Поточний № 4 (1431)

18.04.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Така шкідлива звичка


29.05.2014

31 травня - Всесвітній день без тютюну

Починаючи з 1988 року, 31 травня в Україні щорічно відзначається Всесвітній день без тютюну. Метою цього дня є активні дії по сприянню у зниженні поширення шкідливої тютюнової залежності. Йдеться про боротьбу проти тютюнопаління серед усіх прошарків суспільства. Віримо, що широке інформування громадян про шкідливий і згубний вплив тютюну на здоров'я курця і оточуючих його людей здатне позитивно вплинути на самосвідомість багатьох курців.
Як не крути, а паління є однією з найсерйозніших проблем сучасної охорони здоров'я й основною причиною передчасної смерті, якої можна легко уникнути.
Продукти куріння і, в першу чергу, нікотин, вражаючи нервову, серцево-судинну системи, порушуючи роботу органів дихання, травлення, залоз внутрішньої секреції, призводять до розвитку різних захворювань, серед яких тяжкі бронхіти, емфізема, туберкульоз, рак легенів, атеросклероз, гіпертонія та ще ряд інших небезпечних захворювань.
Як не прикро, а проблема тютюнопаління в Україні залишається вкрай актуальною. Сьогодні палить майже половина чоловіків працездатного віку в міській і 60 відсотків у сільській місцевості. За розрахунками ВООЗ, очікується, що у 2020 році в Україні вживання тютюну спричинить понад 22 відсотки смертей.
Вражаюча тенденція збільшення тютюнозалежних примушує медиків знов і знов звертатися до громадян із нагадуванням про шкідливі наслідки паління. Втім, примусити наших громадян сьогодні кинути палити не можуть ні закони, ні залякування. Менталітет, мабуть... А між тим, у тютюновому диму міститься близько чотирьох тисяч різних хімічних сполук, зокрема понад сорок різноманітних канцерогенів. Спробувавши декілька разів, людина опиняється у полоні тютюнової залежності, вибратися з якого дуже важко. В людському організмі немає жодного органа, на який би згубно не вплинуло паління. Так, 98 відсотків раку гортані - у курців, рак легенів у понад 90 відсотках випадків спричиняє паління. А 15-20 відсотків інших онкологічних захворювань також виникають через паління.
Як не згадати, що особливо небезпечне паління для вагітних жінок. При активному чи пасивному курінні шкідливі речовини тютюнового диму проникають через плаценту в кров плоду, отруюючи його і порушуючи нормальний розвиток. Звідси - передчасні пологи, викидні, народження мертвих дітей, різні аномалії розвитку. Куріння матері - причина гальмування фізичного і розумового розвитку новонародженої дитини. А ми дивуємося: звідки в нас така кількість діточок з патологіями!
Потужна організована боротьба із палінням у багатьох країнах призвела до зменшення курців. Але, незважаючи на це, кількість курців в Україні серед молоді продовжує збільшуватись. Через нерозуміння, сліпе наслідування моди, дорослих, ровесників, підліток починає палити - спочатку робить одну затяжку, викурює одну сигарету, а потім тягнеться до лиховісної пачки знов і знов. І так паління стає звичкою.
Паління є не лише особистою проблемою кожної людини окремо, але й гострою соціальною проблемою, з якою пов'язане майбутнє всього людства.
Досвід країн, які успішно проводять боротьбу з цим злом, доводить, що основний внесок у відмову від куріння вносять медичні працівники первинних структур охорони здоров'я. Самостійно кинути курити досить важко, саме тому висока інформованість лікарів та середніх медичних працівників про проблему куріння та усвідомлення ними свого значення в боротьбі з цим фактором ризику є передумовою для успішного втручання, спрямованого на припинення куріння. Медичні працівники мають надавати практичні поради і консультації, а також відповідну лікувальну-профілактичну допомогу особам, які бажають позбутися тютюнової залежності.
З огляду на, безперечно, катастрофічну ситуацію, що склалася в Україні, щодо збільшення кількості курців, необхідно потроїти зусилля з пропаганди здорового способу життя серед населення.
Не палити - стає в Україні ознакою гарного тону. Кожен, хто кине палити, може подати добрий приклад оточенню, мати здорових дітей, відчувати себе краще фізично та не турбуватися, що завдає шкоди здоров'ю членам сім'ї й. Тож, якщо ваші близькі палять, - допоможіть їм здолати шкідливу звичку, переконайте, що їхнє життя - це найцінніше.

Ярослав ШЛАПАК (УКРІНФОРМ).