Поточний № 8 (1435)

12.12.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Як врятувати Дніпро від варварської експлуатації


12.12.2024

У Пресцентрі Українського кризового медіа-центру обговорили серйозні екологічні проблеми річки Дніпро. Науковці та експерти поділилися своїм баченням шляхів змін, які дозволять врятувати Дніпро від остаточної деградації. А також представили результати ряду аналітичних оцінок та проектів, здійснених Національним екологічним центром України та партнерськими громадськими організаціями. 
Зокрема науковці зосередили увагу на ситуації із природними заплавами Дніпра, які утворилися унаслідок теракту РФ – підриву Каховської ГЕС, а також на варварському використанні водних ресурсів Чорнобильської зони. Як розповів кандидат біологічних наук, доцент кафедри географії Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара Вадим Манюк, штучно створені об’єкти, такі, як ГЕС, наносять величезну шкоду річці Дніпро. Серед них Каховська ГЕС була найпроблемнішою, було затоплено величезні території. І, за словами науковця, окупанти не дивлячись на всю тяжкість злочину, навіть допомогли річці Дніпро, коли зруйнували її. 
«Дніпро звільнився, і перший же рік показав, що наші пропозиції звільнити течії Дніпра були правильними. Там за перший рік сформувалася повноцінна природна екосистема, яка являє собою поєднання молодого заплавного лісу, величезні зарості верб, тополь на території більше ніж 150 кв. км. Також є багато трав’янистих рослин, туди прийшли тварини. Відбувається відновлення плавнів Дніпра». 
За словами Вадима Манюка, якщо ми не будемо заважати Дніпру, ми отримаємо найбільші річкові плавні Європи. Він наголосив, що, із точки зору науковців, зараз ідея відновлення Каховської ГЕС взагалі неприпустима, адже плавні Великого лугу по площі можуть стати найбільшим біосферним заповідником України, без жодних втрат землекористувачів. 
Член Ради Національного екологічного центру України, експерт з питань зміни клімату Георгій Веремійчик, зі свого боку наголосив, що Україна – воднодефіцитна країна. Вона перебуває на 125 місці серед 180 країн щодо водозабезпечення на душу населення. Україна у цьому рейтингу є серед африканських країн. Вчений особливо звернув увагу на загрозу, яку для річки Дніпро несе проєкт континентального водного шляху Гданськ – Херсон: «Цей проєкт досі є в планах українського уряду. Проти нього різко виступають екологи , бо через нього постраждають 193 ділянки Полісся, які перебувають під охороною. За площею це приблизно дорівнює площі Бельгії, або 1/20 території України». 
Також, за словами Георгія Веремійчика, величезну шкоду річці Дніпро наносить законотворчість певних груп депутатів: «Треба звернути увагу на те, що депутатська більшість постійно намагається вводити в діюче екологічне законодавство такі поправки, які сприяють веденню господарської діяльності на землях водного фонду. Це варварське природокористування». 
Член Ради Національного екологічного центру України, координатор з питань водної політики Дмитро Іванов розширив це питання і наголосив, що значний тиск чинять комерційні користувачі, які сприяють тому, щоб Уряд дозволив використовувати унікальні природно-заповідні території: «Приміром, територія, яка потрапила у Чорнобильську зону, зараз відновлюється, це є унікальний природний об’єкт, який треба зберегти і вивчати. Тим часом наш уряд продовжує використовувати цю територію виключно в комерційних цілях». 
Владислав Балінський, біолог, голова Одеського підрозділу НЕЦУ, головний редактор видання «Зелений лист» презентував глядачам інтерактивну карту наслідків підриву Каховської ГЕС. Насамкінець Дмитро Іванов резюмував, що науковці представили під час брифінгу перелік основних причин забруднення Дніпра, і наголосив що науковці, громадськість та влада мають шукати способи вирішення цих проблем.
Пресцентр УКМЦ.