11.04.2013
Весняну слабкість, зниження працездатності, дратівливість або поганий настрій ми часто списуємо на дефіцит вітамінів і стреси внаслідок круговерті сучасного світу. І навряд чи хтось припускає думку, що вся справа - в щитовидній залозі й час нанести візит до лікаря-ендокринолога.
НОРМАЛЬНЕ функціонування щитовидної залози особливо важливо для жінок, які протягом життя проходять декілька гормональних перебудов, - у підлітковому віці, при вагітності та пологах, в період менопаузи. Саме в цей час щитовидка найвразливіша і найчутливіша до дефіциту йоду (ендемічний зоб), шкідливої дії стресів, інфекцій, токсичних речовин (лаки та фарби, розчинники, бензини, феноли, свинець).
Але представниці прекрасної статі все ж таки схильні недооцінювати роль щитовидки в організмі. Тому що звикли не надавати значення таким «дрібницям», як збої менструального циклу, безсоння, підвищена стомлюваність. Немає гострого болю – і добре. До того ж ще існує дуже сильне упередження проти лікування гормонами. Хоча насправді гормональні препарати щитовидної залози, які призначає лікар, не надають побічної дії на організм, а навпаки, нормалізують роботу решти органів.
Тому, якщо виявили у себе підвищену стомлюваність, слабкість, зниження працездатності, погіршення пам`яті, дратівливість, різке збільшення або зниження ваги, порушення менструального циклу, часті коливання настрою або, ще гірше, припухлості на шиї – терміново зверніться до ендокринолога.
Особливо небезпечний брак йоду при вагітності (норма-100-150 мкг/добу). В таких умовах високий ризик викиднів, природжених аномалій плоду, а у дітей, що народилися, – гіпотиреозу (знижена функція щитовидної залози) і розумової відсталості.
В обов`язковому порядку проходять тест на виявлення прихованого гіпотиреозу. Залишається розраховувати на свідомість майбутніх мам, які повинні розуміти, - в їх руках не тільки власне здоров`я, але й здоров`я майбутніх дітей.
Ви тільки вдумайтеся в ці цифри. Встановлено, що в світі більше 1 мільярда людей проживає в районах з йодним дефіцитом, до яких входить практично вся територія континентальної Європи, Центральні райони Африки і Південної Америки. Масова йодна профілактика означає додавання солей йоду в продукти (сіль, воду, хліб). Йодована кухонна сіль є найбільш доступним джерелом необхідної кількості йоду, при цьому ціна її практично не перевершує ціну нейодованої солі.
Групова йодна профілактика – це прийом спеціальних препаратів, що містять солі йоду (наприклад, калія йодид), певними групами людей з найбільшим ризиком розвитку йододефіцитних захворювань (діти, вагітні, годуючі жінки). Вона зазвичай проводиться під контролем ендокринологів, що оцінюють її ефективність і безпеку. Групова профілактика раніше активно здійснювалася в організованих колективах, в першу чергу, в дитячих.Під індивідуальною йодною профілактикою слід розуміти використання препаратів, що містять йод, наприклад препарату йодид (пігулки по 100 і 200 мкг йоду). За рекомендацією ВООЗ всім людям, що проживають в йододефіцитних регіонах, потрібен щоденний прийом певних доз йоду. Цю інформацію може надати ваш лікар.
Олеся ДОНЧЕНКО,сімейний лікар.
Залишить свій відгук