Поточний № 8 (1435)

21.11.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Медовий Спас


11.08.2011

Перший Спас називають у народі ще й Медовий Спас… Це свято пасічників. У цей день «ламають» перший мед на пчільниках. Пасічники мають бути дуже щедрими. Кожний цього дня мав попробувати смачного медку! Недарма перший Спас називали як «Спасівка-ласівка». В церкві збирали мед у спеціальні підготовлені «коритця» і тут же частину освяченого меду роздавали біднякам - старцям. «На перший Спас і убогий медку попробує…» - кажуть у народі. Повернувшись із церкви, наші предки розговлялись освяченим медом, пирогами з пшоняною кашею на меду, пили «медяні» aкваси і пригощали цими ласощами гостей. У древній Русі був звичай випікати в цей день на першому меді величезний хліб - пряник з житнього борошна нового врожаю…
До вечора до садиби пасічника збігалася дітлашня і господар не мав права не пригостити кожного медом. Хлоп’ята та дівчатка, вдячні щедрому господареві, дружньо виспівували:
Дай, Господи, господарю многая літа,
Многая літа - довгії дні!
І жить йому довго - Спаса не гнівать,
Спаса не гнівать - божих пчілок водить,
Божих пчілок водить - ярий віск топить:
Богу на свічку, господарю на щастя,
Дому його на приріст,
Малим діточкам на втіху!
Макавеїв день
А ще цього дня починається Успенський піст. Всім, хто йде по цьому шляху - духовних сил, мудрості і мужності семи вітхозавітних братів Макавеїв...
Сім братів, мати Соломія і учитель їх Єлезар у 166 р. до Р.Х. постраждали в Сирії від царя Антиоха, який установив у храмі господньому язичницьку статую бога Зевса Олімпійського. Брати Макавеї не поклонилися їй, за що й прийняли мученицьку смерть. Подвиг святих братів Макавеїв надихнув Іуду Макавея, і він підняв повстання проти Антиоха Епіфана і з Божою поміччю переміг, очистив Єрусалимський храм від ідолів (ці події описуються у 2-ій Книзі Макавейській, яка входить у Біблію).
У народній традиції цей день визначився завдяки співзвучності імені братів Макавеїв з початком збору маку. Ой... як давно це було, мабуть, то були ті часи, коли мак вирощували як ми зараз картоплю... Але все ж кулінарне значення цього продукту дещо простіше оцінювали в народі. Не вродив мак - проживем і так! Сім років мак не родив - і голоду не було ...