Поточний № 5 (1432)

21.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Вирощуємо арахіс


23.04.2015

Багато городників хочуть виростити незвичайний овоч або фрукт на своїй грядці. Бажання захопленого садівника отримати новий урожай екзотичних плодів цілком зрозуміле, головне, щоб воно приносило моральне задоволення. Арахіс є унікальною культурою для багатьох регіонів. Але спробувати виростити земляний горіх все-таки варто.

ТРОХИ ПРО АРАХІС
Арахіс належить до теплолюбних культур, тому він розповсюджений у субтропічних широтах. Батьківщина рослини - Південна Америка. Відтіля арахіс був завезений у Вест-Індію, а після отримав поширення в країнах Європи.
Найбільші арахісові плантації можна знайти в Південній Америці. Там природою створені найсприятливіші умови для комфортного зростання цієї рослини. Однак останнім часом садівники все частіше вирощують культуру в помірних широтах.
Арахіс належить до сімейства бобових, але на відміну від інших культур, його плоди формуються і ростуть під землею. Однолітня рослина утворює невеликий кущ із гіллястими стеблами. Його листя парноперисте, квітки дрібні з жовтим забарвленням.

ОСОБЛИВОСТІ ВИРОЩУВАННЯ
Арахіс, як і інші бобові культури, вирощувати нескладно. Рослина відмінно розвивається при температурах понад +20°С. Але якщо температура повітря опускається нижче +15°С, ріст рослини припиняється. Тому в прохолодну погоду арахіс доцільно вкривати плівкою.
Посадку можна виконувати, як тільки температура ґрунту перевищить +15°С. Щоб підвищити врожайність культури, насіння у квітні саджають у стаканчики на глибину 3-4 см (попередньо замочуючи), а після пересаджують у відкритий ґрунт.
Схема посадки - 50-60 см між рядами, 15-20 см - між рослинами в ряді.
В арахісу є одна особливість: він цвіте один день. Рано-вранці квіти розпускаються, а у вечірні години в’януть. Тому за добу арахісові квіти мають встигнути обпилитися. Як правило, рослина починає квітувати наприкінці червня. По закінченні запилення арахісові зав’язі зариваються в землю, де дозрівають майбутні плоди.
Після опускання плодоніжки в землю, кущі необхідно підсапувати, подібно картоплі.
Коли арахіс починає квітувати та у період його цвітіння, рослину потрібно поливати. Коли цвітіння закінчується, полив варто здійснювати тільки при тривалих посухах.
Перші сходи арахісу необхідно захищати від нападу пернатих. Птахи можуть повністю знищити посадки арахісу.
Догляд за арахісом класичний: рослину потрібно просапувати, поливати і підживлювати.
У період вегетації садівники не зіштовхуються з проблемами захворювання рослини. Коли рослини арахісу починають сохнути, жовтіють листя та стебло, значить, горіхи можна викопувати і збирати врожай.
Арахіс збирають у другій половині вересня. Його викопують, обережно струшують землю і поміщають у сухе місце. Далі рослину сушать разом з кущем. Через 10 днів можна відокремлювати плоди арахісу.

ЦІННІ ВЛАСТИВОСТІ АРАХІСУ
Арахіс належить до цінних живильних продуктів. Він містить цукор, вуглеводи, білок у великому обсязі, високоякісні жири та необхідні для людського організму вітаміни, мінерали.
Не дуже давно в США було проведене дослідження, яке показало, що арахіс містить велику кількість антиоксидантів, котрі попереджають розвиток серцевих і судинних захворювань. Уживання арахісу запобігає розвитку атеросклерозу, злоякісних пухлин і затримує процеси передчасного старіння. А ще його плоди містять вітаміни Е, В та лінолієву кислоту, що має антисклеротичну дію. Для арахісу краще підбирати сонячні місця з родючим ґрунтом. Південна культура збагачує землю та дарує здоров’я господарям ділянки.