Поточний № 4 (1431)

16.04.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Мед на столі – благодать у господі


15.08.2013

Дев'янадцятого серпня кожен з нас має привід сказати “спасибі” тим людям, завдяки яким ми з вами їмо смачний, корисний мед. Який саме привід? Професійне свято бджолярів. Його в нашій країні згідно з Указом Президента України щорічно відзначають
з 1997 року.
Але православного народу цей день здавна особливий, адже 19 серпня - Преображення Господнє, яке називають ще Яблучним Спасом. У церквах святять яблука і мед, а пасічники освячують “свої” вулики - як говорить звичай, це допоможе бджолам добре пережити зиму
.

ЦЬОГО ДНЯ бджолярі всього світу згадують двох видатних пасічників - Миколу Миколайовича Вітвицького і Петра Івановича Прокоповича. Вони були першими бджолярями України, які заклали основи догляду за бджолами і збору меду.
Петро Прокопович (1775–1850) - винахідник розбірного рамкового вулика, в якому вперше в світі застосовувалися рамки, що давало можливість оглядати бджолину сім'ю, стежити за її розвитком, а найголовніше - відбирати мед, не знищуючи бджіл. За свідченням П.І. Прокоповича в його вуликах продуктивність сімей була в два-три рази вищою. Винахід Петра Івановича поширився спочатку на вітчизняні пасіки, а потім і по всьому світу.
Петро Іванович створив велике бджільницьке господарство, покращував кормову базу для бджіл. Він автор майже 150 наукових робіт. Його ім'я носить Інститут бджільництва.
А Микола Вітвицький (1780 -1853) прославився, сконструювавши багатоповерховий промисловий вулик, що роз'єднувався на частини і був подібний до дупла - природного житла бджіл. Крім того, він відкривав найкращі медоносні степові, лугові та лісові угіддя. М.М. Вітвицький - автор однієї з найпопулярніших праць - "Практическое пчеловодство". Відомий він і як вихователь пасічників - керував школою бджільництва в містечку Лесіно (під Петербургом).
Сьогодні ж і завдяки їхній праці ми можемо пишатися тим, що Україна в числі основних експортерів меду на міжнародній арені. Згідно з деякими даними, кожна сьома тонна меду в світі - українська.