Поточний № 8 (1435)

21.11.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Предпосадковий обробіток картоплі


22.04.2016

ПРОТИ КОЛОРАДА

Можна використовувати системний фунгіцид потрійної дії Матадор Гранд, що захищає картоплю від колорадського жука, хрущів, дротянок, білокрилок, молі, блішок, цикадок, попелиці, а також від таких хвороб, як фітофтороз, альтернаріоз, пероноспороз, макроспоріоз, ризоктоніоз та інших. Витрату препарату розраховують так: на обробку 30 бульб потрібно 30 мл препарату розчинити в 200 мл води. Перебраний посадковий матеріал розкладають в один шар і обприскують розчином Матадора Гранд, потім дають бульбам підсохнути, перевертають їх і обприскують з іншого боку. Після просушки картопля готова до посадки. Цей спосіб називається обробкою «на столах».

Гарні результати дає передпосадкова обробка картоплі від жука сумішшю 100 мл препарату Престиж і 70 мл препарату Максим - цієї кількості має вистачити на обробку 100 бульб. Однак варто знати, що Престиж для обробки картоплі ранніх сортів не застосовується, оскільки він зберігається в бульбах протягом 60-70 днів, а ранні сорти дозрівають у середині літа, і ви ризикуєте вжити в їжу разом з пюре й препарат Престиж. Те ж можна сказати і про препарат Матадор Гранд.

Для обробки ранніх сортів картоплі від колорадських жуків можна використовувати препарати з менш тривалим терміном дії - наприклад, Табу, термін дії якого не довше 45 днів, Круїзер, норма витрати якого при обробці «на столах» 7 мл на 10 кг бульб, та інші.

ВІД ДРОТЯНКИ

Дротянки - це личинки жуків-коваликів, які проробляють у картоплині ходи. Це справжнє лихо, тому що таку бульбу простіше викинути, ніж почистити. У боротьбі з цією комахою використовується багато засобів. Наприклад, препарат Табу для обробки картоплі, російський аналог Престижу, успішно знищує не тільки дротянок, але й попелиць, і колорадських жуків. Способи обробки картоплі перед посадкою існують різні: можна обробити цим засобом картоплю «на столах», як обробляють її Престижем, наприклад, або обприскати препаратом дно лунки або борозну перед посадкою. Витрата препарату Табу 1-2 л на сотку.

Крім Табу в боротьбі з дротянкою успішно застосовуються препарати Командор, Імідор, Нуприд 600, Пікус, Круйзер і все той же незамінний Престиж. Ці препарати знищують не тільки личинок коваликів, але й інших ґрунтових шкідників - псевдодротянок, хрущів, палю, нематод, совок, а також охороняють бульби від грибкових хвороб.

ВІД ПОПЕЛИЦЬ

Для боротьби із цим шкідником яких-небудь спеціальних засобів не потрібно. Захистити картоплю від попелиці, а заодно й від молі, можна все тими ж препаратами, які використовуються для боротьби з колорадським жуком і ґрунтовими шкідниками - Круйзер, Табу, Пікус, Командор, Імідор, а також Селест Топ, Престиж і Матадор Гранд. Якщо ви проведете передпосадкову обробку картоплі цими препаратами, то захистите її від усіх видів шкідників, а заодно і зміцните її імунітет для боротьби з грибками.

 

ПРОФІЛАКТИКА

Підготовка картоплі до посадки вимагає попередньої обробки бульб від грибкових хвороб. Для цього використовують розчин мідного купоросу: чайну ложку засобу розводять у трьох літрах води. Бульби не обприскують розчином, а опускають їх у нього на 2 хвилини. Потім картоплини просушують і через 2-3 дні приступають до посадки.

Ще один спосіб запобігти захворюванню картоплі грибковими хворобами, це обробка бульб перед посадкою фунгіцидом Фітоспорин-М. Приготуйте розчин препарату відповідно до інструкції й опустіть у нього бульби на 15 хвилин. Після обробки просушіть картоплю. Проти патогенних грибків бульби обробляють препаратами Максим, Престиж, Квадрис, Колфуго супер у суворій відповідності з інструкцією.

НАРОДНІ ЗАСОБИ

Що стосується колорадського жука, то навряд чи є народний засіб, що міг би позбавити від нього вашу картоплю, але є способи, які можуть перешкодити його розмноженню. Наприклад, під час посадки можна кинути в лунку щіпку попелу або посадити разом з бульбою кущову квасолю або коріандр, що мають сильний запах. Підходять для цієї ролі базилік, календула й пижмо.

Обробка бульб картоплі перед посадкою марганцівкою - теж досить діючий спосіб. Попередньо пророщені бульби заливають розчином перманганату калію на півгодини. Витрата препарату для розчину - 1 г на літр води. Можна приготувати комбінований розчин: в 10 літрів води додають 10 г мідного купоросу, 1 г марганцівки, 20 г борної кислоти й ретельно перемішують. Після обробки цим розчином бульби просушують.

Опудрювання попелом: у відрі води розчиняють кілограм попелу й опускають у нього картоплю прямо в сітці. Цей спосіб, крім захисту бульб від хвороб, дозволяє їм насититися калієм, без якого ріст і формування нових бульб буде неповноцінним.