Поточний № 5 (1432)

22.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Приготування бордоської рідини


03.01.2013

БОРДОСЬКА СУМІШ — дуже поширений засіб в садівництві. Свою назву отримала від французького міста Бордо. Бордоську рідину використовують для боротьби із грибковими та бактеріальними хворобами рослин. Зокрема бордоську рідину використовують в боротьбі з паршею яблуні та груші, плодової гнилі, антракнозу, фітофторозу у помідорів та огірків, мільдю виноградів, п’ятнистостями кісточкових культур. При цьому неефективна проти мучнисторосистих культур.
Для того щоб отримати одновідсоткову бордоську рідину, потрібно в скляний, пластиковий чи емальований посуд (не металевий) в літрі теплої води розчинити 100 грам мідного купоросу (продається в магазинах городників), а після цього долити ще чотири літри води. Потім взяти ще один посуд і в ньому розвести (загасити) 150 грам негашеного вапна у півлітрі води, після розведення вапна долити ще води, аби і у цій посудині було 5 літрів розчину.
Тепер залишилося тільки змішати ці два розчини. Для цього розчин мідного купоросу обережно, тонкою цівкою треба влити у розчин вапна, постійно помішуючи. УВАГА! Ні в якому разі не робіть це навпаки, інакше нічого доброго з цього не вийде.
Якщо бордоська рідина правильно приготовлена, то вона матиме небесно-блакитний колір. Бордоську рідину не можна зберігати більше, ніж 24 години, бо вона втрачатиме свої корисні властивості. Також перед використанням необхідно розчин збовтати, бо він має здатність осідати.
Також потрібно перевірити чи не забагато міді в розчині — це може бути шкідливо для рослин. Для цього опускають на 2-3 хвилини новий цвях в суміш. Якщо він почервоніє, значить в рідині забагато міді і потрібно долити вапняного молочка.
Пам’ятайте, що змішувати вапняне молочко з розчином мідного купоросу потрібно, коли обидва розчини остигнуть.
Бордоською рідиною не слід обприскувати персики та деякі сорти яблук (Джонатан, Ранет) після цвітіння, бо це може викликати опіки листя персика та появу іржі на листі яблуні.
Тепер про те, коли і як обприскувати.
Для дорослих рослин використовують 1% рідину, а для рослин з молоденькими листочками, а також помідорів та огірків застосовують 0,5%. Для дерев, що сильно уражаються паршею, застосовують «голубе» обприскування. Для цього ще до розпускання бруньок обприскують дерева 3% розчином бордоської рідини. Бажано обприскувати дерева звечора.
Обприскують за допомогою ручних обприскувачів. Для обприскування середнього дерева чи 100 кв. м картоплі чи помідорів потрібно 10 літрів рідини. Обприскують рослини при перших ознаках хвороби на листях. Через два тижні обприскування необхідно повторити. За 15-20 днів до збирання врожаю обробку рослин слід припинити.
При роботі з бордоською рідиною пам’ятайте, що вона шкідлива, хоч і малоотруйна для людей та тварин, тому пильнуйте, аби вона не потрапила вам в очі, дихальні шляхи чи на шкіру.
Оброблені бордоською рідиною плоди перед вживанням слід добре промити водою. Оброблені рослини не можна згодовувати на корм худобі.