03.07.2014
Серед аграріїв України ще не так давно побутувала думка, що для успішного ведення аграрного бізнесу ставку слід робити на імпортне насіння. Так було. Тим більше, що на розвиток селекції в рослинництві держава практично закривала очі. Відчувши це слабке місце, новостворена агрокорпорація «Степова» з дев’яностих років минулого століття на чолі з її засновником Леонідом Рисіним активно включилася в нелегку роботу по заповненню цієї ніші. Становлення відбувалось досить швидко за сприяння відомих аграріїв-науковців та керівників різних рівнів. І от за два десятки років «Степова» стала потужним сільгоспвиробником високоякісного насіння зернобобових культур, кукурудзи й соняшнику.
Напередодні жнив на полях Раївської сільської ради Синельниківського району, де саме базується науково-виробничий центр «Степової», відбувся традиційний День поля. На це хліборобське свято прибули партнери з різних регіонів нашої держави, аби знову засвідчити своє партнерство і дізнатися про передові новинки в насінницькій справі, адже не секрет, що саме цей фактор є визначальним у вирішенні стратегічного питання продовольчої безпеки України.
– Сьогоднішнього високого рівня, – відзначив при відкритті свята засновник науково-виробничої аграрної корпорації «Степова» Леонід Рисін, – ми сягнули насамперед завдяки наполегливій праці не тільки керівників підрозділів, науковців, а й усіх чотирьохсот трудівників. З самого початку створення «Степової» ставилося надзавдання - працювати тільки високоякісно на кожній ділянці виробництва. На кожній! Лише так ми могли здобути шанс змагатися в конкурентній боротьбі із зарубіжними імпортерами насіння. Ми створили повний цикл виробництва насіння. Насіння, що відповідає найвищим європейським стандартам. А щоб цього досягти, постійно впроваджували передові технології, закуповували найновішу техніку, засоби захисту рослин від шкідників і хвороб. І щоразу, коли отримували максимальний результат, раділи досягнутому і прагнули до взяття нових вершин. Розмножене нами під реалізацію елітне насіння науково-дослідних аграрних інститутів та селекційних центрів України, а також сорти зернових і технічних культур власної селекції сьогодні на рівні європейських стандартів. І не виключено, що ми підемо у своєму розвитку й далі. Саме так, бо ж агрокорпорація «Степова» утримує лідируючі позиції з поставок насіння партнерам на території України, Білорусі, Росії і Молдови. Однак, щоб мати й надалі такий прогрес, замало було впроваджувати передові досягнення в селекції і вирощуванні навіть із застосуванням найновішої техніки. Щоб забезпечити високу якість насіннєвого матеріалу, ми побудували сучасний калібрувальний завод з найновішим високотехнологічним обладнанням голландської компанії Cimbria Heid. Підготовка насіння проходить кілька етапів, аби забезпечити високу якість: очистка, сушка, калібрування, обробка і упаковка. Весь процес повністю автоматизований.
Але й на цьому ми не зупиняємось, а продовжуємо нарощувати потужності. Ось зараз ведеться будівництво ще двох заводів по обробці насіння, а також складів для зберігання продукції.
З 2010 року агрокорпорація «Степова» заснувала власний науково-дослідний інститут аграрного бізнесу, в якому працюють доктори й кандидати наук. Інститут має п’ять лабораторій, що займаються дослідженням кукурудзи, пшениці, ячменю, а також селекцією рослин.
…Леонід Рисін щиро подякував партнерам за те, що відгукнулися на запрошення і прибули на свято «Степової». Він побажав плідної співпраці, запропонувавши присутнім ознайомитися з доглянутими полями, науково-виробничою базою, сучасною технікою, новим калібрувальним заводом агрокорпорації.
…Тепло привітав учасників семінару й директор департаменту АПК та розвитку сільських територій обласної державної адміністрації Вадим Удовицький, який відзначив, що в загальноукраїнському доробку аграріїв області внесок агрокорпорації «Степова» досить вагомий.
А ось і короткі враження і думки від побаченого й почутого.
Георгій Колпак, керівник ВСК «Україна»
Синельниківського району:
– Цього року ми маємо у своєму господарстві непогані види на врожай насамперед ранніх зернових. Однак після оглядин полів «Степової», я щиро порадів за наших партнерів. Сильні пшениці, сильні ячмені. Молодці. Я також радий, що в державі є такі люди, які можуть робити велику справу. Такий бізнес – це гордість для всієї аграрної України. Це – перспектива!
Сергій Плетенко, агроном із Запоріжжя:
– Ми часто поглядаємо на Європу, мовляв, там все на вищому рівні. Це так. Але вже настають часи, коли і Європі є на що подивитися в Україні. Життя не стоїть на місці. Його роблять насамперед ентузіасти, а в даному випадку представники сучасного агробізнесу батько й сини Рисіни разом зі створеною ними командою. Сподіваюсь, що у нас налагодиться співпраця з агрокорпорацією.
Валентин Циков, академік НААН України:
– Я щиро радію від того, що сьогодні молоді люди хазяйнують краще, ніж колись ми. У «Степовій» цього року посіяли чотири тисячі гектарів кукурудзи. За нинішніх кліматичних умов королева полів почувається дуже добре. Вірю у високий урожай усіх ваших гібридів. Хай живе кукурудза! І цей лозунг ніколи не втратить актуальності.
…Високо оцінили досягнення агрокорпорації «Степова» агроном з Криничанського району Антоніна Ковбель, яка традиційно їздить сюди за досвідом, фермер і депутат обласної ради Іван Лазаренко, а також інші аграрії. Заодно цікавились вони й проблемою просторової ізоляції посівів соняшнику. Пояснення з цього приводу дав директор науково-дослідного інституту агрокорпорації «Степова» Володимир Мороз:
– Не секрет, – сказав він, – що при нинішній великій щільності посівів цієї технічної культури робити це нелегко. По-перше, ми намагаємось визначатися з посівами таким чином, щоб поблизу не було товарних площ соняшнику. Домовляємось з фермерами-сусідами щодо сівозмін. Працюємо з населенням. По-друге, створивши в себе потужну пасіку (1500 бджолосімей), досягли більш якісного запилення. До того ж ще й мед свій маємо. І, звісно, на завершальному етапі йде високоякісна підготовка насіння до реалізації на сучасному калібрувальному заводі.
– Це серце нашого підприємства, – продовжив розповідь директор заводу Олександр Лемаєв. – Голландська техніка працює фактично безвідмовно понад шість років поспіль. А на нових заводах будемо монтувати ще сучасніше обладнання, яке бездоганно калібрує і доводить до бажаного стандарту насіння. У такому довготривалому циклі від посіву до фінішної підготовки досягаємо такої якості, щоб комар носа не підточив. Девіз роботи всього підприємства – брати покупця якістю і тільки якістю продукції. Так, до речі, працює весь Захід.
Олександр СВЯТИНА. Синельниківський район, Дніпропетровська обл.
Залишить свій відгук