Поточний № 4 (1431)

22.04.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Верховна Рада відкрила ринок землі


01.04.2020

Верховна Рада ухвалила закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. За це рішення проголосувало 259 народних депутатів. Голосували так: «Слуга народу» – 206 голосів, «Європейська солідарність» – 23, «Голос» – 13, «Довіра» – 12, позафракційні – 5, «ОПЗЖ» – 0, «Батьківщина» – 0, «За майбутнє» – 0. 
 
 
Згідно з оновленою версією документа, з другого півріччя 2021 року скасовується дія мораторію на продаж аграрної землі. Відкриття ринку землі було однією з вимог продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом.
ЩО ПЕРЕДБАЧАЄ ЗАКОН
Перше. З червня 2021 року скасовується дія мораторію на продаж аграрної землі.
Друге. З червня 2021 до червня 2023 буде діяти обмеження на купівлю землі – не більше 100 га в одні руки. З 2023 року обмеження становитиме до 10 тис. га в одні руки, як було передбачено попередньою версією проєкту. 
Третє. З 2021 до 2023 року право на покупку землі буде тільки у фізосіб. Юридичним особам забороняється купувати землю сільськогосподарського призначення.
Четверте. Щодо надання права іноземцям купувати землю позиція не змінилась – питання буде вирішуватись на референдумі. 
П’яте. Іноземцям заборонено купувати землю, що розташована ближче 50 км від державного кордону України, незважаючи на результати референдуму.
Шосте. Не зможуть купувати з 2023 року українську землю компанії, власниками яких є громадяни країни-агресора – Росії, що входять до терористичних організацій.
Також заборона поширюється на компанії, що знаходяться у власності іноземних держав або офшорів чи бенефіціара, яких неможливо встановити.
Купити українську сільгоспземлю також не зможуть юрособи з країн, які не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом та компанії під санкціями.
Сьоме. Передбачене переважне право орендаря на купівлю.
Орендарі, які працюють на землі і мають право користування не пізніше ніж з 2010 року, можуть викупити землю з розстрочкою до 10 років за ціною нормативної грошової оцінки таких ділянок і без проведення земельних торгів. Право власності покупець отримує після першого платежу.
Орендар має можливість передати переважне право на придбання ділянки іншій особі, але про це повинен бути письмово повідомлений власник.
Восьме. Банки зможуть стати власниками землі тільки за умови, якщо земельна ділянка дісталась їм як заставне майно за непогашеним кредитом. Такі ділянки фінустанови повинні продати протягом двох років після отримання права власності на земельних торгах.
Дев’яте. Мінімальна ціна – не менше нормативної грошової оцінки. До 2030 року.
Десяте. В перші два роки буде діяти заборона на продаж державної землі.