Поточний № 5 (1432)

20.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Сон допоможе подолати погані спогади


29.12.2011

ФАЗА швидкого сну, коли людина бачить сновидіння, грає найважливішу роль в обробці спогадів.
Лікувальні властивості сну відомі давно. Механізм такого «лікування», а точніше те, як сон впливає на емоційний стан людини, вирішили дослідити вчені Каліфорнійського університету.
В експерименті взяли участь 35 добровольців. У ході експерименту досліджувався те, як під час сну мозок людини долає неприємні спогади. Виявилося, що в самому організмі людини закладений механізм боротьби зі стресом. Під час сну в головному мозку відбуваються хімічні процеси, які долають стрес і неприємні спогади.
Добровольцям, поділеним на 2 групи, показували зображення, які повинні були викликати різні емоції. Потім одній групі піддослідних запропонували поспати кілька годин. Під час сну за допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ) вчені фіксували циркуляцію крові головного мозку.
МРТ дозволило зафіксувати активність певних ділянок мозку в той час, коли людина спить. Результати показали, що в областях мозку, пов’язаних з емоціями, активність була значно нижче в порівнянні з тими ділянками мозку, які відповідали за логічне мислення (вони були найбільш активними).
Коли вдруге добровольцям показали ті ж зображення, їхня реакція була вже не такою бурхливою. Що стосується тих учасників експерименту, які спали, то їхня реакція на зображення була значно емоційніше. Вчені прийшли до висновку, що пояснення цих процесів криється в хімічних змінах, що відбуваються в мозку людини під час фази швидкого сну.
Саме фаза швидкого сну, коли людина бачить сновидіння, грає найважливішу роль в обробці спогадів. У цей період в мозку різко падає рівень гормону, пов’язаного зі стресом (норадреналін).
Доктор Метью Уокер, провідний дослідник говорить: «Під час фази швидкого сну мозок людини ніби обробляє емоції в умовах з низьким рівнем норадреналіну, а на ранок ми прокидаємося і відчуваємо, що погані спогади втратили свою емоційну силу. Ми відчуваємо, що все не так уже й погано, і ми здатні подолати наші труднощі».
Доктор РодерікОрнер каже: «У разі більш серйозних травм, людині може бути складно подолати неприємні емоції під час сну, особливо, якщо неприємна подія має щоденний вплив на людину».