Поточний № 4 (1431)

18.05.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Шість питань про зимове щеплення дерев


08.01.2014

Ні для кого не секрет, що саджанці в наш час коштують чималих грошей. Проте, опанувавши нехитру методику щеплення, будь-який садівник може дістати живці сорту, що сподобався, і без особливих зусиль виростити практично будь-який саджанець. У цій статті розповімо нашим читачам про переваги зимового щеплення дерев. Щеплені в цей час дерева раніше починають плодносити і легше переносять холоди.

1. ЯКІ СОРТИ ВИКОРИСТОВУЮТЬ ДЛЯ ЩЕПЛЕНЬ?
Для підщепи підбирають живець, добре сумісний із щепленим сортом. Також він повинен давати високу схожість насіння, бути стійким до всіх погодних умов і при окуліровці мати гарне відділення кори на штамбі.

2. КОЛИ ПОТРІБНО ЗАГОТОВЛЮВАТИ ЖИВЦІ?
Живці для щеплення заготовлюють у листопаді до сильних морозів. З дерев зрізують здорові, добре доспілі однорічні прирости довжиною не менше 30 см і зберігають при температурі близько 0°С у поліетиленовому пакеті. Важливо, щоб під час зберігання вони не підсохли і не випріли.

3. КОЛИ ВИКОНУЮТЬ ЗИМОВЕ ЩЕПЛЕННЯ?
Зимове щеплення в кімнатних умовах можна виконувати з грудня по березень. Перед щепленням живці миють, ретельно витирають вологою ганчіркою. Прищеплювальний ніж має бути гострим, чистим.

4. ЯКИМИ СПОСОБАМИ ВИКОНУЮТЬ ЗИМОВЕ ЩЕПЛЕННЯ?
Зазвичай зимове щеплення виконують наступним чином. На прищепі та підщепі робляться косі розрізи довжиною 2,5-3 см. На одну третину від краю косих зрізів «зрізають» язичок і з’єднують підщепу і прищепу, обв’язуючи їх. Для обв’язки найкраще використовувати мачулу, тому що вона швидко розкладається в землі. Можна обв’язувати саджанці і поліетиленовою плівкою, але нерідко вона скручується, у результаті на місці з’єднання прищепи і підщепи виходять перетяжки. Такі дерева при викопуванні можуть зламатися.
На яблуні гарні результати отримують при щепленні живцем урозщеп, впритул з язичком і в бічний розріз, коли прищепа і підщепа не збігаються по товщині. Живець беруть з 2-3 бруньками та після щеплення верхній зріз обмазують садовим варом.

5. ЯК ЗБЕРІГАТИ ЩЕПЛЕНІ САДЖАНЦІ?
Найкраще щеплені підщепи зберігати в дерев’яних ящиках (вони добре тримають тепло). Саджанці перешаровують вологою тирсою і закладають на стратифікацію (виведення зі стану спокою) у теплій кімнаті. Яблуні та груші потрібна температура +22...+25°С, вишні та сливі - +28...+30°С.
Також саджанці можна зберігати й у поліетиленових мішках.
Під час зберігання потрібно стежити за тим, щоб бруньки не дали листочків, інакше вони будуть ламатися при посадці і погано приживуться. Тому зі стратифікаційної кімнати живці виносять, як тільки нижній край живця зазеленіє. Ще через 6-7 днів їх виймають і поміщають у підвал, де до висадження в ґрунт зберігають при температурі 0...+2°С.

6. ЯК ПРАВИЛЬНО ВИСАДИТИ ЩЕПЛЕНУ РОСЛИНУ?
Саджають щеплені рослини в теплицю, у добре оброблений і удобрений ґрунт. При посадці над поверхнею землі залишають лише одну верхню бруньку живця. Поки рослина приживається, землю постійно потрібно підтримувати в пухкому стані, бур’яни просапувати.
Навесні наступного року щеплені саджанці підрізають на рівні 5-8 см від поверхні ґрунту. Це дозволить одержати сильні, вирівняні по висоті однолітки.
До зими вишню та сливу викопують і зберігають до весни в приміщенні при температурі 0...+2°С. Навесні висаджують на постійне місце.
А от яблуню і грушу залишають у теплиці. Навесні їх формують і восени викопують та висаджують у відкритий ґрунт.