Поточний № 2 (1390)

23.01.2022

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Як приборкати тиск


23.09.2021

Багато порад народної медицини для нормалізації тиску є цілком розумними і мають наукові підстави. Наприклад, те, що гіпертонікам корисні мочена журавлина або калина з цукром. У цих ягодах містяться біоактивні речовини – спазмолітики, тобто які викликають розширення судин. Селера, приміром, містить фталіди, які розслаблюють м’язи стінок артерій, що дозволяє уникнути спазмів і поліпшити кровотік. А екстракт кульбаби допомагає м’яко знижувати тиск, виводячи з організму надлишок натрію без втрати калію. Все це має сенс при тривалому застосуванні – для підтримки тонусу судин. Якщо ж мова йде про те, що тиск у людини різко підскочив або, навпаки, впав, потрібно вживати екстрених заходів.
ЯКЩО ТИСК ВПАВ
– Гіпотонією вважається тиск нижче 110/70 мм рт. ст.
– Не потрібно давати ніяких ліків – пігулок від гіпотонії просто немає.
– Випити підсоленої води (чайна ложка солі на склянку). Рідина затримається в організмі, тиск підвищиться.
– Випити чашку міцної солодкої кави.
– Потрібно прилягти на спину, піднявши ноги і опустивши голову. Полежати хоча б хвилин 15. Так кров підступить до мозку і тиск підвищиться.
– Можна прийняти 20 крапель кордіаміну або екстракт зеленого чаю в таблетках.
НЕ МОЖНА!
– Валеріанку, валокордин, засоби зі звіробоєм – седативні заспокійливі засоби можуть ще понизити тиск.
– Пити гліцин – ця «модна» амінокислота активізує мозок, але знижує тиск.
– Якщо незважаючи на всі заходи, тиск продовжує знижуватися і став менше 85/60, викликайте «Швидку», є загроза колапсу.
ЯКЩО ТИСК ПІДСКОЧИВ
– Гіпертонією вважається тиск вище 135-140/90 мм рт. ст.
– Є спеціальні засоби для екстреного зниження тиску. Без призначення лікаря їх не можна пити постійно, але на випадок кризу непогано мати під рукою. Це або анаприлін – таблетку 10 мг під язик однократно. Цей препарат гарний, якщо перед кризом ви сильно нервували – анаприлін знімає напругу і зменшує частоту серцевих скорочень.
Або ніфедипін (коринфар) – таблетку 10 мг під язик, можна повторити ще два рази з інтервалом по півгодини (максимально можна випити з перервами тільки три таблетки!). Якщо тиск не знижується, викликайте лікаря.
– Прийняти м’який сечогінний засіб (гіпотиазід 25 мг або триампур). Вони добре «розвантажують» судини мозку.
– Якщо під рукою немає спеціальних засобів, підійде спазмолітик – спазган, спазмалгон, но-шпа. Вони допоможуть у випадку, якщо тиск підвищився через спазми.
– Найпростіше – опустити ноги в гарячу воду хвилин на 10. Кров віділлє до ніг, судинам голови і серця полегшає.
НЕ МОЖНА!
– «Лікувати» гіпертонію чарочкою коньяку – спочатку він розширює судини, але потім викликає спазм.
– Небажано приймати ліки з кофеїном (цитрамон, каффетин).
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
Важливі не тільки самі цифри тонометра, але і різниця між верхнім і нижнім показником. Чим ця різниця більша, тим вищий ризик інсульту (приміром, підвищений тиск 180/100 небезпечніше, ніж 180/130). Це знак того, що організм не встигає перебудовуватися слідом за стрибками тиску.
До речі, м’яко знижують тиск напої з кислуватим смаком (багато фруктових кислот є спазмолітиками, тобто допомагають розширенню судин).
Спазми судин і судинний головний біль допоможе зняти відвар зонтичних (кмину, фенхеля), радить фітотерапевт Олена Корсун.
Також спазмолітичну дію мають кардамон, гвоздика, кориця. Їх можна додавати у трав’яний збір або в чай. До речі, про чай: гіпертонікам краще зелений, а гіпотонікам – чорний солодкий.
У чоловіків підвищення тиску може давати загострення простатиту. Тривалий, що не піддається лікуванню перебіг артеріальної гіпертонії, може сигналізувати про судинні захворювання нирок. Нерідко «ниркова» гіпертонія переслідує молодих жінок. 
Артеріальна гіпертонія є одним із основних факторів ризику інсульту, інфаркту міокарда (серцевих нападів), серцевої недостатності, аневризми артерій (наприклад, аневризми аорти), захворювання периферичних артерій і є частою причиною хронічного захворювання нирок. Навіть помірне підвищення артеріального тиску пов’язане зі зменшенням очікуваної тривалості життя. 
Зміни режиму харчування та способу життя можуть поліпшити контроль артеріального тиску і знизити ризик ускладнень для здоров’я. Тим не менш, медикаментозне лікування часто буває необхідним для людей, яким недостатньо змінити спосіб життя. Число людей, які є гіпертоніками, але не усвідомлюють цього, є досить великим. Тож подбайте про своє здоровя – найцінніше багатство, послане нам Всевишнім.