Поточний № 2 (1429)

03.03.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Що таке пневмонія?


06.02.2014

Пневмонія, або як її ще називають - запалення легенів, це зараження одного або обох легенів, яке зазвичай викликається бактеріями, грибками чи вірусами. До того моменту, коли був відкритий пеніцилін, кожен третій хворий помирав від інфекції. Сьогодні щорічно тільки в США на пневмонію хворіє близько трьох мільйонів чоловік. В Україні запалення легенів за рік переносить понад півмільйона людей.
Пневмонія й досі залишається серйозним і небезпечним захворюванням, адже п’ять відсотків хворих на запалення легенів гине. Пневмонія у нас в Україні є шостим захворюванням за смертністю, тому ставитися до її лікування слід серйозно з найперших годин. Як же захиститися від цієї напасті? Про це ми поговорили з доктором медичних наук Анатолієм Ячником.


- Отже, що викликає запаленням легенів?
- У деяких випадках хвороба передається крапельно-вірусним шляхом. Хвора людина чхає, у виділеннях містяться бактерії і мікроорганізми, котрі, потрапляючи у легені здорової людини, викликають запальні інфекційні процеси. В інших випадках пневмонія виникає через підвищену активність бактерій, постійно присутніх у носі і горлі людини. Під час зниження імунного захисту, організм не може чинити опір цим вірусам, вони миттєво починають розмножуватися, потрапляють у легені та викликають запалення. Таке може траплятися через переохолодження або вірусні інфекції, що послаблюють імунітет.

- Які ж симптоми характерні для цієї хвороби?
- Симптоматика запалення легенів досить різноманітна. В останні роки все частіше зустрічається безсимптомний перебіг, коли під час хвороби у людини відсутня підвищена температура, кашель, не відходить мокротиння. Таку пневмонію лікувати починають із запізненням, тому вона небезпечна через велику кількість ускладнень.
Основними симптомами запалення легень можна вважати такі прояви: підвищення температури у діапазоні від 37 до 39,5 градусів, задишка і відділення мокротиння, озноб, кашель. Іноді зустрічаються криваві виділення, які відходять у вигляді прожилок крові, структурованих у мокроті. Також досить характерний симптом - це біль у грудях при спробі зробити глибокий вдих, зазвичай больові відчуття розвиваються в тому місці, де знаходиться основне вогнище запалення. Особливо часто больові відчуття з’являються при плевральній формі розвитку пневмонії.
Кашель не є характерним симптомом, оскільки інфекція може перебувати далеко від основних дихальних шляхів. Іноді може змінюватися колір шкіри (синюшність) при розвитку ціанозу. Крім цього, захворювання може супроводжувати головний біль, втрата свідомості, лихоманка.

- Як проводиться діагностика пневмоній?
- Підозра на пневмонію може виникнути під час огляду лікарем. Однак ви самі можете попросити лікаря призначити додаткове обстеження, грунтуючись на даних про симптоми хвороб легенів (зазвичай це рентгеноскопія легень). Саме рентген служить основним інструментом у діагностиці захворювання.
Крім рентгеноскопії, проводиться лабораторний аналіз вмісту мокротиння, зібраного при відкашлюванні. При цьому встановлюється природа пневмонії (наявність бактерій, вірусів і мікроорганізмів говорить про інфекційний процес). Дуже важливо, щоб мокрота після відкашлювання швидше потрапила на лабораторний стіл, інакше лаборант просто не зможе визначити наявності інфекції. Також при діагностиці використовують аналіз крові. Підвищена кількість білих кров’яних тілець - лейкоцитів говорить про бактеріальну або вірусну форми пневмонії.

- А що таке бронхоскопія? Чув, що дуже неприємна процедура...
- Досить таки неприємна, але вона дозволяє не тільки поставити діагноз, а й провести безпосереднє вивчення бронхів. У процесі бронхоскопії через тонку трубку, вставлену в ніс або рот пацієнта, лікар оглядає бронхи і при необхідності може зробити забір слизового вмісту з вогнища запалення. Іноді при бронхоскопії виявляється велика кількість рідини (так званий плевральний випіт). У цьому випадку проводиться пункція легенів і рідину видаляють через довгу голку. При необхідності проводиться хірургічне втручання і рідину з легенів видаляють операційним шляхом.

- Чи можна уникнути запалення легенів?
- Найбільш поширеною причиною бактеріального запалення легенів є стрептококи і стафілококи. При цих формах характерний раптовий розвиток хвороби: різке підвищення температури, мокрота іржавого кольору. Це дуже небезпечна форма перебігу інфекції, яка з вірогідністю на 25 відсотків може закінчитися летальним результатом.
Для профілактики інфекційних запалень легенів використовують спеціальну вакцину. Наприклад, від пневмококової інфекції дітям можна вже робити щеплення до дворічного віку.

- А як слід правильно лікуватися?
- Як і раніше, при лікуванні всіх типів пневмоній, незалежно від характеру їх виникнення, використовують антибіотики. На жаль, на сьогоднішній день інфекційну пневмонію вилікувати одним пеніциліном неможливо, віруси і бактерії стали стійкими до цього препарату.
Дуже часто при терапії використовуються антибіотики другого і третього поколінь - цефалоспорин, амоксицилін, клавуланат, левофлоксацин, сульфаметоксазол. При пневмонії, що повільно розвивається, рекомендується використовувати сірковмісні антибіотики.
Хочу вам порадити - ні в якому разі не займайтеся самолікуванням. Обов’язково пройдіть рентгеноскопію, здайте кров на аналіз, і по можливості - аналіз мокроти (знаю, що зараз ці аналізи роблять не в усіх лікувальних установах).
Тільки правильно поставлений діагноз гарантує швидке одужання і убезпечить вас від вірогідних ускладнень після хвороби (це і захворювання серцево-судинної системи, і невралгічні захворювання, і навіть хвороби органів шлунково-кишкового тракту).

Розмовляв Ярослав ШЛАПАК (УКРІНФОРМ).