Поточний № 5 (1432)

22.07.2024

Шановні читачі! Ми потребуємо вашої підтримки!

Dear readers! We need your support!

Які хвороби загострюються навесні?


11.04.2013

Весняну слабкість, зниження працездатності, дратівливість або поганий настрій ми часто списуємо на дефіцит вітамінів і стреси внаслідок круговерті сучасного світу. І навряд чи хтось припускає думку, що вся справа - в щитовидній залозі й час нанести візит до лікаря-ендокринолога.

НОРМАЛЬНЕ функціонування щитовидної залози особливо важливо для жінок, які протягом життя проходять декілька гормональних перебудов, - у підлітковому віці, при вагітності та пологах, в період менопаузи. Саме в цей час щитовидка найвразливіша і найчутливіша до дефіциту йоду (ендемічний зоб), шкідливої дії стресів, інфекцій, токсичних речовин (лаки та фарби, розчинники, бензини, феноли, свинець).
Але представниці прекрасної статі все ж таки схильні недооцінювати роль щитовидки в організмі. Тому що звикли не надавати значення таким «дрібницям», як збої менструального циклу, безсоння, підвищена стомлюваність. Немає гострого болю – і добре. До того ж ще існує дуже сильне упередження проти лікування гормонами. Хоча насправді гормональні препарати щитовидної залози, які призначає лікар, не надають побічної дії на організм, а навпаки, нормалізують роботу решти органів.
Тому, якщо виявили у себе підвищену стомлюваність, слабкість, зниження працездатності, погіршення пам`яті, дратівливість, різке збільшення або зниження ваги, порушення менструального циклу, часті коливання настрою або, ще гірше, припухлості на шиї – терміново зверніться до ендокринолога.
Особливо небезпечний брак йоду при вагітності (норма-100-150 мкг/добу). В таких умовах високий ризик викиднів, природжених аномалій плоду, а у дітей, що народилися, – гіпотиреозу (знижена функція щитовидної залози) і розумової відсталості.
В обов`язковому порядку проходять тест на виявлення прихованого гіпотиреозу. Залишається розраховувати на свідомість майбутніх мам, які повинні розуміти, - в їх руках не тільки власне здоров`я, але й здоров`я майбутніх дітей.
Ви тільки вдумайтеся в ці цифри. Встановлено, що в світі більше 1 мільярда людей проживає в районах з йодним дефіцитом, до яких входить практично вся територія континентальної Європи, Центральні райони Африки і Південної Америки. Масова йодна профілактика означає додавання солей йоду в продукти (сіль, воду, хліб). Йодована кухонна сіль є найбільш доступним джерелом необхідної кількості йоду, при цьому ціна її практично не перевершує ціну нейодованої солі.
Групова йодна профілактика – це прийом спеціальних препаратів, що містять солі йоду (наприклад, калія йодид), певними групами людей з найбільшим ризиком розвитку йододефіцитних захворювань (діти, вагітні, годуючі жінки). Вона зазвичай проводиться під контролем ендокринологів, що оцінюють її ефективність і безпеку. Групова профілактика раніше активно здійснювалася в організованих колективах, в першу чергу, в дитячих.Під індивідуальною йодною профілактикою слід розуміти використання препаратів, що містять йод, наприклад препарату йодид (пігулки по 100 і 200 мкг йоду). За рекомендацією ВООЗ всім людям, що проживають в йододефіцитних регіонах, потрібен щоденний прийом певних доз йоду. Цю інформацію може надати ваш лікар.

Олеся ДОНЧЕНКО,сімейний лікар.