Поточний № 5 (1432)

21.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

На вікні - розсада!


10.02.2016

Лютий - це вже початок сезону, а точніше - початок посівів овочів та квітів на розсаду. Щоб отримати багатий врожай овочів і виростити найкрасивіші квіти, потрібно правильно посіяти насіння на розсаду, дотримуючись певних правил і застосовуючи деякі секрети. У справі вирощування розсади важливо все: дата в календарі, температура повітря, довжина світлового дня, тала вода і фази Місяця.

Переваги раннього висіву насіння полягає в отриманні сильної витриманої розсади, яка формує великі плоди або суцвіття, вимагаючи менше часу для їх розвитку протягом короткого теплого сезону; можливості вирощування здорових рослин; економії фінансових ресурсів на покупку тепличних паростків, які можуть бути вибагливими до природних умов вирощування.

Підготовка насіння до сівби

Існують дуже результативні методи, але вони вимагають певного часу на підготовку. Якщо ж його не вистачає, досить дуже простих прийомів. Спочатку насіння потрібно прогріти протягом 2-3 годин на батареї, для цього просто насипте їх на якесь плоске блюдце або піднос. Для знезараження насіння не обов’язково використовувати марганцівку, достатньо якийсь час просто потримати їх на сонячному світлі або під ультрафіолетовою лампою. Потім потрібно впорядкувати найкраще насіння. Для цього просто насипте його у миску з водою. «Неповноцінне» насіння спливе, а те, яке вам потрібне, осяде на дно. Відібране для посіву насіння потрібно замочити на два тижні, це і прискорить весь процес, і одночасно дозволить вам відібрати тільки те насіння, яке зійде. Візьміть невеликі квадратики чистої білої тканини розміром приблизно 10х10 см , на кожен з них розкладіть насіння певного сорту, загорніть тканину, покладіть на скляне або керамічне блюдце, на блюдце наклейте етикетку з назвою. Потім рясно змочіть всі ваші «ганчірочки», поставте всі блюдця на піднос, надіньте зверху поліетиленовий пакет і поставте на батарею. Час від часу контролюйте вологість, тканина не повинна пересихати. Але це буде нескладно: пересиханню перешкоджатиме поліетилен. Через 2-3 тижні, залежно від виду насіння, відберіть тільки те, яке проросло, його і висівайте на розсаду. Це буде краще насіння. Насіння, яке проросло пізно, не дасть рекордних врожаїв.

Правильна посадка

Сійте намочене насіння тільки у вологу землю. І намочене, і сухе насіння відразу після висадки рясно полийте. Ґрунт для посадки теж повинен бути «правильним». Зараз у продажу безліч різноманітних ґрунтів, підібрати щось для себе - питання експерименту. Але і тут є секрет. Ви ж вирощуєте розсаду саме для своєї ділянки, і тому 50% всієї ґрунтової суміші повинен складати ґрунт з вашої ділянки. Це важливо. Це дозволить розсаді спочатку «налаштуватися» правильним чином. Подбайте про це варто ще з осені і припасіть деяку кількість такого ґрунту.

Ємності для розсади

Одні з найкращих горщиків для розсади - обрізані молочні пакети і коробочки з-під сметани і йогурту, в денці яких пророблено 5-6 дренажних отворів. Вони добре тримають форму і не розмокають, а також володіють достатнім обсягом для забезпечення гарного живлення розсади, особливо тієї, яка підросла. Адже секрет успіху - рання посадка, а значить, вашій розсаді належить «жити» в цих горщиках кілька місяців, тому має бути достатньо місця і поживних речовин. Коли ви будете висаджувати розсаду в ґрунт, просто розріжте пакет: у вас в руках буде хороший земляний «кубик», і коріння не буде пошкоджене. Хороші горщики для розсади також можна зробити і самим. Вони являють собою «кубики» з звичайного поліетилену, а склеїти такі кубики можна за допомогою звичайної праски. Розмір - по потребі, не забудьте також зробити в них отвори для дренажу.

Торфоперегнійні горщики дуже хороші тим, що розсаду прямо в них можна висаджувати в ґрунт, ніякого травмування коренів при цьому не відбувається, посадка дуже проста. Але потрібно пам’ятати, що у них не надто великі розміри, і якщо тримати в них розсаду кілька місяців, вони можуть розмокнути від поливів.

Тала і «жива» вода

І ще один секрет: до появи 3-4 справжніх листочків поливайте розсаду талою водою. Для цього приносите сніг з вулиці в невеликому відерці. А ще - ви самі можете приготувати «живу воду» для поливу розсади. Для цього поставте чайник з водою на вогонь, і як тільки почнуть виділятися перші бульбашки, вимкніть нагрів і швидко охолодіть чайник під струменем холодної води. Але користуватися цим сильнодіючим засобом потрібно дуже рідко: не більше 2 разів за весь час вирощування розсади в будинку.

Обладнання місця для розсади

Розсаді потрібно багато світла, але як бути, якщо на підвіконні не вистачає місця? Найпростіший варіант - підставте до вікна стіл або змайструєте з фанери приставну П-подібну конструкцію. Батарею оберніть світлою бавовняною тканиною і зав’яжіть. Хоча б раз на 2 дні повертайте розсаду. Звичайно, умови в міській квартирі далекі від ідеальних, але все ж цих нехитрих прийомів необхідно і достатньо для отримання непоганої розсади. Таким чином, на самому початковому етапі, правильно підготувавши і посіявши насіння, ви вже зробили все можливе для того, щоб ваші рослини були здорові і порадували вас щедрим урожаєм (www.uzhgorod.net.ua).