Поточний № 4 (1431)

18.05.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Суничні клумби


06.03.2014

Cуничні клумби зробити не так вже і складно. Для цього потрібний ящик без дна і кришки. Його довжина може бути довільною. Ширина - не більше 1,5 м, що дозволяє обробляти рослини з двох боків.

ВИСОТА однієї сторони клумби близько 10 см, а іншої - довільна, залежно від нахилу ділянки. В ідеалі нахил має бути близько 5-10°. Розмічувати такі грядки-клумби потрібно шпагатом, прив’язаним до двох кілочків. Достатньо мати в саду таких 6-8 гряд-клумб, і на вашому столі майже все літо будуть ці прекрасні ягоди. А ви визначилися: скільки клумб вам потрібно? Головне - вибрати гарні сорти. За такими клумбами набагато простіше доглядати, їх не будуть забивати бур’яни, та й естетично вони прекрасно виглядають.
Стінки ящика можна виготовити з різних будівельних матеріалів: дощок, обапола та ін. Щоб уникнути гниття просочіть їх, наприклад, відпрацьованим машинним мастилом. Довговічніший, звичайно, плаский шифер.
У кожну таку клумбу на 1 кв. м необхідно закласти 1,5 відра дернової землі, по 0,5 - перегною і верхівкового торфу, 0,2 - піску, 100-150 г попелу. Усе ретельно перемішати. Зробити це потрібно за 10-12 днів до висадження рослин, щоб земля дала усадку.
Між клумбами обов’язково потрібно зробити дренажні доріжки. Викопайте траншею глибиною 20-25 см і шириною 30-35 см на місці, де вони будуть проходити. Верхній шар викопаної землі покладіть в клумби, нижній, менш родючий, для вирівнювання ділянки. На дно траншеї укладіть пісок, полийте його рясно для вирівнювання й усадки. На пісок насипте дрібний щебінь шаром 5-6 см. Завдяки дренажним доріжкам між клумбами надлишки води не будуть розмивати родючий шар ґрунту, і гумус не вимиється.
На таких клумбах розсаду саджають у 3 ряди. Відстань між рослинами - 20-30 см, для сортів з потужними кущами - 35-40 см.
Дуже зручно на таких клумбах використовувати темну плівку або чорний укривний матеріал. Це рятує від прополки. На зиму плівку можна зняти.
Якщо щорічно ранньою весною до коренів рослини підсипати листяний перегній, суниця в клумбах-ящиках може плодоносити дуже довго. Рослини дають урожай 8-10 років завдяки новим ріжкам, що утворюються по краях куща. Ягоди бувають такими ж великими, як і на молодих кущах.
Але втримайтеся від застосування мінеральних добрив, а також свіжого гною або рідких його компонентів, які швидко «старять» рослини, і їх доведеться міняти вже через 2-3 роки.
Крім простих суничних клумб, є ще клумби-рабатки. Хочу вам нагадати: рабатка - це прямокутний квітник у вигляді вузької смуги уздовж огородження або доріжки з одним або декількома видами рослин. І якщо ви вирішили прикрасити свій сад цими клумбами, то садова суниця теж може використовуватися як килимова рослина для них. Безвусі сорти цієї ягоди прекрасно підходять для формування бордюрів. Але варто відзначити, що суниця виглядає набагато ошатніше на фоні темного ґрунту, замульчованого торфом або хвойною корою.
Можна зробити низький тин, що не тільки прикрасить, але й захистить вузьку клумбу-рабатку. Межі клумб теж будуть добре видні. І суниці, а якщо ви посадите квіти, то і квітам, що ростуть уздовж садової доріжки, ніщо не буде загрожувати.
Мабуть, за допомогою такого тину можна перетворити не тільки клумби, але й найрізноманітніші куточки саду. Сад з такими акуратними огородженнями стане ще гарнішим і затишнішим. А зробити їх можна дуже швидко, було б бажання. Матеріалом для такого тину можуть стати обрізки гілок верби, тополі або лоза (domovyk.com).