Поточний № 5 (1432)

21.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Мульчування ґрунту


06.12.2013

Більшість культур, вирощуваних садівниками, прийшли до нас колись із лісу, де їхні корені у пристовбурному колі завжди були надійно вкриті теплою та м'якою подушкою з опалого листя і хвої.

ЗАБУВШИ ПРО ЦЕ, ми взяли за практику повсюдне перекопування землі восени, видалення з неї всіх бур’янів, розрівнювання поверхні граблями. А потім у цьому голому вигляді ми залишаємо її до наступного року. Дослідження вчених практики такої обробки землі показало, що в умовах мінливості нашого клімату бактерії та інші живі істоти вимерзають настільки, що їхня звичайна маса, властива тому або іншому ґрунту, відновлюється лише до кінця червня. Виходить, що у найбільш відповідальний період для росту та розвитку рослинам не вистачає живлення: у ґрунті мало живої речовини, а значить і мало гумусу - основи родючості і багатих урожаїв.
З цього слідує, що мульчування ґрунту в наших кліматичних умовах повинно виконуватися не тільки після поливів або розпушувань ґрунту, не тільки для городніх культур і не тільки лише в період їхнього вирощування, а завжди та скрізь, причому особливо під зиму. У таких умовах верхній, найбільш родючий шар завжди буде знаходитися у сприятливому середовищі, а ґрунт не втратить, а, навпаки, стане ще більш багатим, насиченим усім необхідним для рослин.
Про особливості та способи мульчування рослин на овочевих грядках є безліч рекомендацій. Тут же мова йтиме, головним чином, про мульчування плодово-ягідних культур і квітників, включаючи підзимове і довгострокове мульчування.
У передзимовий період для мульчування можна досить успішно використовувати будь-які післязбиральні залишки, здрібнену стеблову масу, бур’яни й опале листя, а також тирсу, стружку і кору. При цьому, щоб прискорити розкладання покриву мульчі, його найкраще перемішати, додавши прискорювач компостування, що являє собою складну суміш бактеріальних добрив. Мульча зазвичай вноситься в пристовбурні кола окремо розташованих плодових дерев, причому для молодих рослин шаром 5-6 см, а для плодоносних старих - шаром 8-10 см. Навколо стовбурів у діаметрі близько 80-100 см мульчу, як правило, вносять дуже тонким шаром, щоб уникнути ушкодження кори. Таке передзимове мульчування сприяє пористості ґрунту, його аерації та вологопроникності, причому цей вплив нерідко поширюється на глибину до 15-20 см поверхневого шару. При затяжній і маломорозній осені під мульчею навіть вдається виявити досить активну діяльність дощових черв’яків. Все це сприяє гарній приживлюваності тільки-но посаджених і успішній зимівлі молодих плодоносних дерев, а також полегшує важкий догляд за ними навесні.
Особливо люблять мульчування низькоштамбові яблуні з малогабаритною кроною. Тонке усмоктувальне коріння таких дерев проростає до мульчі та видне, якщо мульчу обережно прибрати. Гарні результати дає мульчування ягідних кущів, причому тут найкраще підходить суміш листя і здрібнених трав та стебел. При цьому, оскільки на листі можуть зберігатися збудники хвороб цих культур, досить доцільно для мульчування одних культур використовувати листя та стебла інших культур. Усі ягідні кущі успішно мульчують тирсою, стружкою і корою, але така мульча повинна бути в перепрілому або напівперепрілому стані. Для суниці гарні результати дає мульча з компосту і хвойної тирси у суміші з хвоєю. Вона забезпечує і захист ягід від забруднення, надаючи їм особливого смаку і аромату.
При мульчуванні квітників, особливо троянд, замість дефіцитного та дорогого стійлового гною, цілком припустимо застосовувати компост із кори, який поліпшує структура ґрунту, робить збалансованою його вологість і зменшує витрати з догляду. Цілком виправдало себе також застосування рубаних гілок і стебел рослин у суміші зі здрібненими деревними відходами. При цьому шар мульчі має бути 6-7 см.
Нарешті кілька вимог до мульчування. Перед мульчуванням ґрунту переконайтеся, що він добре прогрітий і ретельно розпушений на глибину 10 см. Одночасно з розпушуванням із ґрунту обов’язково мають бути вилучені найбільш злісні бур’яни: пирій, яглиця, в’юнок та ін. Щоб мікроорганізми встигли вчасно почати свою діяльність, мульча повинна вноситися або пізно влітку, або рано восени, коли земля ще жива.
По-четверте, при внесенні мульчі необхідно завжди прагнути до різноманіття її видового складу і ретельного змішування різних її компонентів. Якщо шар мульчі навесні виявиться занадто товстим і щільним, то таку мульчу варто зняти, після чого знову розпушити, прогріти ґрунт і знову укласти або нову мульчу, або ту ж, але більш тонким шаром.