Поточний № 8 (1435)

21.11.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Укорінення живців винограду


10.02.2016

З настанням лютого приходить час зайнятися вкоріненням задерев’янілих живців винограду для одержання нових саджанців.

УКОРІНЕННЯ живців винограду взимку в кімнатних умовах забезпечує прискорення у зростанні саджанців не менше, ніж на 3 місяці, порівняно з тими саджанцями, які ви одержуєте, висаджуючи живці навесні відразу в землю.

Перед тим, як починати безпосередньо вкорінювати живці, необхідно на кожний живець прикріпити маркування з назвою сорту. Нижній зріз живця необхідно обновити під самим вузлом. Зверніть увагу, нижній вузол обов’язково має бути з повною діафрагмою. Робити зріз ви можете будь-яким зручним для вас способом: прямим, під кутом, перпендикулярно осі, з одного боку або з обох.

Має значення гладкість зрізів, цілісність деревини (вона не повинна бути роздавлена), одержати такі зрізи можливо тільки використовуючи гострий ніж. У нижній частині живця з різних сторін кори потрібно продряпати гострим ножем борозенки, саме на цих поранених ділянках будуть з’являтися корінці. Бруньку знизу ви можете поки залишити, а після того, як надумаєте її видалити - не забувайте стежити за ростом живця. Верхівку живця залишайте як є, зараз обновляти зрізи на ній не потрібно. Вони знаходяться на відстані 4-5 см вище верхнього вузла перпендикулярно осі живця. У той же час верхівковий зріз, хоч ви його і не чіпаєте, вимагає захисту від грибкових бактерій: для цього опустіть його на секунду в суміш розплавленого парафіну з воском (дві частини парафіну й одна частина воску).

Найбільш популярний і простий спосіб укорінення живців - у пластикових стаканчиках. Заздалегідь приготовлені живці добу витримуються в розведеному гетероауксині (розчиніть пів таблетки в 5 літрах води) або меду (столова ложка на 10 літрів води). Помістіть низ живців у розчин, верхня частина залишається на поверхні. Ємкості з живцями потрібно прикрити поліетиленовим пакетом і розташувати ближче до тепла (біля батареї або пічки).

По закінченні 24 годин живці висаджуються в стаканчик з наступною сумішшю: одна частина перегною, одна частина торфу, дві частини дернової землі й одна частина грубозернистого піску.

Стаканчики для висаджування будь-хто зможе зробити своїми руками: від пластикової півторалітрової пляшки відріжте верхівку, залиште стінки приблизно 20 см висотою, на дні стаканчика проколіть або проріжте дренажні отвори. Зрізаний верх не викидайте, з нього зробіть кришку для стаканчика, що буде зберігати потрібну температуру на увесь час укорінення.

У ґрунті, що знаходиться в стаканчику, має бути належна вологість. Перевірити її можна наступним чином: якщо у центрі стаканчика легко формується отвір діаметром близько 2 см - вологість саме та, котра вам потрібна. У сформований отвір потрібно засипати трохи грубозернистого піску, після цього поставити сам живець і простір, що залишився, засипати піском. Пісок потрібний для того, щоб відгородити живець від впливу шкідливих бактерій, які можуть його погубити.

При вкоріненні живців найбільш небезпечне розкриття бруньок і ріст пагонів раніше, ніж виросте коріння, тому що пагони генетично закладені в бруньках, у той час як коренів, як і їхніх ознак, на живці в принципі немає. Проте, якщо стаканчик із ґрунтом підігрівати знизу, а верх тримати в прохолоді, то приблизно за місяць із зайвим ви отримаєте саджанці із прекрасним корінням та ще нерозкритими бруньками. Створювати такі умови найкраще на підвіконні, як і для всієї іншої розсади, котру ми зазвичай вирощуємо вдома.

Коли ви побачите через стінки стаканчика відрослі корінці, верх живця можна більше не охолоджувати.

Як тільки бруньки випустять пагони, відкрутіть пробки на кришках. Коли пагони збільшать активність росту - можна починати загартовувати вирослі саджанці. При відсутності яскравого сонячного освітлення знімайте кришки зі стаканчиків і з кожним разом збільшуйте період загартовування.

Ближче до середини весни, коли земля прогріта градусів до 10, саджанці пересаджують у ґрунт на ділянці. Плюси вирощування саджанця взимку очевидні: завдяки тому, що вкорінення було почато раніше, період вегетації молодого куща винограду збільшується мінімум на три місяці, що дає йому більше можливостей і часу якнайкраще підготуватися до зими та благополучно її пережити.