11.10.2012
На ангіну діти хворіють дуже часто. Це гостре запальне захворювання, при якому інфекція уражає лімфоаденоїдну тканину мигдаликів. Найчастіше спостерігається ангіна піднебінних мигдаликів глотки, але бувають ангіни язичні і трубні. Якщо у дитини знижений імунітет, катаральна ангіна може перетворитися у гнійну. Розповідає сімейний лікар Олеся Донченко.
АНГІНА ВІДРАЗУ ДАСТЬ ПРО СЕБЕ ЗНАТИ
Зазвичай причиною ангіни є прямий контакт із хворим. Але дуже часто інфекція «сидить» в організмі людини і «чекає» сприятливих умов для свого розвитку. Тому ангіну може спричинити зниження імунітету внаслідок фізичних чи психічних травм, дія вірусів, авітамінозу, переохолодження чи перегріву, загострення хронічних вогнищ інфекції. Часто ангіна є логічним продовженням хронічного тонзиліту - хронічна інфекція у мигдаликах чекає чергового рецидиву хвороби.
Захворювання починається гострим перебігом. Збільшуються і болять лімфатичні вузли шиї. Як тільки з`явилася підозра, що у дитини ангіна, потрібно негайно звернутися до лікаря. Самим лікувати ангіну не можна, бо неправильне лікування може спричинити різноманітні, в тому числі й тяжкі, ускладнення: ревматизм, інфекційний поліартрит, міокардит, нефрит, хронічний тонзиліт.
ДО ПРИХОДУ ЛІКАРЯ
До приходу лікаря треба вкласти дитину в ліжко - постільний режим обов`язковий. Ускладнення можуть спричинити і будь-які фізичні навантаження під час хвороби, навіть незначні. Обмежте контакт хворої дитини з іншими дітьми та членами родини.
Постійно давайте дитині тепле пиття - будь-який чай (трав`яний, з калиною, малиною). По кілька разів на день полощіть горло. Для цього приготуйте теплий розчин солі або соди (1 чайну ложку солі чи соди розвести в склянці води), фурацилін, настоянки евкаліпту, шавлії, відвар трав - ромашка, звіробій, календула (1 столову ложку трави або суміші залийте склянкою окропу).
Мигдалики можна змащувати розчином Люголя. Давайте смоктати дитині антисептичні льодяники - «Стрепсілс», «Страсілс» або таблетки з шавлією, ехінацеєю та розсмоктувальні таблетки - «Фарингосепт», «Трахісан», «Септефріл», «Декаметоксин».
Їжа під час хвороби теж має бути особливою: без гострих, кислих, солоних, копчених страв. Тобто їжа має бути такою, щоб не подразнювати слизову оболонку глотки - м`якою і поживною. Найкраще підходить на цей період молочно-рослинна дієта.
У деяких випадках за такого лікування ангіна може зникнути без застосування антибіотиків і не спричиняючи ускладнень. Протизапальні препарати (сульфаніламіди або антибіотики) призначають у разі тяжкого перебігу хвороби та для профілактики ускладнень. Зазвичай це відбувається тоді, коли дитина не витримує постільний режим, продовжує ходити до школи, батьки нехтують лікуванням і є загроза розвитку ускладнень.
УВАЖНО СТЕЖТЕ ЗА ТЕМПЕРАТУРОЮ
Під час ангіни спочатку тримається невисока температура - 37,1-37,5 градусів. Під вечір вона має тенденцію підвищуватися до 38 градусів. Якщо у дитини вірусна інфекція, то температуру тіла до 38 градусів не потрібно знижувати за допомогою препаратів. У таких випадках в організмі виробляється власний інтерферон, який знищує інфекцію. Якщо немає ГРВІ, нежиттю, а в разі ангіни зазвичай цього не спостерігається, за температурою тіла треба стежити особливо уважно: якщо вона тримається 38 і більше градусів протягом трьох днів, то в мигдаликах утворюється гній. А гнійну ангіну лікувати значно тяжче.
Залишить свій відгук