Поточний № 4 (1431)

25.04.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Як правильно лікувати псоріаз і яке «лікування» може нашкодити


28.11.2018

Хай що обіцяє недобросовісна реклама, вилікувати псоріаз неможливо. Але його можна і треба тримати під контролем. Що для цього потрібно робити, що дійсно допомагає, а що – міф, розповідає дерматовенеролог МЦ «Боголюби» Борис МІНДЮК.

– Як лікують псоріаз і чи добре він піддається лікуванню?
– Лікування підбирається індивідуально. Воно включає прийом медикаментів, зовнішню (мазеву) терапію, фізіотерапію, санаторно-курортне лікування. Високу ефективність у лікуванні псоріазу має фізіотерапія. А у нас, на жаль, їй приділяють мало уваги. Зокрема, для фізіопроцедур при псоріазі використовують усі спектри ультрафіолетового випромінювання. Застосовують  PUVA-терапію, вона достатньо ефективна, але має побічні дії. Сьогодні для лікування використовують UVВ-спектр, а саме хвилі довжиною 311 нм. Цей метод називається вузькополосна фототерапія. Вона дає максимальний ефект, дозволяє досягти ремісії, і при цьому не створює негативного впливу на шкіру. У нас є пацієнти, які тільки завдяки фототерпії досягали тривалої ремісії без вживання медикаментів. Такі процедури проходять тричі на тиждень, тривалість курсу – 20 процедур.  
– Наскільки  ефективне санаторно-курортне лікування при псоріазі?
– Усім хворим на псоріаз ми рекомендуємо санаторно-курортне лікування. Воно дійсно дає результат! Дуже часто після відпочинку на морі, купання і прийому сонячних ванн  люди повертаються додому з чистою шкірою, без явних зовнішніх проявів псоріазу. 
Але одному може допомогти відпочинок на Чорному морі, а іншому – ні, комусь дасть позитивний результат оздоровлення на Балтійському, Мертвому, Середземному морі, а комусь не допоможе. Але якщо ви плануєте поїхати на море на тиждень, то краще не їхати зовсім. За 10 днів організм отримає 6 днів адаптаційного стресу. Відпочинок з метою оздоровлення та лікування має тривати 21 день, не менше. 
В Україні єдиним спеціалізованим санаторієм, де лікували хворих на псоріаз, був «Немирів» у Львівській області. Нині там працює тільки відділення, де роблять сірчані  ванни. Тому охочі пройти курс лікування живуть у приватному секторі, але ходять на процедури. 
Загалом будь-який відпочинок – це відсутність стресу, це позитивний вплив на організм, а отже, лікувальний фактор при псоріазі. 
Ще раз зауважу: методів лікування зі 100-відсотковою гарантією немає. Але в принципі санаторно-курортне лікування дозволяє досягнути певної ремісії без використання медикаментів. Люди добре почуваються до наступного загострення хвороби. 
– Тобто навіть якщо немає зовнішніх проявів, не можна говорити про одужання?
– Стан без висипань називають ремісією. Наше завдання – максимально її продовжити, відтягнути наступне загострення якомога далі, скажімо, профілактичними заходами, санаторно-курортним лікуванням, дієтою тощо.
– Як на перебіг псоріазу впливає спосіб харчування? Рекомендована дієта?
– Харчування має важливе значення. При псоріазі ефективною є дієта Пегано. Вона використовує переважно  середземноморські продукти, але її цілком реально адаптувати до наших умов. Хоча прямої залежності між вживанням певних продуктів і загостренням псоріазу не встановлено. Однак зміна раціону дає  результати. 
– Існує думка, що при псоріазі помічне моржування, обливання холодною водою. Чи дійсно це допомагає?
– Я не прихильник екстремальних видів оздоровлення, як-то моржування чи сауна. На мою думку, організм має перебувати у комфортному стані. А будь-які екстремальні дії – це стрес. Стрес (неважливо який – термічний, психологічний чи інший) своєю чергою може спровокувати загострення псоріазу.  
– Чи є якість ефективні методи народної медицини, наприклад, мазі або примочки , які допомагають при псоріазі?
– Застосування примочок  при псоріазі не годиться, бо це призводить до пересушування і без того сухої шкіри. В результаті можна спровокувати утворення тріщин, кровотеч та інших неприємних наслідків. 
А от мазі, зокрема із травами, використовувати можна і треба. Є аптечні препарати, виготовлені на рослинній основі без використання хімічних речовин. Часто застосовують різноманітні мазі домашнього виготовлення. У принципі всі продукти переробки нафти (як-то вазелін, очищений солідол тощо) можуть навіть без додатків допомагати при псоріазі. Але слід зауважити, це все індивідуально. 
– У продажу можна знайти спеціальні апарати, які лікують псоріаз. Вони допомагають?
– В інтернеті, інших засобах інформації можна знайти масу пропозицій із продажу диво-апаратів,  які обіцяють «назавжди забути про псоріаз». 
Слід пам’ятати, що будь-який апаратний метод лікування повинен пройти низку досліджень, про результати яких завжди можна знайти інформацію. Окрім того, для кожного методу має вказуватись ступінь ефективності при захворюванні, для лікування якого він призначений. 
Знайте, що безконтрольне використання будь-яких апаратів може привести до непоправної шкоди вашому організму.
Інна СЕМЕНЮК,
Волинська область.