Поточний № 5 (1432)

24.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Серце. Як його зберегти


13.03.2014

Серце - дуже важливий орган у нашому організмі. Саме завдяки його безперервній роботі всі органи і тканини постійно отримують кисень і поживні речовини. На жаль, ми не завжди дбайливо ставимося до свого серця, що у підсумку призводить до розвитку низки захворювань, здатних порушити функції органу або призвести до загибелі. Серце завжди намагається повідомити своєму господареві, що з ним щось не так, у вигляді різних симптомів, одним з яких є стенокардія напруги. Про те, як визначити та як лікувати стенокардію, ми попросили розповісти доцента, кандидата медичних наук, лікаря вищої категорії, кардіолога Романа Комаровського.

- Що ж таке стенокардія?
- Це нападоподібний больовий синдром, який розвивається у пацієнта через недостатнє постачання серцевого м’яза киснем. Хоча цим терміном позначається самостійне захворювання, по суті - це лише прояв тих патологічних процесів, які відбуваються у серці хворого.
Механізм розвитку стенокардії досить простий. У нормі дві коронарні артерії постачають кров’ю все серце. Природа зробила так, що здатність коронарних артерій у кілька разів перевершує звичайну потребу серця в кисні та поживних речовинах, що забезпечує його нормальне функціонування в період підвищеного фізичного навантаження. Проте в результаті прогресування атеросклерозу просвіт судин може значно звужуватися і їх пропускна спроможність зменшується. У підсумку під час навантаження потреба в кровопостачанні зростає, але коронарні судини не можуть його забезпечити. Поступово розвивається ішемія і з’являється біль за грудиною - стенокардія.
- А що таке стенокардія напруги?
- Це форма захворювання, при якій усі клінічні прояви виникають під час фізичного навантаження або емоційного перенапруження. Вище описаний патогенез розвитку болю в такому випадку. У даній формі захворювання виділяють ще кілька типів: стенокардія напруги, що з’явилася вперше, стабільна стенокардія напруги і прогресуюча стенокардія напруги.
- Чи існує класифікація різних ступенів захворювання?
- Так. Залежно від того, наскільки легко провокується загострення захворювання і наскільки знижена якість життя пацієнта, виділяють декілька функціональних класів стабільної стенокардії. При першому класі недуги пацієнт може виконувати звичайні навантаження. Підйом сходами і ходьба біль не викликають. Стенокардія нагадує про себе лише під час виконання важкої фізичної роботи.
Другий клас захворювання характеризується проблемами, що виникають при швидкій ходьбі або при підйомі по сходах. Також причиною загострення може стати звичайна ходьба на відстань понад 200 метрів або емоційне перенапруження.
При третьому класі фізична активність людини значно обмежена, напади можуть виникати при ходьбі по рівній місцевості понад 100 метрів або підйомі на один сходовий проліт. При четвертому - пацієнт не може доглядати за собою і виконувати мінімум рухів без розвитку нападу. Навіть зовсім незначне пересування провокує напад.
- Якими є симптоми стенокардії?
- Біль за грудиною або зліва від неї - найбільш типовий і найбільш поширений симптом. Біль носить давлючий або стискаючий характер. Якщо пацієнта попросити показати місце болю, то він притискає кулак, що говорить про поширеність болю.
Особливістю такого болю є супроводжуючий його страх смерті. Іноді біль поширюється у ліву руку і ліве плече, нижню щелепу, верхню половину живота.
Усі симптоми з’являються після фізичного навантаження або емоційного перенапруження, що швидко помічають хворі і поступово починають адаптувати свою активність.
Практично завжди біль проходить через 3-5 хвилин за умови припинення навантаження і переході до стану спокою. Часто люди стикаються із нападом стенокардії на вулиці, але соромляться повідомити про це оточуючим. У результаті вони просто роблять вигляд, що розглядають вітрини, хоча у цей час вони просто чекають, коли біль відступить.
Усі симптоми зазвичай припиняються практично відразу після прийому нітрогліцерину. Пігулка поміщається під язик, звідки речовина швидко потрапляє в кров і справляє свій вплив.
- Як здійснюється діагностика стенокардії?
- Діагноз ставиться на підставі даних загального огляду і спеціальних методів досліджень. Безпосередньо клінічна картина захворювання дозволяє лікарям з великою ймовірністю запідозрити стенокардію.
А ось електрокардіографія (ЕКГ) - під час нападу дозволяє помітити ознаки порушення коронарного кровообігу.
Існує й навантажувальна проба - велоергометрія, під час якої пацієнт повинен крутити педалі велотренажера. У цей час медики відстежують стан серця і стан здоров’я пацієнта. Спеціальні апарати відстежують пульс і артеріальний тиск.
Зазначу: дуже інформативна стрес-ехокардіографія. Це - проба, під час якої пацієнтові вводиться препарат, що змушує серце працювати в іншому режимі. У цей час вивчається стан здоров’я людини і стан її серця. Ну, і нарешті добре провести для діагностики коронарографію, тобто контрастне дослідження, під час якого в гирло коронарної артерії вводиться спеціальна речовина, яку добре видно під рентгенівськими променями. Лікарі можуть побачити, де знаходиться звуження, кількість звужених ділянок і ступінь ураження судини.
- Лікування стенокардії, яке воно має бути сьогодні?
- Сучасний розвиток медицини і технологій дозволяє ефективно боротися з цим захворюванням. Скажімо, обмеження фізичної активності та емоційного перенапруження - найбільш простий спосіб уникнути розвитку нового нападу захворювання. Ефективні і прийом - нітрогліцерину, активаторів калієвих каналів та інших препаратів, що дозволяють купірувати напад болю і поліпшити самопочуття пацієнта. Також необхідно нормалізувати обмін холестерину і провести терапію, спрямовану на зниження його вмісту в крові.
- Які методи оперативного втручання застосовуються сьогодні?
- Порівняно новий метод - балонна ангіопластика. Це - малоінвазивний метод лікування, під час якого всі маніпуляції виконуються через один прокол в стегновій артерії. Спеціальний балон під контролем рентгенівського апарата підводиться до місця звуження, і балон розправляється, таким чином можна домогтися збільшення просвіту судини. Звичайно, це не запобігає повторному звуженню артерії, але може на тривалий період позбавити пацієнта від нападів стенокардії.
- А що таке стентування?
- Стентування коронарних судин це - підведення до звуженої ділянки під контролем рентгенівського випромінювання спеціального сітчастого стента. Він розправляється в потрібній ділянці та перешкоджає звуженню артерії протягом тривалого часу.
- А як довго стент може успішно виконувати свою роль?
- Після установки стента ділянка може зберігати свій нормальний просвіт протягом десяти й більше років. Поверхня стента покрита речовиною, яка перешкоджає утворенню тромбу та сприяє нормальній реакції тканини на чужорідне тіло.
- А як проводиться шунтування? Наскільки воно небезпечне для життя?
- Аортокоронарне шунтування - операція, під час якої лікарі накладають анастомоз між аортою або її гілкою і коронарною артерією нижче місця звуження. Кров у необхідній кількості надходить до тканин органу та прояви захворювання відступають. Ризик для оперованого мінімальний - смертність становить 1-3 відсотки.
- Профілактика стенокардії: у чому вона полягає?
- Безпосереднього нападу захворювання можна уникати, обмежуючи свою фізичну активність, уникаючи хвилювання і стресів. Однак той факт, що у пацієнта вже є захворювання, говорить про те, що всі несприятливі фактори вже встигли вплинути достатньо істотно.
Уникнути розвитку хвороби можна, зокрема, за допомогою таких заходів, як дотримання дієти з низьким вмістом тваринних жирів, відмова від паління й алкоголю, інших шкідливих звичок, нормалізація маси тіла, регулярні та достатні фізичні навантаження. Слід також уникати гіподинамії, проходити регулярні огляди у кваліфікованого фахівця, який дає оцінку стану здоров’я.

Розмовляв Ярослав ШЛАПАК.