17.05.2012
Кілька десятиліть тому дослідники вважали, що більшою мірою рак викликається спадковістю. На сьогодні доведено, що «провина» генів складає лише 5%. Після вивчення півмільйона історій хвороб людей по всьому світу, вчені з американського Інституту дослідження раку зробили висновок, що СПОСІБ ЖИТТЯ є основною причиною раку та багатьох, пов’язаних із ним захворювань.
Вживання тютюну і куріння становить такий самий ризик розвитку раку, як неправильне харчування та ожиріння – майже по 30%, тобто 60% ракових захворювань пов’язані із способом життя. А сидячий спосіб життя додає ще 5% ризику. Інші 35% можуть бути віднесені до десятків інших ризиків, таких як професійні ризики, спадковість, віруси, алкоголь та забруднюючі речовини. Натомість харчування і фізична активність є ключами до зниження ризику захворювання на рак.
ОСЬ ДЕЯКІ КРОКИ В ПРАВИЛЬНОМУ НАПРЯМКУ:
10 тисяч кроків в день. Підтримання нормальної ваги і регулярної фізичної активності протягом всього життя може бути найбільш важливим способом захисту від раку. І не лише. Це дасть змогу також захиститись від інших серйозних захворювань, таких як серцево-судинних та діабету. Лікарі рекомендують 10.000 кроків або 30 хвилин ходьби на день.
Справжні продукти для справжніх результатів. Продукти з високим вмістом калорій та низьким вмістом поживних речовин, зокрема, з високим ступенем переробки, солодких напоїв, підвищують ризик деяких видів раку, пов’язаних із надмірною вагою і ожирінням. Деякі низькоенергетичні продукти, наприклад, некрохмалисті овочі, фрукти і цільне зерно можуть захистити від раку ротової порожнини, глотки, гортані, стравоходу та шлунка.
Страви із риби. Вживайте більше страв із риби. Замініть червоне м’ясо на пісну птицю, рибу і боби в якості основних джерел білка.
Вага солі. Граничне споживання солі – 5 грамів (1 неповна чайна ложка) на добу. Уважно читайте етикетки і обирайте продукти з низьким вмістом солі, а не ставайте жертвою реклами, де вказано про те, що цей продукт призначений для «здорового харчування».
Обмежте червоне. Обмежте споживання червоного м’яса до двох разів на тиждень і намагайтеся уникати оброблених м’ясних виробів, копченостей, які містять багато нітратів. Кожна зайва унція збільшує ризик раку на 15 відсотків.
Оксана СКИТАЛІНСЬКА , лікар-дієтолог.
Залишить свій відгук