Поточний № 4 (1431)

18.06.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Як полегшити перехід від літніх канікул до навчання


28.08.2014

Незабаром початок навчального року. Тому давайте поговоримо про те, як полегшити перехід нашим школярам від літніх канікул до навчальних занять. Про це наша розмова з кандидатом медичних наук Світланою Зуб.
- Для дітей початок навчального року - не тільки приємні зустрічі з однокласниками, але і великий стрес. Чому? Перехід на новий розпорядок дня, зміна режиму. Процес адаптації після літа у школярів різного віку проходить теж по-різному. Найшвидше справляються з цією нелегкою справою старшокласники.
Варто розпочати поступово зміщувати час відходу до сну і ранкового пробудження до звичного шкільного режиму - цим ви не тільки допоможете своїй дитині, але і збережете багато нервових клітин собі особисто.
- Чим загрожує надмірне нехтування режимом у школярів?
- Діти, які звикли влітку лягати спати у більш пізній час, а прокидатися, коли душа забажає, дуже болісно переживають повернення до режиму. Бракує уваги, бажання «включити мізки» і увійти в процес навчання. Вони швидко втомлюються і втрачають інтерес до занять.
Якщо ви помітили, що школяр млявий, пасивний, то краще буде відправитися з ним до невропатолога чи звернутися до сімейного лікаря. Можливо, вони і не призначать препарати, але, безумовно, порадять, як уникнути розвитку депресії, що при сьогоднішніх реаліях нашого життя вельми і вельми ймовірно. Тут можуть допомогти і вечірні прогулянки, і тепле молоко з медом на ніч, і колективна фіззарядка вранці.
- Чи потрібно впадати у паніку, якщо адаптація школяра до нових умов буття відбувається не дуже гладко?
- Ні, звичайно. Адже літній режим у дітлахів, як правило, зводиться до послаблень: вони «відсипаються» до 9-10 години ранку, потім снідають, багато проводять часу на свіжому повітрі (у кращому випадку) або співіснують із комп’ютером, а спати лягають пізно. Якщо в такому режимі дитина продовжує перебувати до останнього дня канікул, то, звичайно, налаштування на навчальний процес дається їй дуже нелегко.
- А що можна зробити в екстреному, так би мовити, порядку, щоб якось пом’якшити ситуацію?
- Від того, як ви проведете останній вечір канікул, залежатиме, наскільки просто буде звикнути дитині до школи у першій чверті. Зробіть цей вечір спокійним. Немає нічого поганого в тому, щоб перевірити, чи на місці все, що потрібно. Допоможіть підготувати одяг, який завтра слід буде одягнути. Продумайте все до дрібниць, повісьте у шафу чи на стілець, аби в перший ранок нової чверті не потрібно було з нервами шукати шкарпетки, спідниці і піджаки по всій квартирі.
- А якісь загальні є підходи до підготовки дитини до шкільного способу життя?
- Основну роль в житті дитини відіграють батьки. Адже саме вони закладають фундамент майбутньої особистості, допомагають сформувати звички, розвивають здібності. Шкільний період не є винятком, тож від домашнього середовища багато в чому залежить бажання дитини вчитися і досягати при цьому хороших результатів. Обов’язково стежте за режимом дитини. Повноцінний і, головне, здоровий сон безпосередньо впливає на успіхи в навчанні. Діти, які вдосталь висипаються, рідше стають агресивними і менше конфліктують із оточуючими.
А кращий помічник при багатьох проблемах - це свіже повітря. Буде чудово, якщо ви зробите ці прогулянки сімейними. Дитина, яка проводить багато часу на вулиці під час канікул, адаптується до школи набагато швидше, ніж та, що весь цей час просиділа біля комп’ютера і телевізора. Оскільки захистити дитину від цих пристроїв усе-таки проблематично, то перед початком нового навчального року обов’язково перевірте у дітей зір.
- Що б ви ще порадили батькам школярів?
- На початку вересня зверніть особливу увагу на ретельне дотримання режиму. Особливо важливий досить тривалий сон.
І ще створюйте ситуацію успіху. У перші тижні після канікул не вимагайте від дитини надто суворо гарних оцінок. Зустрічаючи сина чи дочку після школи, насамперед слід цікавитися не тим, які оцінки вони отримали, а про що цікаве дізналися, що їм сподобалося найбільше. Важливо, щоб діти сприймали навчання як нескінченний процес пізнання.
Отже, оточіть дитину турботою і розумінням. Обговорюйте разом із сином або дочкою їхній стан, з’ясовуйте причини і знаходьте відповідне рішення для зменшення тривоги і занепокоєння. Менш болісно переносяться стресові ситуації, якщо дитина оточена розумінням, перебуває у нормальній сімейній атмосфері.
- А що можна порадити педагогам в плані кращої адаптації учнів?
- Дуже часто вчителі забувають про те, що школярам потрібно адаптуватися після літа і звикнути до навантажень. Вони можуть інтенсивно почати їх вводити в шкільну програму, вимагаючи бездоганного виконання завдань. Діти, у свою чергу, не готові концентрувати увагу на новій темі, вони сповнені спогадами про літо і мають бажання розповісти про все це своїм однокласникам.
Набагато ефективніше буде зробити невеличке відхилення від програми і влаштувати «вільний» урок, на який учні зможуть принести предмети, які їм нагадують про минуле літо. Це можуть бути фотографії, значки, магнітики, якісь вироби або малюнки. Нехай вони розкажуть про події літа у вільній формі, легкій для розуміння однолітками.
Одне слово, хочеться сказати, що все знаходиться у наших руках.

Розмовляв Ярослав ШЛАПАК (УКРІНФОРМ).