07.07.2011
Дуже важливо зібрати часник вчасно. Запізнюватись не можна, бо при цьому пошкоджуються покривні луски і головки розсипаються на зубки, що призводить до значних втрат врожаю і погіршення його якості. Для зберігання такий часник взагалі не придатний.
Нестрілкуючі сорти збирають під час вилягання несправжнього стебла, а стрілкуючі - при підсиханні нижніх і пожовтінні верхніх листків та на початку розтріскування (до 5%) чохликів суцвіть (якщо стрілок не видаляли).
ПЕРЕД збиранням у стрілкуючих сортів стрілки зрізують, зв’язують їх у снопики і розставляють на городі або під навісом для дозрівання. Повітряні бульбочки доцільно зберігати необмолоченими на горищах.
Часник підкопують і акуратно витягують за гичку, не допускаючи механічних ушкоджень. Просушують прямо на ділянці або під навісом. Ні в якому разі не можна допускати, щоб у період просушування часник потрапив під дощ, оскільки зволоження його призводить до розтріскування покривних лусок і розсипання зубків. Після просушування (10-15 днів) часник обрізують від листків і корінців і закладають на зберігання або листків не обрізують, а сплітають у коси.
Нестрілкуючі сорти часнику краще зберігаються, ніж стрілкуючі, а ярі - краще, ніж озимі. На зберігання закладають дозрілі, добре висушені головки. Оптимальна температура зберігання стрілкуючого часнику -2-+3°С, нестрілкуючого - 0-+3°С, відносна вологість повітря 70-75%. У період зберігання часник повинен добре провітрюватись.
Зберігають часник у невеликих ящиках. Добре дозрілі й просушені головки ярого часнику в такій тарі можна зберігати навіть за температури +18°С. Невелику кількість часнику рекомендується зберігати в підвішеному стані у косах, невеликих сітчастих або капронових мішечках у прохолодному, темному і добре провітрюваному місці.
Існує ще чимало способів зберігання часнику. Ось деякі з них.
Пізно восени головки складіть у поліетиленові пакети, перев'яжіть, загорніть у кілька шарів газети і закопайте на ділянці. При настанні холодів накрийте це місце помідорним бадиллям. Щоправда, використовувати такий часник можна буде тільки навесні, коли зійде сніг і «схованку» можна буде відкопати.
У ящик з отворами в стінках насипте шар солі, складіть ряд головок, який зверху також засипте сіллю. Потім знову ряд головок, і знову - сіль. І так до самого верху ящика. Часник у таких умовах залишиться соковитим до самої весни.
Якщо ви зберігаєте часник на кухні, де температура 18-25°С, не тримайте його в поліетиленових пакетах: у них головки задихаються, пріють і загнивають. Найкраще зберігати часник у мішечках із щільної тканини, пересипаним сухим цибулинням.
Добре зберігається часник і в сухому просіяному деревному попелі або сухій тирсі.
Можна зберігати часник у соняшниковій олії. Для цього очищені зубки складіть у трилітрову банку, залийте олією і закрийте поліетиленовою кришкою з дірочками, щоб часник «дихав». Поставлений у холодильник, часник довго не псується і завжди готовий до вживання. А олія при цьому набуває приємного запаху і смаку.
Багато городників віддають перевагу озимому часнику. Ось тільки зберігається він гірше, ніж ярий і часто вже посеред зими головки висихають. Спробуйте приготувати смачні заготовки із цього корисного і незамінного у нашому харчуванні продукту.
Стрілки часнику мариновані. Стрілки озимого часнику не викидайте, в них міститься багато вітамінів. Їх нарізають, 2 хвилини бланшують у гарячій воді і відразу заливають холодною. Потім складають у банки, заливають гарячим маринадом: на 1 л води - 50 г цукру, 50 г солі і 100 г 9%-ного оцту, стерилізують 3 хвилини і герметично закривають.
А якщо пропустити стрілки часнику через м’ясорубку, посолити, перемішати, то вийде смачна і корисна маса, яку можна намазувати на хліб.
Малосольний часник. На дно 3-літрової банки покласти кілька листочків чорної смородини, вишні, кріп, листок хрону, на них - 1 кг очищених зубків часнику і залити розсолом (80 г солі на 1 л теплої води). Банку накрити марлею у два шари, обв‘язати і залишити при температурі +15-22оС. Через 4-5 днів малосольний часник готовий до вживання.
Часник маринований. 1 кг часнику, по 2 ст. ложки цукру і солі, 6 гвоздичок, дрібка кориці, 10 горошин чорного перцю. 1 ст. ложка оцту, невеликий буряк.
Головки помити, зняти з них лише верхню оболонку, щоб зубки не розпалися. 600 мл води довести до кипіння, додати в неї цукор, сіль, гвоздику, корицю, перець. Зняти з вогню і влити оцет. Головки часнику скласти в банку і залити маринадом. Щоб отримати червоний часник, до маринаду разом з оцтом додають нарізаний невеликими кубиками столовий буряк. Закрити банку. Часник маринується в прохолодному приміщенні протягом 2 місяців.
Часник солений. Неочищені головки часнику складіть в емальований посуд, залийте водою так, щоб вона повністю покрила часник, і витримайте три доби. Воду міняйте щодня - вранці та ввечері. Потім головки очистіть від лусок, складіть у скляні банки і залийте розсолом (на 1 л води – 2 ст. ложки солі). Можна додати трохи гіркого перцю, тоді часник на смак буде як маринований - без застосування оцту та інших спецій. У цій заливці часник нехай стоїть приблизно тиждень, поки не перестануть виділятися пухирці. Потім розсіл доливається доверху і часник у ньому витримується ще близько місяця. Розфасований у банки і закритий капроновими кришками, солоний часник готовий до вживання. Тримайте його в холодильнику. Це чудова добавка в супи, підливи і приправи.
Часник, квашений у буряковому сокові. 2 кг часнику, 300 г бурякового соку, 1 л води, 50 г цукру, 70 г солі.
Часник вимити, почистити, вимочити в холодній воді добу, промити, скласти в посудину. Розвести у воді сіль і цукор, прокип’ятити й охолодити, потім змішати із соком буряка. Залити часник розчином, накрити посудину тканиною і поставити гніт. Розчин повинен покривати часник не менше ніж на 2-3 см.
Часникова заправка суха. Для її приготування беруть часник, не придатний для тривалого зберігання. Зубки почистити й дрібно нарізати. Сушити на відкритому повітрі (взимку - біля теплої батареї). Сухий часник подрібнити на кавомолці, додати мелений сухий корінь петрушки і червоний перець. Все перемішати, посолити за смаком. Зберігати за кімнатної температури у закритій банці.
На 200 г меленого часнику – 2 ст. ложки меленого перцю і 3 ст. ложки кореня петрушки.
Їжте часник! Він дуже корисний! Обов’язково додавайте до їжі хоча б один його зубок, і ви завжди будете бадьорі й здорові.
Підготувала Валентина Орішечок.
Залишить свій відгук