Поточний № 4 (1431)

18.06.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Розповсюджені помилки при виборі насіння


22.01.2016

Поринувши у світ яскравих кольорових пакетиків, що часом заворожують дивовижними назвами та гарними картинками, ми зовсім забуваємо про правила вибору насіння. Які ж помилки ми припускаємо, вибираючи насіння і як їх уникнути?

Помилка 1: неуважність до якості

Вибираючи насіння, ми не завжди пам’ятаємо, що на ринку чимало неякісної продукції: простроченого насіння, різноманітної пересортиці та відвертого сміття. Купивши такий посівний матеріал, ви ризикуєте не тільки майбутнім урожаєм, але й здоров’ям свого саду та городу: з неякісним насінням можна занести різні хвороби рослин і навіть карантинні бур’яни.

Щоб ваш час, сили та гроші не були витрачені даремно, будьте завжди пильними:

не купуйте насіння невідомих виробників - вибирайте фірму, що дорожить своєю репутацією;

не купуйте насіння у випадкових продавців - робіть це тільки у спеціалізованих магазинах, що дотримують умови зберігання та строки реалізації;

вибираючи насіння в інтернет-магазинах, пам’ятайте про «техніку безпеки» таких покупок.

Помилка 2: барвистий пакет - гарне насіння

Пакет з насінням, яке ви маєте намір придбати, повинен бути не тільки яскраво оформлений, не менш важливими є інші ознаки: міцний якісний папір, акуратна склейка, чіткий текст, що добре читається. У так званих «білих» пакетах - тобто упаковках без картинок - насіння за якістю, як правило, нітрохи не гірше, ніж у кольорових пакетах з фотографіями. Звісно ж, виглядають вони не так привабливо, але це саме той випадок, коли покупець, купуючи барвисті пакетики, переплачує за упаковку, а не товар, що у ній міститься.

Насторожити має відсутність на пакеті інформації про виробника, номер партії насіння, строку його придатності; не варто поспішати з покупкою й у тому випадку, якщо строк придатності нанесений друкарським способом - на кожній партії насіння його повинні проштамповувати окремо.

Помилка 3:вибір насіння «за картинкою»

Вибираючи насіння тільки «за гарною картинкою» і привабливою назвою, ми робимо величезну помилку: картинка аж ніяк не завжди відповідає результату! Купуючи насіння, звертайте увагу на характеристики посівного матеріалу, зазначені на упаковці: кількість насіння, тривалість вегетаційного періоду, висота рослин, строки цвітіння та плодоношення, умови вирощування і так далі. Саме це, а зовсім не яскрава фотографія на пакетику, дозволяє реально оцінити, що ж саме ми збираємося придбати.

Помилка 4: придбання гібридного насіння для отримання власного

Типова омана багатьох садівників: купивши дороге насіння гібридних рослин (з маркуванням F1) один раз, надалі на його покупку можна не витрачатися, заготовивши власне.

Звичайно, рослини, вирощені з такого насіння, відрізняються більш високою врожайністю та стійкістю до різних захворювань. Вони не настільки вимогливі до умов вирощування, у них взагалі маса достоїнств. Але їх щоразу необхідно купувати в магазині!

Якщо ви купуєте насіння, щоб надалі одержувати власне, краще відразу відмовтеся від придбання гібридів. Повірте, нічого гарного з такого експерименту не вийде: зібравши та посіявши насіння гібридних рослин, ви одержите зовсім інші сорти, які мало чим будуть нагадувати своїх «прабатьків», причому, відмінності будуть, швидше за все, не на краще.

Помилка 5:відмова від застосування дражированого насіння

Людині властиво боятися всього нового і незрозумілого, і саме так сьогодні дехто ставиться до дражированого насіння, помилково думаючи, що вирощені з нього рослини можуть завдати шкоди здоров’ю. Це омана. «Дражированим» називають звичайне насіння, спеціально оброблене комплексом стимуляторів і добрив, які приносять тільки користь рослинам, тому боятися їх не варто. Єдине, що потрібно пам’ятати, купуючи дражироване насіння, - саджати його потрібно у вологий ґрунт, але обов’язково сухим.

Помилка 6: недооцінка районування

Щоб одержати гарантований урожай і не залежати при цьому від капризів погоди, краще купувати районоване насіння, пристосоване до кліматичних умов конкретного регіону. Воно коштує дешевше «заїжджих», добре розвивається, отримані з них рослини не вимагають великого догляду надалі та практично завжди є більш врожайними.

Помилка 7: нове - значить краще

Звичайно, придбати новеньку рослину для свого саду-городу хочеться кожному з нас і це правильно, але надмірно захоплюватися такими покупками не варто. Насіння-новинки мають займати не більше 30% від загальної кількості посівного матеріалу, інакше ви ризикуєте залишитися без гарного врожаю. А воно вам треба?

Помилка 8: купівля насіння «про запас»

Звичайно, посівний матеріал, розфасований у сучасну фольговану упаковку, зберігається довше, ніж насіння, традиційно впаковане в папір - це факт незаперечний. Але не варто забувати: зазначений на фольгованій упаковці строк придатності стосується лише запечатаного товару. Тому не варто купувати таке насіння з наміром розділити його на кілька сезонів: зберігаючись розпакованим, воно вже не дасть належної схожості наступного року. Та й взагалі не варто купувати прозапас - забезпечити насінню вдома ідеальні умови зберігання важкувато, і наша «запасливість» може обернутися суцільними розчаруваннями.

Помилка 9: спонтанне придбання насіння

Перед тим, як відправлятися до магазину, перевірте свій посівний запас: прострочене насіння викиньте, придатне до посіву залиште, а після цього прорахуйте, скільки потрібно купити нового насіння і якого саме. Інакше ви, швидше за все, купите багато непотрібного посівного матеріалу, частина з якого виявиться явно зайвою.

Помилка 10: невиправдана економія

Дороге насіння та насіння середньої вартості, найчастіше, є якісним, а от говорити про якість занадто дешевого насіння, на жаль, не доводиться. Мова не йде про насіння в білих пакетах - ми говоримо про дешеве насіння в кольорових упаковках сумнівної якості: неакуратно склеєних, з поганим шрифтом, розмитим малюнком і так далі. Не заощаджуйте на насінні, намагайтеся купувати якісний насіннєвий матеріал.