Поточний № 4 (1431)

23.04.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Осіннє перекопування


19.10.2016

Розберемося насамперед у плюсах і мінусах такої звичайної, здавалося б, операції, як перекопування.

 

ПЛЮСИ ПЕРЕКОПУВАННЯ

Виявляється, в цій операції досить багато смислу, адже як інакше ми зможемо окультурити землю, внести туди мінеральні й органічні добрива, розпушити. А бур’яни! Адже нібито осінь, а завдяки теплій погоді вже є свіжі, добре підрослі бур’яни. А при перекопуванні ми фактично нарізаємо, перевертаємо їх, тобто зелена частина бур’янів виявляється в глибині ґрунту, ну а корені зовні. Звичайно, всі бур’яни не гинуть, однаково бур’ян відросте рано чи пізно, але ми його настільки послабили, що він уже не буде, що називається, перти у всю силу.

Крім того, на поверхні ґрунту у нас, особливо восени, присутня величезна кількість насіння бур’янів. Якщо на якомусь місці вирощувалася, наприклад, картопля, помідори, огірки або якісь інші культури, які досить сильно хворіють на грибкові захворювання, то це значить, що на поверхні ґрунту у нас присутні міріади спор різних захворювань, а перевертаючи шар землі, ми тим самим «ховаємо» насіння бур’янів і тих же збудників хвороби в ґрунт.

ДОБРИВО І РОЗКИСЛЕННЯ ҐРУНТУ

Ще один важливий фактор – добриво і розкислення ґрунту, для цього необхідно внести органіку, мінеральні добрива, а для розкислення, як мінімум простий попіл.

Але ж для того, щоб внести попіл і щоб він мав ефект розкислення, потрібно його перемішати з ґрунтом, а перемішати можна тільки зробивши перекопування.

Так що вносити попіл і знищувати бур’яни, знищувати все насіння бур’янистих рослин зручніше за все саме перекопуванням простою звичайною лопатою. Тим більше що для якісної обробки ґрунту краще лопати ще ніхто нічого не придумав. Тому не варто витрачати гроші на різні лопатозамінювачі.

МІНУСИ ПЕРЕКОПУВАННЯ

По-перше, це досить важко. По-друге, коли ми перевертаємо шар ґрунту, то змінюємо ґрунтових мешканців місцями. Справа в тому, що ґрунт – це такий листковий пиріг, котрий насичений усілякими живими організмами – це мікроби й бактерії, гриби, жучки, павучки та хробаки. Їх просто міріади, і якщо подивитися в мікроскоп на маленький шматочок ґрунту, можна побачити там просто цілий зоопарк.

Кожне таке співтовариство живе на різній глибині, наприклад, на глибині 5 сантиметрів живе одне співтовариство, на глибині п’ятнадцяти сантиметрів інше. А сам ґрунт саме і цінний цими живими мешканцями. Чим їх більше, тим здоровіший ґрунт, тим більш родючий. Таким чином, перевертаючи шари ґрунту, ми знищуємо більшість цих організмів. Адже нижні не можуть жити на поверхні, а верхні загинуть унизу. Це і є найбільший мінус перекопування. Так що перекопувати ґрунт просто так, не маючи певної мети, не бажано.

ЧИ ПОТРІБНЕ ПЕРЕКОПУВАННЯ В САДУ

Якщо взяти, наприклад, пристовбурне коло звичайного дерева, котре багато садівників восени перекопують на багнет лопати, то ця операція є найнебезпечнішою і найбільш небажаною для дерева. Адже при такій перекопці знищуються всі дрібні усмоктувальні корінці, які знаходяться зазвичай в родючому шарі ґрунту. Ці, так звані «росяні корені» збирають вологу і живильні речовини, а за допомогою лопати та перекопки все це буде знищеним.

Тому в саду перекопування взагалі не рекомендується. Землі, що утримуються під чорним паром, бажано просто рихлити сапкою або якимись поверхневими культиваторами, але в жодному разі не перекопувати, особливо лопатою.

Адже якщо, наприклад, перекопати землю поблизу кісточкових, вишні, та й біля яблуні, у яких поверхнева коренева система, то таке коріння просто перерубується, причому як дрібне, так і велике. А це значить, що дерево втрачає живлення, і там, де коріння поранене, піде масово поросль, що буде заважати росту основного дерева.

Боротися з такою порослю дуже важко, так що краще відпочити, а копати тільки у випадку гострої потреби.