Поточний № 2 (1429)

04.03.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Синехії у матці: чому утворюються і як їх позбутися


26.09.2018

Це дуже розповсюджена патологія. У значної частини пацієнток синехії ендометрію виявляють випадково, коли жінку турбує зовсім інше захворювання. Для багатьох воно стає причиною безпліддя. Що таке синехії ендометрія, звідки вони беруться і як їх виявити у своєму тілі, розповідає акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар вищої категорії МЦ «Боголюби» Євгенія ЩЕПКО.
– Що таке синехії ендометрія?
– Синехії ендометрія – це спайки (злуки, зрощення, плівочки) між окремими ділянками слизової оболонки у порожнині матки. За структурою вони можуть бути тоненькими, еластичними або щільними, можуть зрощувати частково порожнину матки або повністю, деформувати або не деформувати порожнину матки.
Загалом розрізняють три ступеня захворювання. Перший – невелика площа поширення синехій (менше 25% порожнини матки), синехії тонкі, еластичні, податливі і, як правило, дають мало симптомів і створюють мінімальний дискомфорт для пацієнтки.
Другий ступінь – коли ураження синехіями становить від 25 до 75% порожнини матки, є одиничні щільні синехії, при цьому стінки матки, як правило, без деформації.
Третій ступінь – коли синехії уражають понад 75% порожнини матки, вони щільні, нееластичні, зрощують стінки матки, деформують її порожнину.
Захворювання прогресує залежно від часу та особливостей організму жінки. Чим довше жінка відкладає візит до лікаря, тим більше розростаються синехії, тим складнішу симптоматику вони дають, тим гірше почувається пацієнтка.
 – Чому в ендометрію виникають синехії?
– Причин декілька. Перша й основна –  механічна травма ендометрія, тобто будь-які маніпуляції, які проводилися на ендометрії (це можуть бути аборти, завмерлі вагітності, вишкрібання тощо), у поєднанні з інфекцією (це збільшує вірогідність і стимулює виникнення синехій). Найбільший відсоток утворення синехій дає туберкульозна інфекція. За статистикою, у 67% пацієнток після ускладненого аборту або завмерлої вагітності утворюються синехії. Слід зауважити, що утворення синехій може спровокувати внутрішньоматкова спіраль, поставлена жінці на запальному фоні.
– Чи можуть утворитися синехії без травмування ендометрію (якщо не було абортів, викиднів, вишкрібання тощо)?
– Так, це можливо. Якщо в організмі жінки були сильні запальні процеси, які не лікувалися, а також гормональні порушення, уражається слизовий шар ендометрія і можуть утворитися синехії.   
– Як часто у жінок виявляють синехії?
– Часто виявляємо синехії як супутню патологію.
– На що скаржаться жінки при синехіях?
– Симптоми залежать від того, які синехії (щільні чи тонкі, еластині чи ні, можуть розтягуватися чи ні), де вони розташовані і яка їхня кількість.
Найчастіше при синехіях ендометрію жінки скаржаться на порушення менструальної функції. А саме: зменшення менструальних виділень аж до повної відсутності менструації, затяжні менструації, які тривають довго, але при цьому менструальних виділень мало. Жінки часто скаржаться на тягучий біль внизу живота. Наслідком синехії є безпліддя або звичні викидні на ранніх термінах. За статистикою, безпліддя виникає у 60% жінок, які мають синехії.
Цей комплекс симптомів (зменшення менструальної функції, зменшення кількості виділень під час менструації, зменшення менструацій або повна їх відсутність (аменорея), мимовільні аборти, безпліддя) називається синдромом Ашермана.
Одним із ускладнень синехій ендометрія є гематометра. Це коли синехії утворюються у нижніх відділах порожнини матки і призводять до того, що виділення під час менструацій не можуть вийти з порожнини матки, тому що вихід закритий. При цьому ендометрій відшаровується і накопичується з виділеннями у порожнині матки.
– Як можна виявити синехії?
– Запідозрити синехії можна, проаналізувавши скарги пацієнтки: усе було гаразд (регулярність і тривалість менструації, нормальний об’єм виділень), але після аборту, викидня абощо з’явилися порушення, які належать до симптомів синехій ендометрія. Найкритичніший період, коли можуть утворитися синехії, – перший місяць після втручання у порожнину матки (після пологів, викидня, аборту, вишкрібання, встановлення спіралі тощо). У цей період треба особливо уважно спостерігати за жінкою, призначити протизапальну, гормональну терапію, щоб попередити утворення синехій. Але для постановки остаточного діагнозу «синехії ендометрія» аналізу скарг жінки недостатньо. Найкращий метод діагностики – гістероскопія. До речі, при синехіях гістероскопія є також методом лікування.
– Наскільки ефективне лікування?
– Гістероскопія є єдиним і ефективним методом лікування синехій ендометрія при невеликій площі ураження. При значному ураженні порожнини матки, після гістероскопії у порожнину матки встановлюється спіраль, яка попереджає деформування і повторне зрощення матки, врегульовує гормональний фон.
Однак треба зауважити, що у 60% пацієнток після гістероскопії виникає рецедив, тобто захворювання повертається і синехії утворюються повторно. Причина у тому, що жінка стає схильною до утворення синехій, якщо її ендометрій був травмований хоча б один раз. Щоби після гістероскопії синехії не утворилися повторно, дуже важливо усунути запальний процес, запустити менструальну функцію, щоб менструація відбувалася належним чином (у даному випадку зупиняти менструацію не можна).
– Чи може жінка, яка має синехії ендометрія, завагітніти?
 – Так, залежно від того, які це синехії, де вони розташовані і чи деформують порожнину  матки, жінка може завагітніти. Але у більшості випадків така вагітність закінчується викиднем на малих термінах. Тому захворювання треба спершу вилікувати, а вже потім планувати вагітність. Як показує практика, після лікування жінка може завагітніти і виносити дитину.
Інна СЕМЕНЮК,
Волинська область.