Поточний № 5 (1432)

24.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Правила зимової обрізки у сад


12.02.2015

Щоб сад добре плодоносив і щоб його менше вражали шкідники і хвороби, плодові дерева потрібно вчасно і найголовніше - правильно обрізати. Про це знає кожний досвідчений садівник. Однак виконувати цей важливий агротехнічний захід потрібно вкрай обережно. Коли ж краще обрізати дерева? На це питання немає однозначної відповіді. Практика показує, що весняна обрізка (у січні-березні, до розпускання бруньок) стимулює ріст плодових дерев, а осіння - сприяє утворенню плодових бруньок, хоча трохи знижує зимостійкість дерева.

У ЛЮТОМУ господарі плодового саду починають обрізку дерев, оскільки за такої теплої погоди, як зараз, у березні буде запізно: почнеться сокорух.

Здоров’я і довголіття плодових дерев часто залежить від того, хто і як часто їх підрізає. Якщо садівник не освоїв основи, то краще самому обрізку не виконувати, тому що легко все зіпсувати, причому сильно.

Варто пам’ятати, що обрізання не підвищує, а навіть трохи знижує валовий урожай з дерева. Однак якість плодів стає більш високою. Збільшується також економічна ефективність садівництва. Збільшується розмір і якість плодів, вони менше обпадають і ушкоджуються шкідниками, стають більш яскравими і соковитими.

У спеціальній літературі описано безліч методів обрізки дерев, але в них садівникові-аматорові важко зорієнтуватися. Так що фахівці радять насамперед запам’ятати й освоїти ази цієї операції.

Якщо мова йде про молоді дерева, то на них варто різати гілки, які відходять під гострим кутом (менше, ніж 45 градусів). Зокрема ті, що мають тріщини між стовбуром і основою гілки. Якщо цього не зробити, то в майбутньому, через 5-10 років, ці гілки відламаються.

Ціль обрізки молодих насаджень - сформувати малогабаритне дерево: близько 3 м висотою і такою ж ширини крону - для яблунь і груш, 2,5 м - для слив, 2 метри - для вишень. Укоротивши однолітні гілки, ви наповните їхні нижні кінці плодовою деревиною. Прорідивши деревце, створите гарні умови освітлення для кожного листочка.

Якщо молодий сад щорічно правильно обрізати, то власникові не знадобляться ні сходи, ні підпори. Плоди можна буде дістати, стоячи на землі, й усі основні гілки під вантажем урожаю не будуть гнутися та ламатися.

Формування в саду дерев з малогабаритною кроною дає можливість збільшити кількість насаджень в одному ряду. За таких умов яблуні та груші можна саджати через 3-4 м, сливи - через 2-2,5 м, вишні - 1,5-2 м. Така частота насаджень заощадить ваші сотки і підвищить урожайність з одиниці площі.

Варто також звернути увагу на новий метод обрізки старих, високих, до 10 метрів у висоту та вищих дерев. Також подібним методом можна обрізати недоглянуті плодові дерева, обрізка яких робилася багато років тому.

Ще до останнього часу фахівці рекомендували через кожні два-три роки поетапно знижувати на 1-2 м одночасно висоту всіх основних кістякових гілок крони. Робити це треба доти, поки дерево не досягне потрібних габаритів.

Цей метод обрізки помилковий. Він змушує садівника постійно зрізати з дерева гілки, що приносять урожай. При першому зменшенні висоти гілок у місцях зрізу виростають так звані вовчки, які через два-три роки починають плодоносити. На наступному етапі формування крони їх усі доводиться обрізати, і так постійно.

Тому варто запропонувати новий метод обрізки. З південного боку крони 50% кістякових гілок обрізають усі відразу до потрібної висоти (2-2,5 м від землі) з перекладом на бічну гілку, а інші - не обрізають. Вовчки, які з’явилися, наступного року проріджують і укорочують, тобто формують на плодоношення.

Через два-три роки після цього точно так роблять і зі старими гілками з північного боку. Подібна двоетапна обрізка не знижує зимостійкість дерева, одночасно можна щорічно збирати врожай з омолодженої крони.