Поточний № 26 (1213)

19.07.2018

Пустирник


01.07.2016

СВОЮ назву пустирник одержав недаремно. Ця рослина сімейства губоцвітних зазвичай зростає на пустирях по сусідству із кропивою. Дивно, але факт: не всі знають про лікувальні властивості пустирника або ж не завжди в цій на вигляд непримітній траві можуть впізнати відомий цілющий засіб, тому іноді пустирник приймають за бур'ян і борються з ним як із травою, що заподіює шкоду, а не користь.

До речі, знайти серед інших трав пустирник людині непосвяченій не так вже і легко, оскільки існує кілька видів пустирника, кожний з яких має лікувальні властивості. У літературі зустрічаються згадування про пустирник сибірський, туркестанський, п’ятилопатевий, серцевий. Кожна з рослин цього сімейства може мати власне забарвлення. Що стосується квіток пустирника, то їх природа нагородила ніжним фіолетово-рожевим забарвленням.

У народі практично будь-який пустирник називають серцевою травою або сердечником завдяки його позитивному впливу на серце.

ЗАСТОСУВАННЯ

Це зараз ми використовуємо лікувальні властивості пустирника в основному для налагодження емоційного стану, а раніше народна медицина щосили практикувала лікування за допомогою пустирника від цілого ряду захворювань, серед яких недокрів'я, підвищення артеріального тиску, головні болі, безсоння, стани, пов'язані з настанням клімаксу, а також із запізненням або із хворобливістю менструацій, ним лікували деякі хвороби нирок, серця і ШКТ.

Тож пустирник мав широке застосування. Але сьогодні для лікування більшості перерахованих вище захворювань застосовують інші засоби, які вважаються більш ефективними. А лікувальні властивості пустирника використовують для лікування таких станів, як стенокардія, гіпертонія, кардіосклероз, пороки серця, неврози, безсоння, істерія, базедова хвороба. А ще вважається, що чай з пустирника здатний сповільнювати процеси старіння організму. У такий чай можна додавати квітки ромашки або меліси, а також ягоди глоду.

Втім, у деяких країнах і донині пустирник використовуються для лікування різних захворювань. Так, наприклад, в Індії пустирник використовується для лікування хвороб ШКТ і серця, а в Англії - для лікування невралгії та серцевої слабості.

ДЕ ВЗЯТИ?

Дефіциту пустирника в аптеках сьогодні немає. При бажанні можна знайти як пустирник у таблетках (чистий екстракт або з додаванням вітамінів), так і настоянку пустирника. Але з огляду на те, що пустирник у наших широтах - далеко не рідкість, можна самостійно приготувати настоянку пустирника, і навіть самостійно зібрати для неї сировину.

Збирати пустирник потрібно на самому початку цвітіння. Краще вибрати сонячні місця зростання, які знаходяться у чистому місці, на значній відстані від доріг. Зрізують верхню частину рослин, при цьому залишаючи деякі рослини недоторканими.

Потрібно розуміти, що настій і настоянка пустирника - це дві різні за концентрацією і способом приготування лікарські форми. Для готування настоянки пустирника використовують 70%-вий спирт, а настій готується з використанням гарячої кип'яченої води.

При цьому настоянку пустирника зазвичай приймають по 30-50 крапель 3 або 4 рази на день, а настій цієї трави дає лікувальний ефект при прийомі 2 рази на день за годину до їжі 1/3 склянки.

ПРОТИПОКАЗАННЯ

Взагалі вважається, що пустирник не здійснює будь-якого токсичного впливу на організм людини. Навіть вагітні можуть приймати пустирник після відповідної консультації з лікарем.Також існує думка щодо того, що під час уживання препаратів з пустирником необхідно уникати прямих сонячних променів, оскільки організм людини стає більш чутливим до сонця.