Поточний № 5 (1432)

23.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

П‘ять порад для вибору напоїв


12.04.2012

Вода – це напій, який найкраще тамує спрагу. Перейдіть від солодких напоїв на воду, молоко та натуральні соки. Серед розмаїття варіантів напоїв, без сумніву, вода є найкращим вибором: вона вільна від калорій і її достатньо просто налити у склянку.

ВИБИРАЮЧИ їжу та напої, більшість із нас керуються хвилинним принципом “смачно, швидко, зручно”, не думаючи про те, що нам від природи дістався лише один організм, і турбота про його здоров’я лежить виключно на нас.
Що ж ми вибираємо? У переважній більшості, всі готові до вживання напої, вкрай перевантажених цукром, що містять багато порожніх калорій і жодних корисних для організму компонентів. Вживаючи солодкі напої, ви поступово набираєте вагу і збільшуєте ризик розвитку цукрового діабету. Це відбувається тому, що цукор із напою викликає різке підвищення рівня глюкози. Для організму така кількість глюкози не потрібна. Тому частина її відкладається у вигляді жиру.
Стосовно інших напоїв, то вони мають свої переваги та недоліки і у помірних кількостях можуть входити до складу здорового харчування. Які це напої?
Чай та кава: вільні від калорій до тих пір, поки ви не поклали у них цукор і вершки. Чай та кава містять понад 260 біологічно активних речовин і мають виражений тонізуючий, сечогінний та спазмолітичний вплив на організм.
У зеленому чаї містяться речовини - катехіни, які захищають оболонки (мембрани) наших клітин від руйнівної дії вільних радикалів. Крім того, чай - це один із найпоширеніших адаптогенів, тобто речовин, які допомагають організму адаптуватися до несприятливих факторів зовнішнього середовища. Як кава, так і чай сприяють зниженню вмісту етанолу (спирту) у крові та печінці, та його токсичного місцевого продукту розпаду в організмі - ацетальдегіду.
Результати світових дієтологічних шкіл підтверджують, що неміцно заварені чай та кава корисні при захворюваннях печінки та жовчовивідних шляхів. Єдине, що важливо - це індивідуально підібрані дози цих напоїв.
Для більшості людей чай і кава корисні, і лише для тих, хто має порушення у роботі серцево-судинної системи, вживати їх потрібно помірно. Безпечна доза чорної натуральної кави - не більше 2-х, зеленого чаю - не менше 2-х чашок на день.
Дехто вживає напої, підсолоджені безкалорійними штучними замінниками цукру. У них справді немає калорій, але наслідки для ваги та здоров’я можуть бути непередбачуваними, тому краще відмовитися від них, або, у крайньому випадку, пити напої із звичайним цукром – шкоди буде менше.
Синтетичні цукрозамінники є для організму чужими і не можуть бути засвоєними та виведені із організму як звичайні натуральні продукти. Це ще одне додаткове навантаження на печінку, яке викликає проблеми із здоров’ям. Серед найбільш поширених цукрозамінників – аспартам (E 951), цикламат (Е 952), тауматин (Е 957), сахарин (Е 954).
Стовідсоткові фруктові соки. Натуральні соки багаті на вітаміни, мікроелементи та пектинові речовини, покращують роботу кишечнику, допомагають вивести з організму шкідливі речовини. Але фруктові соки також містять багато калорій, тому достатньо однієї склянки соку на день, причому, розбавленого водою.
Пити соки краще за півгодини до їди або між прийомами їжі, особливо це стосується солодких соків. Такий сік, випитий після обіду, здатний посилити бродіння у кишечнику і призвести до здуття живота.
Молоко і кисломолочні напої корисні всім. Молоко погано переносять лише деякі люди: в одних у травному тракті знижена активність ферменту лактази, який розщеплює молочний цукор, в інших молоко викликає харчову алергію.
Молочні продукти – це джерело повноцінного білка, ряду вітамінів та мінеральних речовин. У них особливо благотворне співвідношення кальцію і фосфору. Але цільне молоко також містить немало калорій, тому не потрібно його пити більше, ніж 1-2 склянки на день, а тим, у кого проблеми із зайвою вагою, бажано вибирати цей корисний напій із низьким вмістом жиру.
Алкоголь: залежно від виду алкогольного напою, він може тонізувати, а може бути і справжньою отрутою для організму, тому помірність є ключовим фактором.
Найбільш благотворний вплив на здоров’я людини виявляють натуральні червоні вина. У них міститься антиоксидант ресвератрол, який знижує ризик захворювань серця та судин і має антиканцерогенну дію. У 140 г вина міститься не менше 100 калорій.
Перевищувати дозу 10-15 грамів 96-градусного етанолу не рекомендується, для запобігання наслідків для здоров’я. Але це ще означає, що тим, хто не вживає алкоголю, необхідно розпочати розпивання червоного вина в надії на скорочення ризику захворіти на рак.