Поточний № 4 (1431)

25.04.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Як взяти в оренду ставок?


10.06.2011

За даними фахівців Мінагрополітики, рентабельність риборозведення як бізнесу в нашій країні становить в середньому 15-16%; окупний період господарства зазвичай становить 4 роки. І це в умовах економічної кризи. Отже, є сенс вкладати у справу власні зусилля та підприємницький талант. Але основна умова - мати водойму для розведення риби. Найпростіший варіант - взяти в оренду природній ставок з уже існуючою екосистемою. Як при цьому не стати фактором роздратування та об’єктом суперечок з місцевим населенням? Питання адресуємо директору Департаменту землеустрою Держкомзему України Олександру Краснолуцькому.

- Чи можна приватизувати ставок?
- Ні. Ні ставок, ніякі інші водні об’єкти приватизувати не можна. Їх можна тільки взяти в оренду. Про це йдеться у статті 59 Земельного кодексу України. Вона передбачає, що органи місцевої виконавчої влади або місцевого самоврядування можуть здати в оренду ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, болота та острови – для сінокосу, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей. Якщо ж ідеться про ставки, що знаходяться в басейнах річок загальнодержавного значення, то їх можуть надавати водокористувачам лише для риборозведення, виробництва сільськогосподарської і промислової продукції, у лікувальних та оздоровчих цілях. А за табличку про “приватизацію” ставка орендаря можуть притягнути до адміністративної відповідальності.
- Що треба зробити, щоб отримати ставок в оренду?
Інколи буває, що здають в оренду саме водне плесо. Але ефективнішим є, коли здають водойму, водоохоронні захисні смуги та гідротехнічні споруди (дамби) – щоб зберегти цілістність майнового комплексу. Інше питання, коли навколо водойми відсутні захисні смуги, а раніше приватизовані сільгоспземлі підходять під сам ставок. Нагадаю, що передача в оренду земельних ділянок та водних об’єктів, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів (аукціону). Тож попередньо треба ознайомитися з відповідною публікацією в офіційних друкованих засобах масової інформації з приводу самого аукціону та переліку лотів (ділянок, ставків), що виставляються на аукціон. Спроби обійти цю процедуру, коли вона є обов’язковою, може закінчитися вилученням незаконно орендованого водного об’єкта в судовому порядку.
- А якщо про своє бажання взяти ставок в оренду заявив лише один учасник?
- Наразі українське законодавство передбачає можливість проведення аукціону щодо оренди водойм місцевого значення й за участі лише одного учасника.
- Чи завжди потрібно проходити аукціон?
- Не завжди. Без аукціону ставок та земельна ділянка надаються в оренду для ведення особистого селянського господарства. Або, коли людина вже має спеціальний дозвіл чи ліцензію на фермерство.
- Розглянемо випадок, коли людина вже має дозвіл та ліцензію, наприклад, на розведення риби. Отже, ставок йому мають надати в оренду без аукціону. Який перший крок на шляху до укладання договору оренди водойми?
- Юридична або фізична особа звертається із заявою до сільської або селищної ради (якщо ставок знаходиться в межах населенного пункту) чи райдержадміністрації (якщо поза межами) з проханням погодити надання в оренду ставка. Основою для договору оренди є документація із землеустрою. Якщо не була сформована ділянка під водоохоронними смугами, то розробляється проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки. До договору оренди має прикладатися кадастровий план ділянки. Проект пройде погодження в комісії із землеустрою, і тоді рада або держадміністрація приймають рішення про надання в оренду земельної ділянки. Отже, укладається договір оренди, передбачений заявою.
- Якщо в оренді відмовили, куди звертатися?
- Якщо вам відмовили без поважних причин або просто залишили ваше клопотання без розгляду, маєте повне право звернутися до суду.
- Хто підписує договір оренди?
- Орендар та відповідний орган виконавчої влади чи місцевого самоврядування. Відак, договір оренди реєструють у територіальному органі Держземагентства – міському або районному управлінні земельних ресурсів.
- Отже, які документи мають бути в пакеті орендаря водойми?
- Окрім, власне, договору оренди, - кадастровий план земельної ділянки; розпорядження голови райдержадміністрації або рішення сільради про надання в оренду водного об’єкту; акт винесення меж водного об’єкту та земельної ділянки в натуру; акт прийому-передачі водного об’єкту в оренду; паспорт водного об’єкту (ставка).
- Якщо ставок був громадським, а потім на правах оренди відійшов якійсь людині, це означає, що громада села чи туристи вже обмежені в користуванні цією водоймою. Як вони можуть дізнатися: що їм дозволено, а що – ні?
- Умови договору оренди мають бути оприлюднені. Відповідно до українського законодавства, рішення органів місцевого самоврядування, що стосуються обмеження прав громадян, повинні бути публічними, тобто опубліковані в пресі та вивішені (проілюстровані) в доступному для жителів села місці. Випадок оренди ставка – саме такий. Можна зробити витяг з договору, повісити його на дошці оголошень, яка є біля кожної сільради, і обов’язково – біля самого ставка. Словом, якщо орендарі ховають договір оренди, то місцеві мешканці мають повне право проігнорувати усні заяви орендарів про якісь обмеження чи заборони.
- Чи може бути записано в договорі оренди, що до ставка немає вільного доступу? Чи може орендар обгородити ставок парканом і впускати на прибережну територію тільки на власний розсуд?
- Ні. Однозначно має зберігатися вільний доступ до водойми для купання та напування худоби. Отже, ніякого паркану не можу бути. Зазвичай органи місцевого самоврядування зобов’язують орендарів визначити на водоймі місця для відпочинку і купання людей та любительського лову риби, закріпити їх відповідними знаками, організувати безпечний відпочинок людей на водоймі, провести обстеження територій відпочинку із залученням відповідних служб МНС, облаштувати та створити сезонні рятувальні пости, вести догляд та утримання місць відпочинку людей в належному санітарному стані, забезпечити доступ громадян з обмеженими фізичними можливостями. Усе це відображається у договорі.

Олена НАГОРНА.