Поточний № 5 (1432)

20.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Навіщо потрібен кадастровий номер і як його отримати?


29.01.2011

Нові державні акти на право власності на землю передбачають таку інформацію про вашу ділянку, як кадастровий номер. У старих актах він передбачений не був, однак зараз власників, фактично, зобов’язують його отримувати. Що це - бюрократичні примхи чи турбота про права власника? Що дає кадастровий номер власнику ділянки та як його отримати, розповідає генеральний директор ДП «Центр державного земельного кадастру» Олександр Філатов.
- Навіщо мені, як власникові земельної ділянки, потрібен кадастровий номер?
- Такий номер означає, що інформацію про вашу земельну ділянку і про ваше право на неї внесено до системи кадастру. Тобто держава визнала вас власником і зобов’язана захищати ваше право власності. Кадастровий номер означає, що межі вашої ділянки вже ніхто не змінить і що ви не втратите її через підробку документів шахраями. Тобто не стільки держава, скільки ви, як власник, зацікавлені в присвоєнні ділянці цього номера.
- Що означають цифри, з яких складається кадастровий номер?
- Це індивідуальний цифровий код із дев’ятнадцяти цифр, який може мати лише ваша земельна ділянка - наприклад, 3222484601:01:002:01:34. Перші десять вказують, що ділянка знаходиться у Київській області, Києво-Святошинському р-ні, селі Личанка. Наступні дві (01) - номер кадастрової зони. Інші три (002) - номер кадастрового кварталу. Нарешті, останні чотири цифри (01:34) - це порядковий номер земельної ділянки в межах кадастрового кварталу села Личанка. А в документації під цим номером фіксуються якісні та кількісні характеристики земельної ділянки. Він присвоюється під час державної реєстрації ділянки і зберігається за нею протягом усього часу її існування.
- Якщо я купую або продаю земельну ділянку – чи змінюється цей номер?
- Ні. При переході прав від одного власника до іншого кадастровий номер земельної ділянки лишається без змін.
- А чи можна продати земельну ділянку, не маючи кадастрового номера?
- Не можна - і не лише продати, але й заповісти чи подарувати. Кадастровий номер обов’язково вказується в усіх документах, що посвідчують право громадянина володіти та розпоряджатися землею - договорах, угодах, витягах, охоронних зобов’язаннях, свідоцтвах, повідомленнях та довідках.
- Якщо у мене акт старого зразка і я хочу отримати кадастровий номер - де і як це зробити?
- Вам треба звернутися до землевпорядної організації, яка має відповідну ліцензію. Це може бути або державна, або недержавна організація - на вибір, якій ви більше довіряєте. Перелік таких організацій є в районному управлінні Держкомзему.
- Які документи подавати до землевпорядної організації?
- Це чотири документи: заява про присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, нотаріально засвідчена копія державного акта, копії вашого паспорта та ідентифікаційного коду. Після укладання договору землевпорядна організація проводить топографо-геодезичні роботи - щоб встановити межі земельної ділянки в натурі, створює технічну документацію із землеустрою та передає її на погодження до територіального відділу Держкомзему - за місцем розташування земельної ділянки. А довідку по присвоєння кадастрового номера ви особисто маєте отримати в структурному підрозділі філії Центру ДЗК.

Матеріал підготовлено в рамках проекту Світового банку “Видача державних актів на право власності 
на землю в сільській місцевості та розвиток системи кадастру” Українським освітнім центром реформ.