Поточний № 4 (1431)

29.05.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Універсальний кріп


10.08.2012

Кріп вирощують як самостійну культуру і як ущільнювач у відкритому і захищеному ґрунті, висівають протягом усього літа.
У їжу використовують в основному свіже листя для салатів і соусів. При сушінні воно в значною мірою втрачає свій аромат. Для збереження кріп краще заморозити.
Для маринування, засолювання огірків і інших овочів насамперед використовують напівдозрілі парасольки разом із верхніми частинами стебел, що зберігають свій аромат і після висихання.

АГРОТЕХНІКА ВИРОЩУВАННЯ ЗЕЛЕНОГО КРОПУ
На городі кріп зелений слід вирощувати протягом безморозного періоду. Щоб одержати ранній врожай, насіння висівають під зиму (перед замерзанням ґрунту) і рано навесні. Під зиму насіння доцільніше висівати на легких, добре удобрених ґрунтах південних та південно-західних схилів. З метою одержання більш ранньої продукції посіви кропу вкривають поліетиленовою плівкою. Важкі і перезволожені ґрунти для кропу непридатні. Щоб забезпечити конвеєрне надходження кропу зеленого, його насіння висівають через кожні 15-20 днів. У літній період кріп краще розміщувати на північних схилах і на понижених елементах рельєфу.
Щоб одержати кріп зелений, насіння висівають широкорядним (30-45 см), широкосмуговим (міжряддя 40-45, смуги 5-12 см) і стрічковим (за схемою 40+15+15+15+15 см) способами. Норма висіву насіння 3-4 г/м.кв.. Глибина загортання в разі підзимової сівби – 0,5-1,5 см, ранньовесняної – 1,5-3 см, пізніших строків – 2-4 см (залежно від вологості ґрунту). Після сівби, крім підзимового, ґрунт дещо ущільнюють. Кріп можна вирощувати і як ущільнювач інших культур. При цьому насіння висівають врозкид з розрахунку 1 г на 10-15 м кв.
Сходи кропу за оптимальних умов з’являються через 10-18 днів після сівби. За цей час на грядці проростає багато бур’янів і утворюється ґрунтова кірка. Щоб запобігти цьому, на 7-8-й день після сівби верхній шар ґрунту (1-1,5 см) розпушують граблями. Наступний догляд за рослинами полягає в розпушуванні міжрядь, виполюванні бур’янів у рядках і 1-2 поливах (20-30 л/м.кв.) у південних районах.
Урожай кропу зеленого починають збирати у фазі 4-5 листків (спочатку проривають рослини у найбільш загущених місцях) і продовжують до утворення зонтиків. Краще збирати рослини, коли з них спаде роса. Зібрані вологі рослини швидко зігріваються і втрачають товарний вигляд.
Кріп зелений добре зберігається (до 10-14 днів) в поліетиленових пакетах товщиною 30-60 мк за температури 0-8˚С. В пакети його (без вологи на рослинах) вкладають масою 1-2кг і зав’язують або запаюють їх. Кріп зелений добре зберігається також засоленим. Строк зберігання – до 5-6 місяців.

АГРОТЕХНІКА ВИРОЩУВАННЯ КРОПУ ТЕХНІЧНОГО
Щоб одержати кріп у пізніших фазах розвитку (цвітіння, молочно-восковій, восковій і біологічній стиглості), насіння висівають навесні, але не пізніше першої половини травня. Спосіб сівби широкорядний (40-45 см). Норма висіву насіння 1-1,5 г/м, глибина загортання 2-3 см. До з’явлення сходів знищують бур’яни і ґрунтову кірку. Після з’явлення сходів міжряддя розпушують і виполюють бур’яни в рядках. У фазі 5-6 листків рослини проривають на відстані 1,5-2 см. Вирвані рослини використовують як кріп зелений. Кріп технічний можна вирощувати як ущільнювач інших овочевих культур, а також як кулісну культуру.
Урожай кропу технічного збирають у сонячну погоду, коли на рослинах немає роси. Зібрані рослини зв’язують у невеликі снопики. Зібрані у фазі цвітіння чи молочно-воскової стиглості рослини використовують відразу (протягом 1-2 діб) за призначенням. Такі рослини виділяють багато вологи і швидко загнивають. Якщо їх зберігати на відкритому місці, вони швидко досягають повної стиглості і дещо втрачають аромат. Зібрані у фазі воскової і повної стиглості насіння рослини використовують за призначенням або після 5-7-денного дозрівання зберігають у сухому приміщенні (на веранді, балконах, у гаражі) протягом кількох місяців.

Василь ДУТКА.