Поточний № 5 (1432)

14.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Поговоримо про гастрит. Причини, симптоми, лікування, профілактика


16.10.2014

Усім відомо, що гастрит - це запалення слизової оболонки шлунка. А те, що цим захворюванням страждає майже половина дорослих українців, легко з'ясувати, зазирнувши у Медичний довідник або Енциклопедію. Там же з'ясуємо, що гастрит може бути виражений по-різному, починаючи з невеликого почервоніння тканин і закінчуючи крайнім варіантом - виразковою хворобою шлунка. А що ж стає причиною виникнення цього захворювання і як боротися з ним? Про це ми вирішили розпитати гастроентеролога - кандидата медичних наук, доцента Оксану Венгрович.

- Гастрит, як правило - це наслідок неправильного харчування. Поштовхом до його появи може стати стрес. Причому не обов'язково нервове потрясіння має бути сильним - гастрит і виразка можуть бути спровоковані як разовим, так і тривалим хронічним стресом. Це призводить до спазмів судин, що живлять слизову шлунка, і вона починає запалюватися.

Запалення слизової оболонки шлунка може початися через зниження кислотоутворюючої функції, нестачу соляної кислоти, адже це - не лише дратівливий агент: вона також забезпечує захист слизової шлунка від різноманітних патогенних бактерій. Це мікроорганізми, які завжди мешкають у людському тілі, а при ослабленні функцій захисту починають різко розмножуватися і призводять до запалення слизової.

Також гастрит може бути спровокований і підвищеною секрецією соляної кислоти - у такому випадку вона сама відіграє роль фактора, що ушкоджує. Захворювання іноді виникає і при нормальному рівні кислотності, якщо спрацьовують інші причини: тривалий прийом препаратів, які провокують виникнення гастриту (наприклад, аспірин), дефіцит заліза, вітаміну B12 тощо.

- А які існують характерні симптоми гастриту?

- Гастрит не має специфічних симптомів. Захворювання зазвичай супроводжується печінням «під ложечкою», відрижкою, почуттям переповнення у животі, слабкістю, різними болями, нездужанням і запамороченням. Захворювання з підвищеною або нормальною секреторною функцією підкріплюється печією і запорами, а зі зниженою - нудотою і блювотою, проносами, здуттями живота.

На хронічний гастрит вказують печія, відчуття переповненості шлунка після легкої трапези, відрижка, проблемне випорожнення. Коли дані симптоми минають швидко, їм зазвичай не надають значення. Однак звертати увагу треба на все і вчасно звертатися до лікаря, який визначить, серйозно все це чи ж ні.

- Як зазвичай лікують гастрит?

- Перед лікуванням гастриту потрібно визначити кислотність. Залежно від рівня соляної кислоти призначатимуться медикаменти, трави, дієти. Також фахівець, напевне, порадить пройти обстеження за допомогою зонду.

Яким би не був вид і причини гострого гастриту, його лікування починають із розвантаження шлунка. Пацієнт повинен сісти на досить жорстку дієту, яка поступово розширюється. Першочерговим завданням при гострому гастриті є зменшення запалення, і тільки потім можна коригувати виділення шлункового соку. Таким чином, у перші дні захворювання, в усіх випадках гастриту жорстка дієта буде заснована на супах, кашах, яйцях всмятку, пудингах й білих сухарях. При підвищеній або нормальній кислотності також рекомендується вживати незбиране молоко. Якщо хворий страждає непереносимістю цього продукту, можна обійтися слизовими супами або пити чай з молоком. Їжа не повинна бути холодною або гарячою - ідеальною вважається температура 37 °С.

Добре, коли дієта грунтується на принципі роздільного харчування. При підвищеній секреції соляної кислоти категорично не рекомендуються м'ясні бульйони, оскільки вони викликають сильне виділення шлункового соку, посилюючи ушкодження слизової. М'ясо можна їсти тільки відварне і нежирне, причому досить подрібнене, і подавати його потрібно окремо від інших продуктів.

І ще: їсти треба потроху, але часто, адже хворий шлунок насилу справляється з великою кількістю їжі. Харчуватися треба не менше 5 разів на день і бажано в один і той же час. Ретельна послідовна дієта дозволяє повністю вилікувати запалення стінок шлунка, якщо ступінь ураження не великий. У такому випадку навіть можуть не знадобитися медикаменти.

Гастрит також можна лікувати травами. Для цього застосовуються відвари алтея лікарського, просвірняка лісового, подорожника великого, насіння льону і свіжовіджатий картопляний сік.

- Що робити, аби запобігти гастритові?

- Щоб не допустити виникнення гастриту, треба стежити за харчуванням: вживати тільки якісну їжу природного походження, що не містить консервантів, барвників, згущувачів, ароматизаторів та інших хімічних добавок. Їжу також слід ретельно пережовувати.

Основним призначенням шлункового соку є перетравлювання білків. Вуглеводи розщеплюються ще у порожнині рота, якщо їжа досить обробляється слиною - тоді шлунковий сік тільки завершує цей процес. А якщо пепсин і соляна кислота змушені виконувати додаткові роботи, вони стають агресивними і по відношенню до слизової шлунка. Тому основною профілактикою гастриту є вживання натуральної їжі і ретельне її пережовування.

Також слід зазначити, що їжа не має бути занадто гострою, кислою або солоною. Це не означає, що не можна додавати у страви спеції, але додавати їх потрібно в розумних дозах.

Розмовляв Ярослав ШЛАПАК (УКРІНФОРМ)