Поточний № 4 (1431)

17.06.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Маленькі поради - великі здобутки


12.03.2012

Весна - напружена пора для городників. Доведеться докласти чимало зусиль, аби допомогти рослинам вижити в умовах глобального потепління та інших природних катаклізмів, порадувати себе і близьких смачною городиною. Здавна люди спостерігали за природою і мали своєрідний календар, коли що треба сіяти і садити, аби мати щедрий урожай. Тож прислухаймося до голосу природи та порад фахівців, які розуміються у цій справі.

ЩО КОЛИ СІЯТИ І САДЖАТИ
Згідно з народним прогностиком, коли з‘являються проліски, розпочинають оранку.
Поява пухнастих котиків на вербі означає, що час сіяти салат, ранню редьку та капусту. Із квітів у цей час висаджують маргаритки, люпин, резеду, однолітні флокси, запашний горошок.
Як тільки покриється пухнастими суцвіттями ліщина, можна сіяти редиску і шпинат, із квітів – нагідки, волошки і мак.
Моркву висівають, коли зацвіте осика.
Зацвіли нарциси – висаджують розсаду ранньої капусти, сіють горох і буряки.
Листочки дуба розпустилися - це свідчення того, що заморозків більше не буде. Тож настав час для посіву теплолюбних культур - квасолі, кабачків, огірків та гарбузових.
Зацвіли черемха і глід – сіють кукурудзу, соняшник, садять пізні сорти картоплі.
Запалив свічки каштан, цвіте горобина і духмяніє бузок - можна сміливо висівати огірки і висаджувати розсаду помідорів, перцю та баклажанів у відкритий грунт.
Зацвіли півонії – сіють кавуни, дині.
Обізвалася горлиця – час сіяти гречку.
Закувала зозуля – сіють льон.
До речі, у давнину початком весни для городників вважався день, коли зацвітає мати-й-мачуха. Саме від цього дня і відраховували час для початку весняних польових робіт. На 11-ий день білили дерева, згрібали опале листя, саджали саджанці фруктових дерев. На 14-ий день починали обробляти грунт, готувати грядки. На 23-ий день можна було сіяти і садити ранні овочі: цибулю, буряки, ріпу, петрушку, моркву, горох, редиску, редьку. Через 30 днів саджали ранню картоплю. Якщо ж мати-й-мачуха зацвіте раніше Благовіщення (7 квітня), то посадку картоплі краще відкласти до цвітіння черемхи. Взагалі, для картоплі існує своє перевірене віками правило: її садять не раніше, ніж розпуститься листя не березі, але не пізніше, ніж зацвіте черемха.

ОВОЧАМ ВРАХУЙТЕ ПОПЕРЕДНИКІВ
Розплановуючи город під майбутню сівбу, обов’язково треба врахувати попередників. Так, капусту висаджують там, де торік росли огірки, кабачки, горох, квасоля, картопля, багаторічні трави. Помідори, перець садіть після цибулі, огірків, капусти, пшениці, вівса та інших зернових.
Огірки добре вродять на грядках, що минулого літа були зайняті горохом, кукурудзою, картоплею, капустою, цибулею або помідорами. А ось моркву та буряки найкраще сіяти після гарбузових, бобових, картоплі, капусти, зернових культур. Кращими попередниками для цибулі є помідори, гарбузи, огірки, бобові. Картоплю ж висаджують там, де минулого року росли капуста, огірки, цибуля, боби.
У жодному разі не можна щороку вирощувати на ділянці культури однієї родини, адже вони мають спільні хвороби, що передаються через грунт.

РОСЛИНИ-АНТАГОНІСТИ
Вони не вживаються одна з одною (затіняють, п’ють воду з одного шару, мають спільні хвороби і т.ін.).
Горох не любить сусідства з помідорами, квасолею, часником, цибулею.
Капуста – з морквою, квасолею, помідорами.
Картопля – з огірками, морквою, помідорами, щавлем, гарбузами.
Цибуля – з горохом, квасолею, редискою, редькою.
Морква – з кропом, капустою, картоплею.
Помідори – з огірками, кропом, картоплею, горохом.
Квасоля – з цибулею, часником, гарбузами.
Часник – з горохом, квасолею, капустою.
Петрушка – з головчастим салатом.
Усі інші культури дуже добре вживаються між собою.