Поточний № 5 (1432)

24.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Вибираємо саджанці плодових дерев


11.10.2014

«Від поганого насіння не чекай доброго племені» - говорить народна приказка. Адже майбутній урожай цілковито залежить від якості посадкового матеріалу, і якщо ви вирішили купити саджанці плодових дерев або кущів, то зробити це потрібно вміло.

Як відрізнити щеплений сортовий саджанець від дички і як вибрати життєздатне деревце?

Треба брати однорічні молоді саджанці плодових дерев, бо вони найкраще приживаються і добре ростуть. Найважливішим параметром стає вік щеплення. Оптимально, якщо щеплення зроблене за 1,5 роки до висадження саджанця. Крім того, має значення походження саджанця - наш він або імпортний - і те, у якому вигляді він продається. Якщо посадити саджанець, що продається з відкритою кореневою системою, якому щеплення було зроблено 4 роки тому або більше, він буде відставати в розвитку, рости повільніше. Якщо куплена, скажімо, яблуня в горщику, завезена, наприклад, з Голландії, то вона буде нормально жити і розвиватися.

Перед тим, як вибрати саджанці, потрібно дуже уважно оглянути кореневу шийку (місце над корінням). Там повинен бути невеликий вигин, а на ньому кругла ранка, що зажила, або пеньок - це слід від зрізаної підщепи. Якщо пеньок або ранка не заростає, то цілком імовірно, що саджанець заражений трутовим грибком.

Не варто прагнути купити рослину вищу і при цьому проігнорувати стан кореневої системи. Навпаки, саме корінню необхідно приділити більше уваги, і чим менше воно ушкоджене, тим легше приживуться саджанці.

Дрібне коріння повинно бути густим і пишним. Якщо ж є тільки головний корінь, а бічних відростків немає або дуже мало, то цілком імовірно, що дерево буде хворіти.

Потрібно звернути увагу ще й на те, як у продавців розкладені саджанці. Якщо корені рослин не захищені від висихання, тобто просто розкладені на землі або ще на чомусь, то краще пошукайте тих, у яких саджанці розміщені в кориті, відрі або в іншій ємкості з глиняною бовтанкою або хоча б накриті мокрою ганчіркою або мішковиною. Якщо корені сухі або обвітрені, то можна припустити, що вони вже мертві.

Більш дорослі саджанці плодових кущів (4-5 років) повинні бути із грудкою землі на коріннях. При цьому варто враховувати, що грудка повинна бути того ж розміру, що й крона. Багато хто вважає, що так корені найкраще захищені від висихання, отже, рослина краще приживеться, але не завжди велика земляна грудка - це добре, тому що під нею не видні стан і кількість коренів. Імпортні саджанці плодових рослин мають певний стандарт, у який втручаються питання логістики (перевезення саджанців на великі відстані), іде спеціальна обрізка кореневої системи, що формує усмоктувальну кореневу систему при невеликому обсязі грудки.

Існує ще продаж саджанців із закритою кореневою системою в горщику, тобто рослина продається в горщику з легким ґрунтом. Коштують вони дорожче, але корені при цьому захищені найкраще. Перевірити, чи не обманюють вас, можна просто, потягнувши деревце за стовбур. Якщо воно легко виймається з горщика, то перед вами звичайний саджанець, який просто засипали землею і хочуть продати дорожче. А от якщо воно сидить міцно або коріння проросло через горщик, значить саджанець якісний.

Тепер, щоб правильно вибрати саджанці, потрібно оглянути штамб (стовбур) саджанця. Він повинен бути рівним, без ушкоджень і дефектів. Повноцінна дворічна рослина повинна мати один порядок розгалуження. Бажано, щоб гілки були нахилені до стовбура близько до 90 градусів, але в будь-якому разі нахил повинен бути не менше 45 градусів.

Плодоносні яблуні варто купувати районовані. Краще вибирати базові сорти. При покупці з рук немає ніяких гарантій того, що ви купите саме той сорт, що хочете. На жаль. Єдине, що можна зробити, це шукати продавця, який чітко і виразно зможе розповісти про властивості та історію походження саджанців. Тому краще це робити у плодорозсаднику. На Дніпропетровщині добре себе зарекомендував Синельниківський плодорозсадник, де вирощують чудові нові районовані сорти яблунь, груш, абрикос, у тому числі синього, слив, черешень і вишень.

І останнє. Коли йдете за покупкою саджанців, обов'язково візьміть із собою мотузку, мішковину або плівку. Це потрібно для того, щоб уберегти корені куплених рослин від висихання. Спочатку обгорніть корені вологим папером (мішковиною), потім плівкою і зав'яжіть це все мотузкою.

ЯК ЗБЕРІГАТИ САДЖАНЦІ

Звичайно, краще садити дерева відразу після купівлі у заздалегідь приготовані ями. Перед цим не забудьте секатором обрізати ушкоджені корінці до здорової деревини і опустити корені у глиняну бовтанку. Якщо немає можливості висадити відразу придбані саджанці, необхідно зберегти молоді рослини.

Для цього викопайте досить простору яму або траншею, у якій вільно розміститься коренева система саджанців. Помістіть деревця в яму похило, розташувавши їх під кутом до стінки заглиблення. Засипте корені землею, утрамбуйте, щоб не було доступу повітря і корінці не підсохли. Рясно полийте.

У такому вигляді рослини можна залишити на кілька тижнів і навіть до весни.