Поточний № 5 (1432)

22.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Що пращури залишили вам у “спадок”?


26.01.2012

Знаючи про свою генетичну схильність до деяких захворювань, можна за допомогою простих засобів з`ясувати, чи дійсно вони небезпечні для вашого життя.

НАЙЧАСТІШЕ ми дізнаємося про свої захворювання, тільки коли вже не можемо більше ігнорувати тривожні симптоми і опиняємося у лікарняній палаті. У найкращому разі це з`ясовується в результаті випадкового обстеження. Напевно, кожен з нас може згадати не одну історію про знайомого, що жив щасливо, працював, не покладаючи рук, а потім раптово потрапив до лікарні й виявилося, що хвороба розвивалася вже кілька років. Але, на жаль, а може, і на щастя, більшість хвороб не з`являються зненацька. По-перше, кожному захворюванню ми самі найчастіше створюємо сприятливі умови. По-друге, є відомі й давно вивчені провісники хвороби (симптоми). По-третє, зараз медицина може поставити діагноз задовго до розвитку захворювання за наявності того або іншого гена, відповідального за конкретну хворобу. У цьому разі генетичний аналіз дуже точний та інформативний. І ви можете визначити, до яких захворювань у вас є схильність. Для цього досить відповісти на наступні запитання:
1. У вашій родині були випадки захворювання на рак?
Рак зустрічається в кожного третього. І, як показали дослідження, тільки 10-15 відсотків випадків можна віднести до генетичної схильності. У родині найчастіше зустрічається однаковий вид раку: ризик розвитку меланоми зростає, якщо 3 або більше близьких вам родичів (батьки, брати, сестри, діти) зіштовхнулися із цією проблемою. Так само і з раком яєчників, грудей, шлунка, матки і кишечнику - всі ці види обумовлені генетичною схильністю. Якщо до 50-річного віку у вас розвився якийсь інший вид раку, то ця ж небезпека може загрожувати вашим родичам.
ЯК БОРОТИСЯ З ГЕНАМИ
Фізичні вправи знижують ризик розвитку раку грудей і кишечнику. А якщо ще й дотримуватися дієти, то ймовірність раку кишечнику буде зведена до мінімуму. Вам необхідні продукти, збагачені харчовими волокнами, фрукти, овочі, зернові й менше солі, жирного та червоного м`яса. Уникайте надлишкової ваги.
Довідайтеся в лікаря про перші ознаки раку і про те, як його можна самостійно виявити.
Зверніться у спеціальну генетичну клініку, щоб довідатися про вашу схильність до захворювання. Лікарі проведуть необхідні дослідження і дадуть поради з профілактики раку.
2. У вашої мами був перелом стегна?
Хвороба, що викликає ослаблення кісток, остеопороз, зустрічається в кожної 3-ої жінки й кожного 12-го чоловіка. У 80 відсотках випадків ця хвороба генетично обумовлена. Тому, якщо у ваших батьків було це захворювання, для вас ризик зростає майже втричі. Але це зовсім не означає, що ви не зможете себе захистити: вправи і правильне харчування поліпшать ваш прогноз і допоможуть зберегти кістки в хорошому стані.
ЯК БОРОТИСЯ З ГЕНАМИ
Вам допоможе дієта, збагачена кальцієм і вітаміном D, їжа, що містить фітоестрогени, наприклад, соя і каші. Обов`язково обмежте споживання солі. Уникайте паління і алкоголю, які значно підвищують ризик розвитку остеопорозу.
Фізичні вправи: аеробіка і навіть звичайні танці. Частіше піднімайтеся вгору пішки і сходами, щоб зміцнити кістки.
3. В одного з ваших батьків був діабет?
Якщо у вашій родині зустрічається діабет другого типу, то ви в групі ризику. Чим ближче родич із цим захворюванням, тим вищий ризик його розвитку у вас. Нещодавні дослідження довели, що люди з генетичною схильністю до діабету можуть вийти із групи ризику, якщо знизять свою вагу на 10-15 відсотків і будуть щодня присвячувати 30 хвилин фізичним вправам.
ЯК БОРОТИСЯ З ГЕНАМИ
Стежте за своєю вагою. Більше 80 відсотків людей з діабетом другого типу - люди гладкі. Більше того, підвищена вага знижує інсулінову активність в організмі, а це швидше приводить до розвитку діабету. Регулярні фізичні тренування допоможуть скинути зайві кілограми і змусять інсулін працювати набагато ефективніше.
Запам`ятайте небезпечні ознаки: спрага, часті відвідування туалету, стомлюваність, втрата ваги, генітальний свербіж, помутніння зору.
При перших же ознаках відразу зверніться до лікаря. На жаль, найчастіше до фахівців звертаються вже з нирковою недостатністю, втратою зору, серцево-судинними захворюваннями та ураженням нервової системи.
4. Чи були серед ваших близьких родичів віком до 55 років випадки інфаркту?
Звичайно, інфаркт може розвитися, навіть якщо у вас немає до нього генетичної схильності. Але спадковість значно збільшує ризик розвитку інфаркту. Він підвищений, якщо з вашим близьким родичем це сталося, коли йому (якщо це чоловік) було до 55 років, або їй (якщо це жінка) - до 65.
ЯК БОРОТИСЯ З ГЕНАМИ
Ви допоможете собі, якщо не будете курити, вживати жирну і солону їжу. Їжте більше фруктів і овочів, не забувайте про регулярні фізичні навантаження, особливо якщо у вашій родині хтось уже зіштовхнувся із цим захворюванням.
Контролюйте артеріальний тиск і холестерин у крові кожні 3-4 роки, якщо у вас нормальні показники. Але, якщо вони завищені, вам доведеться робити це набагато частіше.
Якщо ви генетично схильні до захворювання, сповістіть про це своєму лікареві. Він розповість, які аналізи необхідно здати, і займеться профілактикою захворювання.
Підводні течії у вашому генеалогічному древі
Вивчіть свої сімейні захворювання. Це допоможе не тільки знизити ризик їх розвитку, але й правильно підготуватися до них. Обережність може врятувати вам життя. Довідайтеся про серйозні захворювання своїх родичів як мінімум у трьох поколіннях. Безумовно, інформація про батьків, бабусь із дідусями, братів і сестер необхідна, але не полінуйтеся довідатися і про тіток, дядьків, двоюрідних братів і сестер. Установіть дату народження, смерті (якщо це вже трапилося) кожного й причину смерті. Не будуйте припущень: враховуйте тільки точну інформацію.
Зверніть увагу на найбільш серйозні захворювання, включаючи рак (уточніть, який саме), серцево-судинні захворювання, інсульт, діабет, високий артеріальний тиск, високий рівень холестерину в крові та психічні захворювання. Не забудьте про хронічні захворювання: алергії, проблеми із зором, наприклад глаукому.
Складіть своє генеалогічне дерево. Це допоможе вам систематизувати інформацію про родичів і подивитися на ситуацію більш об`єктивно.
Не приписуйте собі захворювання на основі генеалогічного дерева. Покажіть його лікареві. Тільки лікар може сказати, до чого ви схильні й чи потрібно прямо зараз починати лікування чи можна обійтися профілактикою.