Поточний № 4 (1431)

15.04.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Саморобний поливальник


19.06.2014

Одна зі складових гарного врожаю - це полив. Наприклад, для утворення одного кілограма плодів яблуня пропускає через себе 50-75 літрів води. А на створення 100-200 кг? Стає зрозуміло, що при нестачі вологи різко знижується врожайність.

СКІЛЬКИ РАЗІВ ПОЛИВАТИ 
Садові культури в різні періоди свого розвитку мають потребу в різній кількості вологи. Навесні їм, як правило, буває достатньо запасів, що накопичилися за зиму. Забезпечення вологою рослин у першій половині літа є найбільш відповідальним моментом. Тому перший полив я звичайно пристосовую до початку утворення ягід і плодів, другий - до моменту їхнього інтенсивного зростання. У другу половину літа, з початком дозрівання плодів, водоспоживання рослин трохи знижується, але не припиняється.
Третій раз сад поливаю у випадку посухи в серпні, коли відбувається посилена підготовка садових культур до зими: дерев’яніють і визрівають молоді пагони, накопичуються запаси живильних речовини, що забезпечують зимостійкість. Але полив свого саду, залежно від наявності атмосферних опадів, зволоження ґрунту можу виконувати і частіше - 4-5 разів за сезон.

ПОМИЛКИ ПОЛИВУ
Буваючи в різних садах, я бачу, що в більшості випадків сади поливаються неправильно. Наприклад, деякі садівники просто кидають поливний шланг під яблуню та ллють воду, поки біля стовбура не утвориться болото! Але ж коріння потребує не тільки води, але й повітря для дихання. Виходить: воду ми дали, а повітря немає - коріння задихається. Це теж погано. Є й друга велика помилка при такому поливі. Поблизу стовбура знаходиться товсте коріння, що втримує дерево у вертикальному положенні. А живильні - дрібні, добре розгалужені корені знаходяться ближче до проекції крони. Саме вони й хочуть пити. Отже, поливати потрібно не біля стовбура, а навколо всього дерева, ближче до місця, де закінчуються крайні гілки дерева. Потрібно намагатися поливати якомога рівномірніше, щоб усі корені дерева були забезпечені вологою. Цього можна досягнути дуже простим, саморобним поливальником.

ЕФЕКТИВНИЙ ЗАСІБ
В останні роки у себе в саду багато рослин поливаю дуже простим і зручним саморобним поливальником - так я його назвав. Завдяки цьому придуманому пристосуванню поливи стали більш економічними, ефективність, рівномірність поливу набагато покращилися. Пристосування це просте, його легко можна виготовити власноруч.
Взяв найзвичайнісінький недорогий поліетиленовий поливний шланг довжиною 5-8 м (по довжині рядів суниці в саду) і нагрітим цвяхом діаметром 3 мм через кожні 40-50 см проробив отвори. Важливо, щоб отвори робилися строго по одній лінії, тоді полив виходить рівномірним. З дерева ножиком виточив пробку, щоб можна було щільно закрити інший кінець поливальника. Також треба мати металеву (можна пластмасову) трубку 10-15 см, щоб вона щільно входила в шланг поливальника та у шланг, з’єднаний з ємкістю з водою.

МОЯ ТЕХНОЛОГІЯ
Починаючи полив, один кінець шланга-поливальника закриваю пробкою, інший кінець з’єдную зі шлангом від ємкості з водою. При поливі дерев поливальник розкладаю по колу навколо яблуні на відстані 1-1,2 м від стовбура. Спочатку отвори поливальника спрямовую усередину кола, так, щоб струмінь води з отворів виходив під кутом 45 градусів до обрію, і відкриваю воду - полив іде по малому колу, ближче до стовбура - у 70-80 см від нього. Через деякий час шланг повертаю отворами назовні - рівномірний полив фонтанчиками вже йде ближче до краю крони.
Цей поливальник я використовую і під інші культури. Наприклад, при поливі малини (суниці або будь-яких рослин, посаджених рядами), пристрій розтягую уздовж ряду, один кінець за допомогою трубки з’єдную зі шлангом, що підводить воду, а інший кінець закриваю дерев’яною пробкою та відкриваю воду. Регулюючи напір води та нахил отворів, можу поливати невеликими фонтанчиками або прямо в землю, повертаючи шланг отворами вниз. Помідори треба поливати тільки під корінь, бадилля мочити не можна.
Через день після поливу необхідно прорихлити ґрунт. А ще краще, якщо є можливість, замульчувати политі ділянки.
Валерій КУЩ.