

Для зимового зберігання вибирають капусту середньостиглих, середньопізніх або пізньостиглих сортів. Крім того, надзвичайно важливо дотримуватися строків збору врожаю.

До речі, не дуже давно англійські агрономи з’ясували, що найкраще зберігається капуста, зібрана в період, коли температура повітря дорівнює 0...+5°С. Пояснюється це тим, що саме при таких температурах у головках капусти сповільнюється процес дихання. Оптимальні умови для зберігання капусти: температура від -1 до +1°C з відносною вологістю повітря 90-95%.

Перед тим, як прибрати капустини на зберігання, їх необхідно відсортувати, відбираючи тільки щільні та сухі. Капустини з механічними ушкодженнями й ознаками хвороб для зберігання в льосі не годяться, вони можуть ушкодити весь урожай, навіть якщо пролежать поруч зі здоровими качанами всього кілька днів.

Зберігають капусту на стелажах, уклавши її головка до головки, корінням нагору, або просто підвішеною за корінь до стелі. Можна зберігати капусту без верхнього зеленого листя і коренів, обгорнувши головку звичайним папером (тільки не використовуйте для цього газети - друкарська фарба, у якій містяться шкідливі речовини, віддрукується на листях).